امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42835
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در حاشیه سفرهای دوره‌ای خود به آسیای مرکزی، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در حاشیه سفرهای دوره‌ای خود به آسیای مرکزی، وارد عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان شد و پس از مراسم استقبال رسمی مذاکرات خصوصی سران ترکمنستان و چین آغاز و سران 2 کشور بر توسعه و گسترش هر چه بیشتر مناسبات بین عشق‌آباد و پکن تأکید کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان در آغاز مذاکرات خصوصی با همتای چینی خود تأکید کرد که روابط و همکاری‏‌های بین عشق‌آباد و پکن رو به رشد است و ما از سفر رئیس جمهور چین به عشق آباد بسیار مسرور هستیم.
«قربانقلی بردی‏ محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان تصریح کرد: چین شریک استراتژیک ترکمنستان است که همکاری در زمینه‌های انرژی، کشاورزی، ارتباطات، حمل‌ونقل، آموزشی و هنری در اولویت می‌باشند.

وی سفر همتای چینی خود به عشق‌آباد را یک واقعه مهم تاریخی برشمرد و تأکید کرد: ترکمنستان از چین پشتیبانی می‌کند و قصد دارد روابط و مراودات خود در همه عرصه‏‌ها را بیش از پیش گسترش دهد و برای تحقق این اهداف 2 کشور از ظرفیت و اراده لازم برخوردار هستند.
رئیس جمهور چین نیز ضمن اظهار خرسندی از سفر به ترکمنستان، تأکید کرد که آغاز سفرهای دوره‌ای از ترکمنستان نشان از اهمیت ویژه پکن برای روابط با این کشور خبر می‌دهد.

وی تصریح کرد: شهر جدید و تمیز و بافت معماری عشق‌آباد از پیشرفت و زیبایی این کشور خبر می‌دهد و چین نیز قصد دارد کلیه مناسبات خود با کشور ترکمنستان را گسترش دهد.
وی تصریح کرد که سفر به ترکمنستان و امضای اسناد جدید همکاری که قرار است امروز امضا شود در واقع فصل جدیدی در مناسبات بین پکن و عشق‌آباد ایجاد خواهد کرد.

رئیس جمهور چین در بخش دیگر سخنان خود تأکید کرد که چین و ترکمنستان اشتراکات فراوان تاریخی دارند که هم‌اکنون نیز مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین 2 کشور وارد سطح جدیدی شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان، مذاکرات خصوصی، مذاکرات هیئت همراه و نیز امضای اسناد دوجانبه از مهمترین برنامه‌های سفر 2 روزه رئیس جمهور چین به عشق‏‌آباد اعلام شده است.

این درحالی است که فردا (پنجشنبه) رؤسای جمهور ترکمنستان و چین در مراسم آغاز بهره‌برداری از دومین میدان بزرگ گازی «گالکینیش» در منطقه «یولوتان» در استان مرو ترکمنستان واقع در 500 کیلومتری جنوب عشق‌آباد شرکت خواهند کرد. انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها