امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۹:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42866
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 193
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز خانه ملت پیش از قرائت گزارش مرکز پژوهش‌ها درباره مسائل کشور در حوزه‌های بخشی و فرابخشی، در سخنان کوتاهی اظهار داشت: گاهی ما آنقدر در کارهای روزمره و مشکلات گرفتار می‌شویم که بعضاً از برخی مشکلات اصلی و اساسی کشور غفلت می‌کنیم و آنها را نمی‌بینیم.

وی افزود: اگر این موارد دیده شود حتماً کاری که مرکز پژوهش‌های مجلس انجام داده می‌تواند سرآغاز یک اقدام جدی در کشور باشد، ما در کمیسیون‌های تخصصی این حوزه‌های مختلف را باید تقسیم کنیم، برای هر کدام چند اولویت را مشخص می‌کنیم اما اولویت‌هایی که دارای یک نقشه راه باشند، یک جغرافیایی واحد داشته باشیم نه اینکه اولویت‌های‌مان، متفرق باشند و ما را به سرانجام مقصود نرسانند، ما فکر می‌کنیم اگر گزارش مرکز پژوهش‌ها مورد توجه قرار گیرد، اقدامات کارشناسی انجام می‌شود و نهایتاً سند واحدی را تهیه می‌کنیم، سندی که مورد قبول دستگاه‌های اجرایی و دستگاه قانون‌گذاری و قضایی باشد.

جلالی با تأکید بر اینکه همه ما در کنار یکدیگر می‌توانیم بخشی از مشکلات را حتی در کوتاه مدت حل کنیم، تصریح کرد: اگر امروز وضعیت کشور را تشریح می‌کنیم، به معنای نادیده گرفتن خدمات نیست، دولتهای پس از انقلاب همه خدمت کردند، مسئولان صادقانه همه در پی حل مشکلات کشور بودند اما بخشی از مشکلات به دلایل متعددی حل نشده‌اند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: به عنوان مثال یکی از مشکلات جدی ما، نظام آماری کشور است، سازمان آمار ایران روی نرخ رشد سال 1391 کار و آن را منفی 5.4 اعلام کرده است، باید دید چه اتفاقی افتاده که همین سازمان آمار تا چند سال گذشته نرخ رشد اقتصادی را میزان دیگری اعلام می‌کرد اما به محض اینکه دولت تغییر می‌کند، نرخ رشد به منفی 5.4 می‌رسد.

به گفته وی، آیا این نشان دهنده یک فاجعه است؟ ما به عنوان مسئولان کشور باید روی این موضوعات کار کنیم که داده‌ها و اطلاعات ما بتواند رویکرد و نگرش‌های سیاسی را تغییر کند.

جلالی با تأکید بر اینکه معنای این اقدام نادیده گرفتن خدمات آماری کشور نیست، گفت: معنای آن این است که باید تدابیر جدی و جدیدی را در این زمینه انتخاب کنیم و یک سازمان آمار با داشتن یک هیئت امنا و همچنین زیرنظر قوای سه‌گانه درست کنیم تا اساساً اراده مسئولان یک قوه نتواند در جامعه آماری سیطره پیدا کند چون اگر جامعه آماری ما غلط باشد، تمام تصمیماتی که اتخاذ می‌کنیم، نادرست خواهند بود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس بر همین اساس تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها که ارائه شده، می‌تواند نقطه عطفی باشد و نمایندگان مجلس بهتر است آنها را مورد مطالعه قرار دهند و اگر رئیس مجلس صلاح دید، در سطح رؤسای کمیسیون‌های تخصصی، نشست جدی برگزار شود و کمیسیون‌ها وارد مرحله جدی شوند و برنامه دو یا سه ماهه تعریف کنند تا روی یک سند درباره معضلات کشور که در این بخش به آنها اشاره شده، دولت و مجلس توافق کنند و با یک اراده جدی، مشکلات را از بین ببرند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها