امروز : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 23
۰۸:۴۴
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42853
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بورس تهران به دنبال ریزش‌های چند روز اخیر خود امروز نیز تحت تأثیر اخبار ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بورس تهران به دنبال ریزش‌های چند روز اخیر خود امروز نیز تحت تأثیر اخبار بین‌المللی تنها در یک ساعت اول معاملات 500 واحد دیگر کاهش یافت و به مرز 58 هزار واحد رسید.

هم اکنون شاخص بورس افت 600 واحدی را تجربه می‌کند، در حالی که ارزش بازار نیز با کاهش 3 هزار میلیارد تومانی به مرز 287 هزار میلیارد تومان رسیده است. ارزش بازار طی هفته‌های اخیر از 301 هزار میلیارد تومان نیز فراتر رفته بود و اکنون در مقایسه با این رقم افت حدود 14 هزار میلیارد تومانی طی دو هفته تجربه شده است.

بر اساس این گزارش، در معاملات امروز بازار سهام اکثر نمادها ریزش قیمت شدیدی را تجربه می‌کند در حالی که طی هفته‌های اخیر صف خرید سنگینی برای آنها تشکیل شده است.

در گروه‌های پالایشی، بانکی و صنعتی و معدنی بسیاری از نمادها با کاهش قیمت رورو شدند و به طور هیجانی تنها صف فروش در آنها دیده می‌شود؛ این در حالی است که اخبار جدیدی از تشدید تنش‌های جنگ علیه سوریه می‌رسد.

بر اساس این گزارش پیش از این کارشناسان در گفت‌وگو با فارس از عدم تأثیرپذیری بنیادی شرکت‌ها از وقوع چنین جنگی خبر داده و گفته بودند بازار نباید رفتارهای هیجانی از خود نشان دهد.

همچنین یکی از کارشناسان بازار سرمایه نیز در این باره به فارس گفت: در شرایط کاملا منفی بازار باید امکانی ایجاد شود تا بازار سهام برای مدتی تعطیل شود تا سرمایه‌گذاران فرصت تصمیم‌گیری زیادی داشته باشند.

به گزارش فارس، تا لحظه تنظیم این گزارش شاخص کل 670 واحد، شاخص صنعت 575واحد، شاخص 50 شرکت فعال تر22واحد، شاخص آزاد شناور 837واحد، شاخص 30 شرکت بزرگ 35واحد، شاخص بازار اول و دوم در مجموع بیش از 2200 هزار واحد روند منفی دارد.

بنابراین گزارش، بیشترین تأثیر منفی را هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 163 واحد و ملی صنایع مس ایران و پالایشگاه نفت بندر عباس به ترتیب با 66 و 57 واحد در روند شاخص کل مؤثر هستند.

همچنین هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تأمین، سرمایه‌گذاری غدیر، مدیریت پروژه‌های نیروگاهی و بانک پاسارگاد از این امر مستثنی نبوده و تأثیر بیش از صد واحدی در روند منفی شاخص داشته است.

یادآور می‌شود: بسیاری از شرکت‌های معاملاتی فرابورس نیز با صف فروش سنگینی معامله می‌شوند به طوری که گرانترین سهم بازار یعنی پالایش نفت تهران افزایش قیمت روز گذشته خود را پس گرفت و مجددا به مرز 80 هزار تومان رسید؛ این سهم در آخرین روز معاملاتی گذشته تا 84 هزار تومان نیز پیش رفته بود.

در این میان نماد معاملاتی شرکت‌هایی همچون سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی زاگرس، نفت ایرانول، شرکت پتروشیمی خراسان، نفت پاسارگاد و بانک دی هر کدام حداقل 4 و حداکثر 5 درصد منفی معامله می‌شوند.

همچنین پس از ابطال معاملات پالایش نفت لاوان به دلیل عرضه و تقاضای بازار امروز قرار است با محدودیت نوسان باز و خرید بلوکی تا صد هزار سهم مورد بازگشایی قرار گیرد. در این بازار بیشترین تأثیر منفی بر شاخص فرابورس را پتروشیمی مارون با 6.82 واحد، پتروشیمی زاگرس با 4.04 واحد و پالایش نفت تهران با 3.5 واحد گذاشته‌اند.

امروز گروه‌های بانکی، پالایشی و خودرویی برترین عرضه بازار سهام را به خود اختصاص دادند که به عنوان مثال پالایش نفت بندرعباس، مدیریت پروژه‌های نیروگاهی، بانک ملت، بانک سینا، سایپا، ایران خودرو و هلدینگ تأمین با صف فروش سنگینی نسبت به دیگر سهم‌ها مواجه شدند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها