امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42800
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 131
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی کتاب «اخلاق در عصر مدرن» عصر روز گذشته (سه شنبه، 12 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی کتاب «اخلاق در عصر مدرن» عصر روز گذشته (سه شنبه، 12 شهریور) با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و نویسنده کتاب، غلامحسین ابراهیمی دینانی چهره ماندگار فلسفه، شهین اعوانی عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و سیدمحمدرضا بهشتی استاد فلسفه دانشگاه تهران در شهر کتاب مرکزی برگزار شد.

* 40 سال است شاگرد استاد داوری هستم

در این نشست شهین اعوانی با تأکید براینکه از سال 52 تاکنون افتخار شاگردی استاد داوری اردکانی را داشته و قصدش از نقد کتاب بهبود شرایط است، گفت: پس از انقلاب دو نمونه کتاب به فلسفه لطمه زد یک مجموعه آنهایی که از نوار پیاده شد و یک سری نیز مجموعه مقالات که این اثر استاد داوری نیز جزو دسته دوم محسوب می‌شود که با وجود اینکه مقالات همه درباره اخلاق است اما مخاطب آن مشخص نیست و خواننده را با بمباران مبحث مواجه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اخلاق آنچه باید به خواننده منتقل شود با این اثر صورت نمی‌گیرد، گفت: مطالبی در این کتاب مطرح شده که منبع مشخص ندارد مثلاً من به دنبال یک منبع از افلاطون بودم که دروغ مصلحت‌آمیز را قبول داشته و از سوی دیگر همیشه از خود استاد داوری شنیده بودم که افلاطون بزرگترین فیلسوف تاریخ است و مشخص نیست این بحث از چه منبعی مطرح شده است.

اعوانی یکی دیگر از نقاط ضعف این اثر را کمبود پاورقی‌ها برشمرد و افزود: استدعا دارم که استاد داوری و دینانی کتاب خاصی در زمینه اخلاق بنویسند، باید شفاف شود که اخلاق و دین باید تلفیق شود یا خیر، با توجه به اینکه خیلی از اخلاق‌مدارها دین ندارند و خیلی دیندارها اخلاق ندارند، بنابراین این در ادبیات فلسفه ما مطرح است سوال این است که چرا و چطور می‌شود که فیلسوف غربی بر جامعه اثرگذار است اما آراء فیلسوفان ما در جامعه اثری ندارد و با خواندن کتاب آیا کسی اخلاقی نمی‌شود؟

وی با اشاره به اینکه ما همیشه از کانت گفتیم و شنیدیم اما یک مثال ندیدیم که خود کانت از فلاسفه شرقی استفاده کرده باشد، افزود: استاد دینانی مطرح کردند که خودت را بشناس با حد خودت را بشناس، متفاوت است، کانت هم گفت که قدر خودت را بشناس، مساله اینست که در جامعه امروز ما دروغ و ریا زیاد شده است این توهین به خود انسان است که قدر خود را نمی‌شناسد، کانت درباره این مسایل صحبت کرده است.

وی با اشاره به اینکه دنیای امروز ما دنیای سیاست و بداخلاقی‌هاست، افزود: مجموعه مقالات اثر ارزنده‌ای است اما بازهم انتظار ما از استادان عزیز این است که کتاب مستقل اخلاقی داشته باشند.

*ما درحال از بین بردن قبح درونمان هستیم

رضا داوری اردکانی در پایان این نشست و در پاسخ به مسایلی که مطرح شد بیان کرد که با مطالعه این اثر فکر نکنیم که این اثر هیچ مخاطبی نخواهد داشت با وجود اینکه من خودم هیچ رغبتی برای نگارش اثر درباره اخلاق ندارم اما درباره دروغ نگاشته‌ام. اینکه چرا آنقدر دروغ می‌گوییم؟ درد من اینست که ما در حال از بین بردن قبح درونمان هستیم متأسفانه افراط و تفریط همه جای دنیا زیاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ما گاهی خودمان را نقد می‌کنیم که چرا کتاب در زمینه اخلاق نداریم اما مشکل جای دیگری است، گفت: اینکه چرا منابع و رفرنس نداریم؟ چرا حرف یک فیلسوف را رد می‌کنیم و یکی را قبول می‌کنیم؟ من تلاش نکردم این اثر یک رفرنس یا یک اخلاق نظری باشد گاهی به من خرده می‌گیرند که اثری روزنامه‌ای نوشتی اما مسأله من اینست که توسعه‌نیافتگی ما باعث این بی‌اخلاقی‌ها شده، وضع ادارات، بهداشت، مدارس، زندان‌ها و خیلی جاهای دیگر بی‌اخلاقی را نشان می‌دهد. این مسایل را باید بررسی و مطرح شود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها