امروز : چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 20
۱۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4290
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 150
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران در نشست خبری خود که به مناسبت سالروز شوراها در سالن اجتماعات شورای اسلامی شهر اهواز برگزار شد با اشاره به ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، مهدی چمران در نشست خبری خود که به مناسبت سالروز شوراها در سالن اجتماعات شورای اسلامی شهر اهواز برگزار شد با اشاره به ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز معلم و همچنین روز کارگر اظهارداشت: این ایام را به تمام هموطنان تبریک عرض می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه حضرت امام خمینی(ره) در سال 58 اولین فرمان تشکیل نهادی را تحت عنوان شوراها داد، گفت: روز نهم اردیبهشت روز ملی شوراها در کشور نامگذاری شده است.

چمران بیان داشت: حضرت امام خمینی(ره) در سال 58 به شورای انقلاب دستور داد تا کارها به دست مردم سپرده شود به طوری که از ضروریت‌های انقلاب اسلامی، وجود شوراها بود.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: از سال 65 ، قانون شوراها در مجلس پس از یک دوره تصویب مجدداً در سال 75 اصلاح و در سال 87 نخستین دوره شوراها در کشور فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.

چمران بیان داشت: مجدداً در سال 82 و 86 اصلاحاتی در قانون شوراها صورت گرفت و این در حالی است که اکنون نیز قوانین و مقررات شوراها در حد نیاز اصلاح می‌شوند که اصلاحیات از طریق شورای عالی استان‌ها به صورت لایحه به مجلس ارائه می‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از آخرین اصلاحات قانون شوراها، برگزاری انتخابات شوراها بود که 3 روز قبل از نامنویسی کاندیداها در مجلس به تصویب رسید که خوشبختانه شورای نگهبان نیز همکاری خوبی را با تایید اصلاحات مورد نظر داشت و پاسخ خود را اعلام کرد.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: در متن فرمان حضرت امام خمینی(ره) یک جایگاه بالایی برای شوراها قائل بودند و در 3 سخنرانی از ایشان در رابطه با شوراها سخنان ارزشمندی را مطرح نموده‌اند که شورایی‌ها همیشه بر آنها استناد دارند.

چمران اضافه کرد: متأسفانه اطلاعات مردم نسبت به شوراها کم است و آنها اعتقاد دارند که همه مسائل و مشکلات باید از طریق شوراها برطرف بشود که البته این انتظار بجا و درستی است اما با توجه به اینکه قانون شوراها به طور کامل اجرا نمی‌شود نمی‌توانیم بیش از این به مردم و هموطنان خدمت کنیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها خاطرنشان کرد: در قانون به موضوع یکپارچگی مدیریت شهری تأکید ویژه‌ای شده است که امیدواریم در آینده نزدیک در شهرها و کلان‌شهرها به این مهم دست پیدا کنیم.

چمران با انتقاد از اینکه نباید در خیابان‌ها و معابر شاهد چاله و چوله و گودال باشیم، خاطرنشان کرد: این در حالی است که حتی آسفالت‌هایی که در معابر و خیابان‌ها استفاده می‌شوند شرایط مناسبی را ندارند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص شرایط آینده شوراها و همچنین دوره چهارم شوراها گفت: امیدواریم دولت آینده و شورای آینده بیایند و این بار با هم آشتی کنند و شاهد یک مدیریت یکپارچه شهری باشیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه عملکرد شورای سوم را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در این زمینه مردم و اهالی رسانه باید نظراتشان را عنوان کنند اما باید تأکید کنم که شوراها در استان‌ها تلاش‌ کرده‌اند خدمات صادقانه را به هموطنان ارائه کنند.

وی اضافه کرد: شوراها محلی برای کسب درآمد نیست و قطعاً افرادی که می‌خواهند در شوراها حضور پیدا کنند نباید به مسائل مادی توجه کنند.

چمران ادامه داد: شوراها در شهرها تنها حق‌الجلسه می‌گیرند و از دریافت هرگونه پاداش، عیدی، کارانه و ... معذور هستند و این در حالی است که اعضای شورا در روستاها، حتی از داشتن دفتر کار  برخوردار نیستند.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: البته در قانون تأکید شده است که به شوراها در استان‌ها حق‌الجلسه از سوی دولت پرداخت شود اما شاهد هستیم که این امر اتفاق نمی‌افتد، به طوری که بسیاری از شورایاریان روستاها خدمت به مردم را صادقانه و بدون چشمداشت انجام می‌دهند.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: در شهرها درآمدی که اعضای شورا به عنوان حق‌الجلسه دریافت می‌کنند از حقوق کارمندان نیز کمتر است.

چمران در پاسخ به این پرسش که برخی از کاندیداها اعتقاد دارند با ورود به شورا می‌توانند به منابع مالی بهتری دست پیدا کنند، گفت: اگر کسی به این عنوان بخواهد در شورای شهر، شهرداری و شورای روستاها ورود پیدا کند قطعاً به نتیجه‌ای نخواهد رسید چراکه یک برداشت غلط از کار در شورا است.

وی در ادامه در خصوص عملکرد شورای سوم اهواز گفت: عملکرد این شورا خوب نبوده است و ما نیز تلاش کردیم این شورا را در آن شرایط بحرانی به سامان برسانیم ولی متأسفانه اعضای شورای اهواز همبستگی را نداشتند و این درحالی بود که در ان زمان تخلفاتی از سوی برخی از اعضا صورت گرفته بود و این مزید بر علت شد که شورای سوم منحل شود.

وی اضافه کرد: بنده دو بار برای رفع مشکل شورای اهواز به این منطقه سفر کردم تا از منحل شدن شورا جلوگیری کنم چرا که به هر حال منحل شدن و سلب عضویت یک شورایی برای ما گران است اما علیرغم تلاش‌های صورت گرفته نتوانستم در این زمینه کاری بکنم.

وی ادامه داد: اهواز شهر بزرگی است و شهری است که به خدمت‌رسانی متراکم و قدرتمند نیاز دارد چرا که اهواز آسیب‌های زیادی از دوران دفاع مقدس دیده که باید با خدمت صادقانه جبران شود و به شوراهای فعال و کار مضاعف نیاز دارد.

وی اضافه کرد: در تهران نیز دوره اول شوراها تا چند ماه مانده به اتمام پایان دوره، منحل شد اما دوره دوم شوراهای شهر تهران توانست اعتماد مردم را جلب کند و این در حالی بود که با آمدن افراد مورد اعتماد، مردم شاهد خدمت صادقانه بودند که این موضوع نیز باید در اهواز مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به حضور اعضای شورا در پاییز سال 82 به خدمت مقام معظم رهبری گفت: در آن زمانی که اعضای شورای شهر تهران خدمت مقام معظم رهبری رسیده بودند، حدود 7 ماه از آغاز دور دوم شوراها گذشته بود که ایشان مطلبی را تحت عنوان رایحه خوش خدمت در شهر تهران استشمام می‌شود عنوان کردند که این موضوع برای اعضای شورای شهر تهران بسیار با ارزش و گرانبها بود.

وی اظهار امیدواری کرد: مردم اهواز در این دوره و دور از تعصبات، افراد پرتوان، متخصص را برای شوراها انتخاب کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه نقش شوراها در قانون شوراها کاملاً شفاف و مشخص است، گفت: در شورای عالی استان‌ها چشم‌انداز 20 ساله شهرها تهیه و تدوین شده است و این در حالی است که علاوه بر تهیه این چشم‌انداز 20 ساله، شوراها به برنامه 5 ساله نیز توجه ویژه‌ای را دارند.

رئیس شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: اگر چه برگزاری همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شوراها به صلاح نبود و نیست اما برخی افراد عنوان می‌کنند که برگزاری این دو انتخابات در یک زمان باعث حضور پرشور مردم خواهد شد.

وی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری یک موضوع کاملاً سیاسی و برگزاری انتخابات شوراها یک بحث محلی محسوب می‌شود که امیدواریم مردم با حضور گسترده خود حماسه سیاسی را رقم بزنند.

چمران در پاسخ به این پرسش که آیا شما کاندیدای ریاست جمهوری خواهید شد یا خیر، گفت: در این زمینه به موقع پاسخ می‌دهم اما بنا دارم تا قبل از نامنویسی کاندیداها اعلام عمومی نکنم.

رئیس شورای عالی استان‌ها در پاسخ به این پرسش که آیا شهرداری تهران و شورا با دولت مشکلی دارند یا خیر، گفت: در رابطه با مسائل شهری به هرحال اختلافاتی وجود دارد و این موضوع تنها به تهران محدود نمی‌شود و به شهرهای دیگر نیز از جمله مشهد و اهواز تسری دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه در طول سالهای اخیر مشکلاتی برای شهر تهران به وجود آمده بود اما دولت نیز تمام تلاش خود را برای رفع این موانع کرده بود.

چمران در خصوص رفع مسائل اقتصادی و مشکلات مردم در حزوه اقتصاد و اینکه رئیس جمهور آینده باید چه برنامه‌ای را برای مسائل اقتصادی داشته باشد، گفت: این گونه فکر می‌کنم که باید 2 برنامه اقتصادی در اینن شرایط داشته باشیم. یکی برای مسائلی که گریبانگیر آن هستیم و ساماندهی آن و دیگری نیز برنامه‌های بلند مدت که البته باید در این زمینه به برنامه 5 ساله توجه شود.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مواردی که باید در حوزه اقتصادی به آن توجه کرد، اقتصاد کشاورزی است چرا که با توجه بیشتر به این موضوع می‌توانیم بیکاری‌ها و کمبودها را به مراتب برطرف کنیم.

وی همچنین در خصوص مسائل تحریم‌ها در کشور گفت: در ارتباط با عبور از تحریم‌ها باید کارهای تخصصی کرد و باید متخصصان مطرح کنند که البته در این زمینه نیز برخی از برنامه‌ها قابل گفتن نیست.

چمران ادامه داد: همه تلاش‌ها باید در دور زدن تحریم‌ها شکل بگیرد و مهمتر از آن این است که به اقتصاد مقاومتی توجه شود چرا که می‌توانیم در مقابل تحریم‌ها بایستیم و آنها را خنثی کنیم.

رئیس شورای عالی استانها همچنین در رابطه با آمریکا نیز گفت: هر زمان که در مقابل دشمن کوتاه آمده‌ایم آن زمانی بوده که دشمن بر ما سوار شده و پیشی‌گرفته است و هر زمانی که مقاومت کرده‌ایم دشمن عقب نشینی کرده است.

وی همچنین تصریح کرد: هر وقت رابطه انسانی و بر اساس اصول انسانی فراهم شود و مصلحت کشور مد نظر باشد باید در آن زمان تصمیم‌گیری شود.

وی همچنین در خصوص حضور چهره‌های مختلف هنری،ورزشی، علمی و ... در شوراها گفت: محدودیتی در این زمینه وجود ندارد ولی باید افرادی که حضور پیدا می‌کنند دارای انگیزه و خدمت به مردم باشند.
برچسب ها:
آخرین اخبار