امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۵:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42801
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی کتاب «اخلاق در عصر مدرن» عصر روز گذشته (سه شنبه، 12 ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نقد و بررسی کتاب «اخلاق در عصر مدرن» عصر روز گذشته (سه شنبه، 12 شهریور) با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و نویسنده کتاب، غلامحسین ابراهیمی دینانی چهره ماندگار فلسفه، شهین اعوانی عضو مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و سیدمحمدرضا بهشتی استاد فلسفه دانشگاه تهران در شهر کتاب مرکزی برگزار شد.

محمدرضا بهشتی با اشاره به اهمیت نگاه نظری به بحث اخلاق گفت: گاهی مطرح می‌شود که کتاب‌های زیادی درباره اخلاق نوشته شده اما با یک نگاه دقیق‌تر به نسبت اهمیت موضوع هنوز در این میدان کم‌کاری احساس می‌شود، مخصوصاً زمانی که از منظر یک نگاه نظری به این مسایل توجه می‌کنیم به این صورت که درباره علم اخلاق و آداب آن در سابقه فرهنگیمان کار زیاد شده اما این دایره در داخل مباحث فلسفی اخلاقی با تعداد اندک مواجه است بنابراین نیاز به یک واکاوی عمیق فلسفی داریم.

وی با ارایه یک قیاس ساده در این باره گفت: در برنامه‌های درسی دانشگاه‌های خارج از ایران عناوین درسی براساس حوزه‌های فلسفی بالای هفتاد درس در ترم‌ها و نیمسال‌ها به حوزه اخلاق و مرتبط با آن است و این نشان می‌دهد که تا چه اندازه تفکر فلسفی و نظری در آنجا حضور دارد و با زندگی گره خورده است درحالیکه در ایران از کارشناسی تا دکتری شاید 5 یا 6 واحد درسی در حوزه مباحث نظری اخلاق وجود داشته باشد و این تفاوت قابل تأمل است و این منحصر به دانشگاه نیست حتی در مسایل سنتی، حاشیه ای و جمع های خصوصی هم این امر مشخص است.

بهشتی با اشاره به مقدمه طولانی و جذابی که استاد داوری بر کتاب «اخلاق در عصر مدرن» نگاشته‌اند، افزود: شاید این مقدمه درد دلی در باب مواجهه ما با مباحث اخلاق باشد که همراه نقد متوجه غرب و برخی نیز با فرهنگ خودمان است. سبک استاد داوری دراین اثر نظیر سایر آثارشان با تداعی و بحث نظام‌یافته فلسفی همراه است.

وی در ادامه افزود: تلقی من از بحث اخلاق همان مباحث در پیوست عمیق با تجربه و زندگی است اگر چیزی شئون فردی و اجتماعی زندگی را دگرگون کند می‌تواند امری جنبی و عرضی محسوب شود. استاد داوری در این اثر چندجا به «خودت را بشناس» جمله معروف سقراط بر سردر معبد آپولون در دلفی مخصوصا در مقابل کلمات قصار و جمله محوری دیگر اندیشمندان توجه داشتند. این جمله فهم‌های زیادی به همراه دارد می‌خواهم یک ذره آن را تغییر بدهم که در فضای یونان باستان به یک معنا به حد خودت را بشناس هم تلقی می‌شود.

بهشتی با اشاره به سه سؤال از چهار سؤال مطرح شده کانت که دراین کتاب نیز استاد داوری بیان کردند، گفت: «من چه می توانم بدانم؟»، «چه باید بکنم؟» و «به چه می‌توانم امید داشته باشم؟» من انتظار داشتم که سوال چهارم هم توسط نویسنده مطرح شود که «انسان چیست» چرا که اهمیت این سؤال به تعبیر خود کانت از سه سوال ابتدایی بیشتر است و به تعبیری پاسخ به آنها به سوال چهارم مرتبط است.

وی در ادامه با طرح پرسش‌هایی مطرح کرد: چرا در حیطه اخلاق ما با این آشفتگی‌ها روبه رو هستیم؟ نسبت خدا، جهان طبیعت با یکدیگر چیست؟ همه این پرسش‌ها به تلقی ما از خودمان باز می‌گردد اینکه چه تصویری از خودمان به عنوان انسان داریم. من که هستم و چه می‌خواهم؟ اگر در این تصاویر ابهامی باشد خودش را در عرصه اخلاق نشان می‌دهد.

بهشتی اظهار داشت: تزلزل ارزش‌ها در عرصه سیاست نیز به خط کشی‌های مدام ما بین خود و دیگران مرتبط است اینکه تا به امروز کسانی خودی و فردا کسان دیگری خودی می‌شوند و هر روز این دایره تنگ‌تر می‌شود به نظرم خود این امر نشان می دهد که ما در این سطح بنیادی تر دچار ابهام هستیم. علت این آشفتگی اخلاقی فقط سستی اخلاقی فرد نیست ما واقعاً در جامعه مشکل داریم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار