امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۰۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42900
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 149
«میر حامد حسین میری» فعال رسانه‌ای و تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با ...

«میر حامد حسین میری» فعال رسانه‌ای و تحلیلگر روابط بین‌الملل در گفت‌و‌گو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به پیشینیه تاریخی سوریه اظهار داشت که از پیشینه تاریخی سوریه نیز چنین استنباط می‌شود که این کشور جبهه و خاکریز اول مبارزه و مقاومت در برابر رژیم اشغالگر قدس است در نتیجه آمریکا از دیر باز تلاشش بر این بوده که به هر نحوی با مقاومت‌هایی که در برابر رژیم اسرائیل در منطقه وجود دارد به صورت آشکار یا نهان مقابله نماید، این موضوع یکی از استراتژی‌های آمریکا در گذشته  حال و آینده است.

میری ادامه داد: بحرانی که در حدود 2 سال بر مردم مظلوم سوریه تحمیل شده است این کشور را نیز به ویرانه‌ای مبدل ساخته و البته این موضوعات با توجه به سابقه تاریخی سوریه اتفاق افتاده است.

وی افکار عمومی جهان را شدیدا مخالف ماجراجویی‌های غرب به سرکردگی آمریکا دانست و افزود: در حالی که آمریکا 5 شنبه هفته گذشته را تاریخ حمله به خاک سوریه و اهداف از قبل تعیین شده اعلام کرده بود اما مردم در آمریکا و سراسر دنیا که مخالف جنگ و سیاست‌های ماجراجویانه ایالات متحده هستند با برگزاری تظاهرات و راهپیمایی‌های ضد جنگ تا حدودی این اهداف آمریکا را با تردید و تاخیر مواجه ساخت. البته احتمال اینکه کاملا حمله آمریکا را به سوریه منتفی بدانیم نیز بعید است زیرا در عراق و افغانستان با توجه به راهپیمایی‌هایی علیه آمریکا انجام شد اما این حملات نیز اتفاق افتاد.

کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد که حمله آمریکا به سوریه هیچگونه مشروعیت حقوفی و بین‌المللی ندارد و اگر سوریه مرتکب اعمالی شده است بایستی با توجه به بند هفت منشور سازمان ملل، کشورها به یک اجماعی برسند و در مجمع شورای امنیت تصویب شود این در حالی است که ناتو و روسیه به شدت مخالف ماجراجویی‌های آمریکا، انگلیس و فرانسه است.

میری افزود: پیش بینی می‌شود که حتی اگر آمریکا قواعد و قوانین بازی را همچنین قواعد منشور سازمان ملل را مانند عراق زیر پا بگذارد عواقب و تبعاتی خطرناک تر از عراق برایش رقم زده خواهد شد.

روزنامه نگار افغان در مورد همکاری برخی کشورهای عربی با آمریکا در منطقه بیان کرد: عربستان یکی از کشورهایی است که از ماجراجویی‌های آمریکا در سوریه و کشورهای اسلامی نه تنها امروز بلکه از زمان حاکمیت آل سعود در جزیره العرب حمایت می‌کند و همواره مطیع و گوش به فرمان آمریکا بوده است. زیرا آل سعود همواره موجودیت خود را مدیون تبعیت و فرمان پذیری از آمریکا می‌دانند.

وی ادامه داد که رژیم آل سعود مانند تمام رژیم‌های مستکبر، تاریخ مصرفش روز به روز به نقطه پایان نزدیکتر می‌شود  و تاریخ گواه است که مردم مظلوم اعراب، مخصوصا فلسطین، سوریه و لبنان تمام مشکلات و نابسامانی‌هایی را که متحمل می‌شوند، مجری آن آمریکا و طراح آن رژیم آل سعود است.

میری با اشاره به حمله آمریکا به افغانستان و عراق، درگیر شدن این کشور در سوریه را سبب نابسامانی‌های متعدد در منطقه و جهان دانست و گفت: آمریکا قدرت هژمونی و یکجانبه گرایی خود را می‌خواهد به نحوی به رخ جهان بکشاند، این در حالی است که امنیت الفبای نخست زندگی هر انسانی است و دخالت‌های آمریکا در منطقه به خصوص در افغانستان و عراق سبب نابسامانی‌های بسیاری شده است.

وی افزود: در افغانستان مدت 12 سال است که شاهد هستیم آمریکا با شعار ایجاد امنیت در این کشور حضور یافت اما چنین امری صورت نگرفت و حضور بیش از یکصد هزار نیروی خارجی در این کشور نتوانسته امنیت را تحقق بخشد. در نتیجه در موضوع سوریه نیز با مشکل عراق و افغانستان مواجه خواهند شد و تبعات آن به مراتب خطرناک تر از افغانستان خواهد بود.

کارشناس مسائل سیاسی تبعات حمله احتمالی آمریکا به سوریه را گسترده توصیف کرد و در مورد وضعیت افغانستان افزود: در چنین موقعیتی وضعیت افغانستان بدتر خواهد شد و تبعات آن در عراق، ترکیه و کشورهای همجوار سوریه وخیم می‌شود و حتی امنیت نسبی رژیم اسرائیل نیز خدشه دار خواهد شد.

میری ادامه داد که معتقدم اگر آمریکا در سوریه جبهه جدید را بگشاید مسلما روز به روز جریان افراط در منطقه و بخصوص افغانستان بیشتر می‌شود و در سطح جهان گسترش می‌یابد. در نتیجه آمریکا با یکجانبه گرایی تمام منطقه را به آتش خواهد کشاند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها