امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۱:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42905
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، آمریکا اگرچه عنوان می‌کند که پاکستان متحد استراتژیک این کشور در مبارزه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، آمریکا اگرچه عنوان می‌کند که پاکستان متحد استراتژیک این کشور در مبارزه با تروریسم است اما شواهد نشان از حقیقتی دیگر دارد.

اسناد به‌ دست آمده از ادوارد اسنودن جاسوس جنجالی آمریکا، ابعاد تازه‌ای از فعالیت‌های جاسوسی واشنگتن و سیا را در پاکستان افشا کرد.

این گزارش حکایت از بی‌اعتمادی شدید واشنگتن به اسلام‌آباد و تلاش‌ گسترده آمریکا برای جاسوسی در این کشور دارد.

طبق این اسناد که توسط روزنامه «واشنگتن پست» منتشر شده است، آمریکا گرچه برای مهار القاعده، کره شمالی و ایران بیشترین هزینه را متحمل شده اما در حال حاضر پاکستان نیز به دغدغه‌ای بزرگ برای این کشور مبدل شده است.

به نوشته این روزنامه، با اینکه القاعده بعد از کشته شدن «اسامه بن لادن» رهبر معدوم خود تضعیف شد اما آمریکا فعالیت جاسوسی خود را در مرزهای پاکستان افزایش داد.

سازمان سیا با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین خود زمینه را برای گسترش فعالیت‌های جاسوسی و سرکوبی کسانی که مانع چنین فعالیت‌هایی هستند فراهم کرده است.

به گزارش واشنگتن پست، آمریکا با دقت تأسیسات هسته‌ای پاکستان را زیر نظر دارد و نسبت به سلاح هسته‌ای این کشور نگران است.

همچنین جاسوسان سازمان سیا تلاش زیادی کردند تا مقر تأسیسات هسته‌ای پاکستان را کشف کنند.

از سوی دیگر، آمریکا طی 12 سال 26 میلیارد دلار کمک بلاعوض برای پاکستان فراهم کرد که بخشی از آن مربوط به مبارزه با تروریسم و بخشی دیگر جهت استحکام زیر ساخت‌های اقتصادی این کشور در نظر گرفته شده بود.

اما ادوارد اسنودن جاسوس سابق سازمان سیا اعلام کرده است که هدف آمریکا از کمک بلا‌عوض به پاکستان گسترش شبکه جاسوسی در این کشور بوده است و نه مبارزه با تروریسم.

همچنین طبق این گزارش، سازمان‌های جاسوسی آمریکا با سوء‌استفاده از حضور گسترده نیروهای خود در افغانستان، از جمله مقرهای سازمان سیا و نیز پایگاه‌های شنود «آژانس امنیت ملی»، مبادرت به جمع‌آوری گسترده اطلاعات از پاکستان کرده است.

با این حال، مقامات آمریکایی سعی کرده‌اند در اظهارنظرهای رسمی و آشکار خود طوری موضع‌گیری کنند که مانع از برانگیخته شدن حساسیت مقامات پاکستانی و مشکوک شدن آنان شوند.

به گفته «حسین حقانی» سفر سابق پاکستان در آمریکا، افزایش عملیات‌های تجسس و جاسوسی آمریکا در پاکستان تنها یک مفهوم دارد و آن نیز غالب شدن بی‌اعتمادی بر روابط 2 کشور است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار