امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۸:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42850
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 105
سعید شیرزادی، استاد دانشگاه تهران و یکی از کارشناسان ارشد بازار سرمایه با ارائه پیشنهاداتی در خصوص کنترل بازار پس از رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران ...

سعید شیرزادی، استاد دانشگاه تهران و یکی از کارشناسان ارشد بازار سرمایه با ارائه پیشنهاداتی در خصوص کنترل بازار پس از رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران اظهار داشت: پیش از این قرار بود صندوقی با عنوان (صندوق توسعه بازار) ایجاد شود تا در شرایط منفی بازار را متعادل کند.

وی ادامه داد: سازمان بورس اوراق بهادار متولی مراحل اجرایی این صندوق بود و حدود 6 شرکت سرمایه‌گذاری هم برای تأمین منابع آن تا حد 160 میلیارد تومان اعلام آمادگی کردند.

این استاد دانشگاه تهران هدف از ایجاد صندوق توسعه بازار را بازارگردانی غیررسمی بازار دانست و تصریح کرد: مسئولان سازمان باید مکانیزم قابل توجهی برای تعادل بازار ایجاد کنند.

وی افزود: طی چند سال گذشته بورس صعودی بوده است. طی روزهای گذشته روند منفی بازار سابقه زیادی نداشته و باید دید سازمان در زمان بازار مثبت و منفی چه ساز و کاری می‌خواهد در پیش بگیرد و آیا برنامه‌ای در این باره دارد.

شیرزادی تأکید کرد: توقف نمادها و ایجاد محدودیت برای معاملات آنها مکانیزم درستی به نظر نمی‌رسد و در این باره باید تصمیمات جدی اخذ شود.

مدیرعامل سابق کارگزاری امین آوید بازار سرمایه، با اشاره به بازارگردانی سهم‌ها در بورس کانادا گفت: در این کشور هر سهم یک بازارگردان مخصوص به خود را دارد و این امکان در بازار ما هم باید ایجاد شود، چرا که در شرایط منفی شدن یک سهم به صورت دومینو دیگر سهم‌ها عمل می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با تأکید بر اینکه بازار باید از توقف نمادها به صورت موردی فاصله بگیرد، افزود: در این صورت اگر بازار سهام در یک روز معاملاتی کاهش یا افزایش معناداری را تجربه کرد باید ساز و کار جدیدی برای آن تعریف کرد.

وی ادامه داد: در این صورت سازمان بورس می‌تواند برای شفافیت سیاسی و نهایی شدن مسائل بین‌المللی معاملات کل بازار را متوقف و فرصت تصمیم‌گیری بیشتری به سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

وی افزود: در بورس نیویورک طبق قانون A80 و B80 بازار پس از رشد و یا کاهش هیجانی متوقف می‌شود بنابراین نمی‌توان در این شرایط با متوقف کردن چند نماد بازار را کنترل کرد.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار