امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۶:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42926
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار فعالیت های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مسابقات بین‌المللی قرآن کریم به میزبانی تونس طی روز‌های گذشته برگزار ...

به گزارش خبرنگار فعالیت های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس مسابقات بین‌المللی قرآن کریم به میزبانی تونس طی روز‌های گذشته برگزار شد و «مهدی شایق» و «محمد‌مهدی‌ حق‌گویان» به عنوان نمایندگان کشورمان در این مسابقات حضور یافتند.

این سومین دوره مسابقات تونس است که «مهدی شایق» به مقام نخست رشته تلاوت این مسابقات دست یافت، همچنین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به مقام نخست این مسابقات در سه دوره گذشته رسیده‌اند.
«مهدی شایق» در مسابقات سراسری قرآن کریم

«مهدی شایق» نفر اول مسابقات بین‌المللی تونس در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در خصوص این مسابقات گفت: مسابقات قرآن به میزبانی کشور تونس، امسال با حضور 24 کشور برگزار شد که اصلی‌ترین رقبای من از کشورهای اندونزی، مغرب و تونس بودند که در نهایت در این مسابقات، بعد از ایران، نمایندگان کشورهای لیبی، تونس، مغرب و اندونزی دوم تا پنجم شدند.
سطح فنی مسابقات تونس نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است

وی در خصوص سطح فنی این مسابقات گفت: سطح فنی مسابقات در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته است زیرا من با نماینده کشورمان در مسابقات سال قبل صحبت کردم و طبق اطلاعاتی که از وی گرفتم، هم تعداد کشورهای شرکت‌کننده و هم سطح فنی مسابقات تا حدودی بالا رفته، البته به لحاظ فنی، این مسابقات با مسابقات جمهوری اسلامی ایران قابل قیاس نیست.

شایق در خصوص آیین‌نامه مسابقات کشور تونس گفت: کلیاتی از آیین‌نامه مسابقات تونس را خوانده بودم و تا حدودی از نحوه برگزاری اطلاع داشتم، به عنوان مثال؛ در این مسابقات پیش از تلاوت، قاری ابتدا باید خود را معرفی کند و سپس بگوید که با چه روایتی تلاوت می‌کند، همچنین قاری هر کشور موظف است با لباس رسمی کشور خود در مسابقات شرکت کند.
مسابقات تونس از نظر برگزاری قابل قیاس با مسابقات ایران نیست

وی برگزاری مسابقات تونس را مطلوب دانست و گفت: سطح برگزاری مسابقات قرآن کشور تونس تا حدودی مطلوب بود البته آیین افتتاحیه مسابقات و روز اول در یک سالن با شکوه مانند سالن اجلاس ایران برگزار شد، اما روز‌های بعد مسابقات در یک سالن آمفی تئاتر برگزار شد، در مجموع برگزاری مسابقات خوب بود اما قابل قیاس با مسابقات جمهوری اسلامی ایران نیست.

استقبال مردمی از مسابقات ضعیف بود

شایق استقبال مردم تونس از این مسابقات را ضعیف بیان کرد و گفت: ظاهراً استقبال مردمی چندانی از این مسابقات صورت نگرفته بود، زیرا اغلب حاضران در سالن شرکت‌کنندگان و برگزار‌کنندگان بودند، البته با توجه به تحولات سیاسی کشور تونس تبلیغات مسابقات ضعیف بود و شاید همین امر دلیل عدم استقبال مردم از مسابقات باشد.
حق‌گویان در مسابقات تونس اجرای بسیار خوبی داشت

این قاری بین‌المللی قرآن کریم در خصوص «محمدمهدی حق‌گویان»، نماینده کشورمان در رشته حفظ این مسابقات گفت: حق‌گویان اجرای بسیار خوبی داشت و تنها شرکت‌کننده‌ای بود که کاملاً بدون غلط خواند و به همه سؤالات حسن حفظ به درستی پاسخ گفت، اما گویا داوران چند ایراد تجویدی از او گرفتند و وی در نهایت ششم شد.

تونسی‌‌ها برای قاریان ایرانی احترام خاصی قائل هستند

شایق، دیدگاه داوران و شهروندان تونسی را نسبت به قاریان ایرانی بسیار خوب دانست و گفت: در کشور تونس برای قاریان ایرانی احترام خاصی قائل هستند و هر کجا که می‌رفتم، از تلاوت قاریان ایرانی تعریف می‌کردند، همچنین یکی از داوران تونس که پیش از این در مسابقات ایران هم قضاوت کرده بود، از سطح بالای قاریان ایرانی تعریف می‌کرد.

سومین حضور سومین قهرمانی

وی در خصوص سابقه نمایندگان ایران در این مسابقات گفت: این سومین دوره مسابقات بین‌المللی تونس است که هر سه دوره نمایندگان ایران به مقام نخست این مسابقات رسیدند؛ دوره اول؛ «امین پویا»، دوره دوم؛ «حسن دانش» و دوره سوم هم من به مقام نخست رسیدم.

آرامش به تونس باز‌گشته است

نماینده کشورمان در مسابقات تونس، این کشور را کشوری آرام و به دور از درگیری‌های داخلی بیان کرد و گفت: این مسابقات در شهر تونس پایتخت این کشور برگزار شد و مشاهدات من حاکی از این بود که آرامش در تونس برقرار است، البته در یکی از میدان‌های این شهر تعدادی چادر بنا شده بود که گویا عده‌ای در آنجا تحصن کرده بودند، اما ظاهراً آرامش به کشور تونس بازگشته است.

شایق در خصوص برنامه‌های آینده خود گفت: از هم‌اکنون خود را برای مسابقات سراسری قرآن کریم آماده می‌کنم و روزانه حدود دو ساعت از ابتدای قرآن به صورت تحقیق تلاوت می‌کنم، البته یکی از نقاط ضعف من موضوع کمبود نفس است که در این زمینه هم تمریناتی دارم.

شایق در پایان از رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشور تونس تشکر کرد و گفت: من ابتدا از آقای رمضانی رایزن فرهنگی کشورمان در تونس که خواهرزاده «آیت‌الله بهجت» هم هستند تشکر می‌کنم، وی برنامه‌های فرهنگی مختلف و متنوعی در این کشور اجرا می‌کند، همچنین از همه اساتید قرآن و پدر و مادرم تشکر می‌کنم که سال‌ها برای من زحمت کشیدند و این موفقیت ثمره زحمات این عزیزان است، البته مسئولان سازمان اوقاف به ویژه آقای خسروی برای فراهم کردن کار اعزام من بسیار زحمت کشیدند که از همه این عزیزان هم سپاسگذارم.

مهدی شایق را بهتر بشناسیم

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس «مهدی شایق» متولد 1367 شهر یزد است و در حال حاضر دانشجوی سال سوم رشته حسابداری است.

وی تاکنون موفق به کسب رتبه اول تلاوت ترتیل دانشجویان دانشگاه پیام نور، مقام سوم رشته ابتهال مسابقات کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، عنوان دوم مسابقات قرآن استان یزد، رتبه اول جشنواره مدهامتان، رتبه پنجم مسابقات سراسری و رتبه نخست مسابقات بین‌المللی کشور تونس شده است.

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها