امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42901
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، صفحات خورشیدی تولید کننده انرژی برق که به نام «سولر» شهرت یافته، روشنایی را برای خانه‌های بیش از 60 درصد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس، صفحات خورشیدی تولید کننده انرژی برق که به نام «سولر» شهرت یافته، روشنایی را برای خانه‌های بیش از 60 درصد روستانشینان افغان ارمغان آورده است.
گفته می‌شود که در شهر کابل نیز 15 درصد مردم از برق خورشیدی استفاده می‌کنند و استفاده از انرژی خورشیدی در بسیاری شهرها و تعدادی از روستاهای افغانستان رایج شده است.
با گذشت 12 سال از حضور کشورهای خارجی در افغانستان، هنوز هم 70 درصد افغانستانی‌ها برق شهری مداوم ندارند و این موضوع، یکی از مشکلات بزرگ مردم و دولتمردان این کشور محسوب می‌شود.
هر چند تلاش‌هایی به منظور ایجاد و ساخت سدهای تولید کننده انرژی برق صورت گرفته ولی تاکنون یک مرکز قوی تولید برق در این کشور به بهره‌برداری نرسیده است.
در جریان 6 سال اخیر نبود برق شهری و روستایی در برخی از مناطق غربی افغانستان باعث شده تا مردم از صفحات خورشیدی برای تولید برق و روشنایی خانه‌های خود استفاده کنند.

اکنون کمتر خانواده روستانشین را می‌توان یافت که استفاده از صفحات خورشیدی را تجربه نکرده باشد.
آنان بر اساس تمکن مالی تنها برای روشنایی خانه و تماشای برنامه‌های تلویزیونی به استفاده از این نوع انرژی اکتفا می‌کنند.
به اعتقاد روستانشینان، صفحات خورشیدی توانسته در کنار کمک به اقتصاد خانواده، زندگی آنان را نیز تغییر دهد.

هم اکنون در بازارهای افغانستان صفحات خورشیدی از کشورهای چین، آلمان و هند وارد می‌شود و 32 شرکت وارداتی در غرب افغانستان مسئول پخش این صفحات به بخش‌های مختلف این کشور هستند.

به اعتقاد واردکنندگان این محصول: 6 سال پیش مردم آشنایی کمتری با صفحات خورشیدی داشتند که با استفاده از این تکنولوژی در میان روستائیان، اکنون 50 درصد افزایش فروش آنان تنها در بخش صفحات قوی‌تر به منظور آبیاری مزارع است.
در همین خصوص مقامات اداره محیط زیست غرب افغانستان، استفاده از صفحات خورشیدی را گامی بهتر در جهت بهبود وضعیت محیط زیست می‌دانند و معتقدند که این روند تا 10 سال آینده در کاهش قطع درختان جنگلی تأثیرگذار خواهد بود.
از سوی دیگر در این اواخر شهرداران ولایات غربی افغانستان برای روشنایی خیابان‌ها نیز از چراغ‌های آفتابی استفاده می‌کنند که در این میان می‌توان به استفاده از صفحات خورشیدی در شهرهای «فراه»، «غور»، «نیمروز» و «هرات» اشاره کرد.

حضور نیروهای خارجی به منظور توجه به زیر ساخت‌ها و بهبود وضعیت معیشتی مردم افغانستان در کنار تأمین امنیت حضوری موفقیت‌آمیز نبوده است.

بر اساس گزارش اداره هواشناسی افغانستان، 300 روز از سال در این کشور هوا آفتابی است و در صورت کاهش قیمت صفحات خورشیدی این راه تولید انرژی بهترین راه در افغانستان به حساب می‌آید.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها