امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۱۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4288
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 127
ناصر مقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست از هر گونه طرح و ایده ابتکاری در امر احیا و بازسازی دریاچه ارومیه ...

ناصر مقدسی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست از هر گونه طرح و ایده ابتکاری در امر احیا و بازسازی دریاچه ارومیه استقبال می‌کند.

مدیر کل دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست  با اشاره به خبر منتشره در مورد اعلام آمادگی یک شرکت خارجی در خصوص احیای دریاچه ارومیه ،‌افزود: تاکنون در خصوص احیای دریاچه ارومیه طرح مدونی به این سازمان ارائه نشده است.

وی اظهار داشت: در خبر‌ها آمده است این شرکت خارجی نیاز به 6 ماه مطالعه جامع در دریاچه ارومیه دارد و بر اساس آن مطالعه جامع در مدت زمان سه سال دریاچه ارومیه را  احیا می‌کند که این موضوع قابل بررسی و تامل است.

به گفته مقدسی از لحاظ علمی راهکار‌های احیای دریاچه ارومیه شناخته شده است که مهمترین آن تامین حق آبه به میزان 3.1 میلیارد متر مکعب باید به دریاچه ارومیه تزریق شود.

وی ادامه داد : همزمان با تامین حق آبه دریاچه ارومیه، مدیریت صرفه‌جویی در منابع آب به خصوص در بخش کشاورزی و ساماندهی چاه‌های غیر مجاز باید انجام شود.

ناصر مقدسی تاکید کرد: همچنین برای احیای دریاچه ارومیه باید تمام طرح‌های سد سازی در حوزه بالادست دریاچه متوقف شود و از راهکار‌های نوین، همانند مسئله افزایش باران زایی انجام شود تا در یک مقطع بلند مدت شرایط اکولوژیک دریاچه ارومیه بهبود یابد.

وی تصریح کرد: بنابراین آنچه ارزیابی‌های علمی نشان می‌دهد راهکار‌های احیای دریاچه ارومیه میان مدت و بلند مدت است.

مقدسی ادامه داد: میزان بارندگی در دریاچه ارومیه در سالهای پیش رو باید در حد نرمال باشد تا راهکارهای دیگر احیای دریاچه ارومیه در بلند مدت جوابگو باشد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بنابراین مسئله مطروح شده از سوی شرکت خارجی برای احیای دریاچه ارومیه باید در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گیرد و جوانب آن بررسی شود.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به کاستی و نقصان به وجود آمده در حجم آب دریاچه ارومیه مقدار زیادی زمان لازم است تا این دریاچه احیا شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار