امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42927
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 182
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مهدی منعم از عکاسان پیشکسوت در زمینه عکاسی خبری است که سالهاست به موضوع اثرات جنگ تحمیلی پرداخته است. از این ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مهدی منعم از عکاسان پیشکسوت در زمینه عکاسی خبری است که سالهاست به موضوع اثرات جنگ تحمیلی پرداخته است.

از این عکاس در سال 88 کتابی با عنوان «قربانیان جنگ» منتشر شده است که در مقدمه آن چنین نوشته است: «من سال‌ها با صحنه‌های تلخی رو به رو شدم که با دوربین عکاسی آنها را مستند کردم. این عکس‌ها حاصل احساس ناخوشایندی است که از کابوسی به نام جنگ در ذهن دارم. با همه وجود تلاش کرده‌ام این احساس را به همه جهانیان منتقل کنم، برای آنکه همه به زندگی همراه با صلح و آرامش فکر کنیم. شک ندارم که تصاویر عکاسی قادر است جهانیان را در راه رسیدن به تفاهم انسانی و زندگی در صلح و آرامش یاری دهد و این یعنی معجزه تاثیر گذاری عکس، که به آن ایمان دارم.»
 


 

مهدی منعم قصد دارد مجموعه عکس‌های تازه را از مجموعه  «قربانیان جنگ» در 5 استان هم‌مرز با عراق به نمایش بگذارد و به تازگی 25 قطعه عکس سیاه و سفید از این مجموعه را در گالری «محتشم» ارومیه که یک گالری خصوصی است به نمایش گذاشته است.
 
* 14 سال عکاسی از قربانیان جنگ
 
منعم درباره این آثار به خبرنگار هنرهای تجسمی فارس توضیح داد: در این عکس‌ها با عوارض دوران جنگ تحمیلی و قربانی‌ شدن غیرنظامیان بر اثر انفجار مین‌های بازمانده از دوران جنگ روبرو می‌شویم.

وی افزود: در این نمایشگاه 23 قطعه عکس سیاه‌وسفید در ابعاد 100 در 70 به نمایش گذاشته شده است که اثرات انفجار مین‌ها و ‌ بمباران شیمیایی اشاره دارد.

منعم این عکس‌ها را در طول 14 سال پیش تاکنون در 5 استان کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی و خوزستان عکاسی کرده است و در هر سال عکس‌های تازه‌تری را به این مجموعه اضافه کرده است.

منعم با اشاره به عدم امنیت جانی مردم برخی از این شهرها و روستاهای مرزی ایران با عراق گفت: هم‌اکنون که در حال گفت‌وگو با شما هستم،‌ممکن است یک نفر در این مناطق مرزی روی مین رفته و در حال انتقال به بیمارستان باشد.

وی افزود: هر ساله افراد غیرنظامی بسیاری در این مناطق بخشی از اعضای بدن خود را بر اثر عوارض ناشی از جنگ تحمیلی از دست می‌دهند.
 


 

* عکس‌هایی که به پاکسازی میادین مین سرعت بخشید
 
منعم درباره تأثیرگذاری عکس‌هایش بر تصمیمات مسئولان کشور در این زمینه گفت: بعد از انتشار کتاب «قربانیان جنگ» و نمایش این عکس‌ها بود که شنیدم وزارت دفاع سرعت و شتاب بیشتری به کار پاکسازی میادین مین در کشور داده است و این برای من مسرت‌بخش بود چرا که شاهد بودم کتاب و عکس‌های من باعث شد تا آدم‌های کمتری روی مین بروند و این اتفاق بزرگی در حوزه عکس و تصویر است.

منعم محتوای عکس‌های «قربانیان جنگ» را هشدار دهنده دانست و گفت: این عکس‌ها به هر حال هشدار دهنده است چرا که بعد از گذشت حدود 25 سال از پایان جنگ هنوز شاهد جانباز شدن و از دست رفتن غیر نظامیان این مناطق مرزی کشور هستیم. این مناطق آلوده به مین به هر دلیل تاکنون به طور کامل پاکسازی نشده است.
 
* عکس‌های «قربانیان جنگ» اجازه نمایش در مجلس را نیافتند

این عکاس خبری پیشکسوت درباره نمایش آثارش برای مسئولان کشور از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: حدود دو سال پیش بارها تلاش کردم و نامه نگاری کردم که بتوانم این عکس ها را برای مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی کشور به نمایش بگذارم تا این مسئولان از نزدیک شاهد اتفاقات ناگوار در این مناطق مرزی کشور باشند و در هنگام تصمیم‌گیری و تصویب بودجه برای پاکسازی میادین مین با توجه به این عکس‌ها تصمیم درست و تأثیرگذارتری بگیرند اما روابط عمومی مجلس با وجود آن که نمونه عکس‌ها را هم برایشان ارسال کردم با این نمایشگاه موافقت نکرد. 

* عکس‌هایی هشداردهنده
 
منعم از تلاش خود برای نمایش این عکس‌ها در روستاهای مرزی کشور هم سخن گفت و اضافه کرد: تلاش می کنم با فراهم شدن امکان نمایش این عکس‌ها در این روستاهای مرزی که بمباران شیمیایی شده و یا مین‌های دوران جنگ در آن باقی مانده است، ارتباط تنگاتنگی میان موضوع و عکاس ایجاد شود و با نمایش آن‌ها در مراکز استان‌ها نیز شاید مسئولان استان‌ها بتوانند در این زمینه کاری انجام دهند.

این عکاس تأکید کرد که این یک پروژه عکاسی صرف نیست بلکه اطلاع‌رسانی با رویکرد هشدار دهنده برای مردم و مسئولان است که به بهتر شدن شرایط این مردم و غیر نظامیان کمک کند.

مهدی منعم با اشاره به کتاب «قربانیان جنگ» گفت: چاپ اول این کتاب به پایان رسیده و اکنون در صدد هستم که بتوانم با اضافه کردن مجموعه عکس‌های جدید به آن چاپ دوم آن را نیز به بازار ارائه کنم.

او با تأکید بر این که کتاب و نمایشگاه‌های خود را بدون هیچ گونه حمایت دولتی به ثمر رسانده است گفت:‌ اکنون حدود یک سال است که عکس‌هایم را برای چاپ دوم این کتاب آماده کرده‌ام اما متأسفانه با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی و گرانی کاغذ تاکنون موفق به انتشار آن نشده‌ام. 

* کتاب «قربانیان جنگ» به چاپ دوم رسید
 
وی افزود: کتاب قربانیان جنگ اولین کتاب تصویری است که همه نسخه‌های آن به فروش رسیده و اکنون به چاپ دوم رسیده است در حالی که بسیاری از کتاب‌های عکس که با حمایت‌های بسیاری از سوی وزارت ارشاد و سایر ارگان‌های دولتی منتشر می شود، در انبارها می‌ماند و خریدار ندارد.

منعم با بیان این که این عکس‌ها متعلق به تاریخ این کشور است گفت: این عکس‌ها از آن من نیست بلکه از آن مردم و تاریخ این کشور است و من خودم را موظف به ثبت این وقایع با نگاه انسانی می‌دانم.
 
* وظیفه عکاس خبری اطلاع‌رسانی و هشدار است
 
او در پاسخ به این سؤال که شاید نگاه انتقادی و هشدار دهنده این عکس‌ها باعث عدم حمایت بخش دولتی برای انتشار و نمایش این عکس‌ها شده است گفت: رسالت عکاس مستند اجتماعی همین است که با دید انتقادی و هشداردهنده به چنین موضوعاتی نگاه کند و به آن چه باید انجام شود، اشاره کند . به طور مثال شهرداری تهران هزینه کلانی را صرف چاپ کتابهایی کرده که نشان دهد تهران زیباست در حالی که در کوچه پس کوچه‌های جنوب شهر آن اتفاقات دیگری مشاهده می‌شود.
 
* عکس‌های قربانیان جنگ رویکرد انسانی دارد
 
وی افزود: تبلیغات هیچ اشکال و ایرادی ندارد ولی باید معضلات شهر را هم ببینند و این کار عکاس است. از سوی دیگر عکس‌های من در موضوع قربانیان جنگ با نگاه کاملا انسانی ارائه شده است چرا که جنگ به ما تحمیل شده است و چرا نباید اثرات این جنگ تحمیلی به نمایش گذاشته شود تا سندی باشد بر مظلومیت ایران در این جنگ تحمیلی.

وی تأکید کرد: کتاب من در راستای اهداف کلان کشورمان است. اما متأسفانه عادت به دیدن این عکس های هشداردهنده نداریم و اغلب دوست داریم گل و بلبل ببینیم.

به گزارش فارس، مهدی منعم حدود 25 سال است که درباره آثار جنگ عکاسی می‌کند و 14 سال از این دوران را به عکاسی از قربانیان جنگ اختصاص داده است.

منعم این مجموعه‌ عکس‌ها را در گالری راه‌ابریشم تهران در سال 89 و خانه هنرمندان ایران نیز به نمایش گذاشته است و اکنون با اضافه کردن تعداد عکس‌های تازه‌تری آن‌ها را در مراکز 5 استان‌ هم مرز با عراق به نمایش خواهد گذاشت. 

مهدی منعم علاوه بر انتشار کتاب «قربانیان جنگ» کتابی با عنوان «معجزه امید» نیز منتشر کرده است که به گفته وی همه نسخه‌های این کتاب نیز به پایان رسیده ولی امکان تجدید چاپ آن را پیدا نکرده است.
انتهای پیام/
 
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها