امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42848
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه یک دولتی روسیه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس و شبکه یک دولتی روسیه درباره حمله نظامی یکجانبه غرب علیه سوریه بدون قطعنامه شورای امنیت هشدار داد.

با این حال وی تاکید کرد که اگر ثابت شود که دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه شهروندان خودش استفاده کرده است روسیه هم از حمایت قطعنامه سازمان ملل مبنی بر حملات نظامی تنبیهی مستثنی نمی‌شود.

پوتین افزود: مسکو بعضی از قطعات سیستم دفاع هوایی S-300 را برای تحویل به سوریه آماده کرده است و ارسال محموله‌های بیشتر را فعلا متوقف کرده است.

وی تاکید کرد که اگر غرب بدون حمایت شورای امنیت سازمان ملل به سوریه حمله کند مسکو سیستم‌های دفاعی دیگری نیز به سوریه خواهد فروخت.

براساس این گزارش، این مصاحبه سه شنبه شب در محل اقامت پوتین در خارج از مسکو پایتخت روسیه و قبل از سفر وی به سن پتربورگ برای شرکت در نشست جی 20 انجام شده است.

رئیس جمهوری روسیه افزود: من بسیار متاسفم که باراک اوباما نشست دوجانبه در روسیه که قرار بود یک روز قبل از شروع نشست «جی 20» برگزار شود را لغو کرد. اما پوتین ابراز امیدواری کرد که در نشست سن پترزبورگ بحث‌های جدی درباره مساله سوریه مطرح شود.

وی درباره روابط دوجانبه با آمریکا گفت: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا انتخاب نشده است که کارهایی که خوشایند روسیه است انجام دهد و من هم توسط مردم روسیه انتخاب نشدم که خوشایند دیگران باشم. ما با هم کار می‌کنیم و درباره مسائل مختلف صحبت می‌کنیم. ما انسان هستیم. گاهی اوقات یکی از ما آزرده خاطر می‌شود. اما می‌خواهم تکرار کنم که منافع مشترک جهانی مبنای خوبی برای پیدا کردن یک راه حل مشترک برای مشکلات ما فراهم می‌کند.

بر اساس این گزارش، روابط دوجانبه روسیه و آمریکا اخیرا بر سر مساله سوریه، مساله ادوارد اسنودن و اختلافات دیگر به سردترین شکل خود طی سال‌های اخیر رسیده است.

وی تاکید کرد: خیلی مضحک است می‌گویند بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از سلاح شیمیایی علیه مردم خود استفاده کرده است، آن هم در زمانی که موفقیت‌های زیادی در مقابل شورشیان کسب کرده است. از نگاه ما، این مساله کاملا بی معنی است که نیروهای مسلح، نیروهای مسلح منظم که در روزهای اوج خود به سر می‌برد و در بسیاری از مناطق شورشیان را محاصره کرده و به عقب رانده است شروع به استفاده از سلاح شیمیایی ممنوعه‌ای کند که به آنها گفته شده است پاسخش استفاده از نیروی نظامی علیه آنها است.

پوتین اضافه کرد: اگر اطلاعات و آماری وجود دارد که از سلاح شیمیایی استفاده شده است، به ویژه اگر توسط ارتش استفاده شده است، این شواهد باید مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد. این مساله نباید براساس شایعات و اطلاعاتی باشد که طریق استراق سمع، شنود مکالمات و چیزهایی مثل این بدست آمده باشد.

رئیس جمهوری روسیه متذکر شد که حتی در آمریکا هم متخصصانی هستند که معتقدند شواهد ارائه شده توسط دولت متقاعد کننده نیست و این احتمال وجود دارد که مخالفان برای تحریک آمریکا به مداخله نظامی، مبادرت به این کار کرده باشند.
 


 

پوتین شواهد ارائه شده توسط واشنگتن را با اطلاعات غلطی که دولت بوش درباره سلاح‌های کشتار جمعی عراق در ‌سال 2003 برای حمله به این کشور ارائه کرد مقایسه کرد.

وی افزود: همه این شواهد غیرقابل دفاع بودند اما آنها از مداخله نظامی استفاده کردند که بسیاری در آمریکا آن را اشتباه خواندند. آیا ما باید آن را فراموش کنیم؟

وی با اشاره به اینکه اگر ثابت شود که دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه شهروندان خودش استفاده کرده است روسیه هم از حمایت قطعنامه سازمان ملل مبنی بر حملات نظامی تنبیهی مستثنی نمی‌شود گفت: باراک اوباما قبل از هر اقدامی نیاز به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دارد.

پوتین در پاسخ به این سوال که چه نوع مدارک و شواهدی روسیه را در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی متقاعد می‌کند گفت: از نظر ما باید تحقیقات عمیق و جامعی درباره آن صورت بگیرد و مدارک و شواهد محکمی در این زمینه باشد.

رئیس جمهوری روسیه درباره اینکه اگر آمریکا به سوریه حمله کند روسیه چه اقدامی انجام خواهد داد گفت: هنوز خیلی زود است درباره واکنش روسیه صحبت کنیم.

وی اضافه کرد: ایده‌های ما درباره آنچه که باید انجام شود و آنچه که ما انجام خواهیم داد به شرایط، نوع استفاده از نیروی نظامی و دیگر مسائل بستگی دارد.
پوتین با کارآمد خواندن سیستم دفاعی S-300 گفت که مسکو قراردادی برای تحویل این سیستم به سوریه دارد. ما بعضی از قطعات آن را فراهم کردیم اما انتقال آنها فعلا متوقف شده است.
پوتین اوباما را یک شریک سازنده و صادق برای مذاکره خواند و اتخاذ مواضع شخصی علیه او را به خاطر اینکه گفته بود پوتین شاگرد ته کلاس است را رد کرد.
رئیس جمهور روسیه سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا را به ناشی‌گری در دستگیری ادوارد اسنودن افشاکننده طرح‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا متهم کرد.
وی برای اولین بار تایید کرد که ادوارد اسنودن در هنگ کنگ و پیش از آنکه به مسکو پرواز کند با مقامات روس در ارتباط بوده است اما فقط ۲ ساعت قبل از ورود وی به فرودگاه مسکو از آن با خبر شده است.
پوتین بار دیگر همکاری سرویس‌های امنیتی روسیه با ادوارد اسنودن را رد کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها