امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4296
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه خبری هلث‌دی‌نیوز آمریکا، محققان در تحقیقات جدید خود متوجه شدند که فقط چند سیگار در روز می‌تواند خطر ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه خبری هلث‌دی‌نیوز آمریکا، محققان در تحقیقات جدید خود متوجه شدند که فقط چند سیگار در روز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کولون را در زنان افزایش دهد.

ارتباط سیگار کشیدن با سرطان روده به خوبی تثبیت شده است. در حال حاضر محققان می‌گویند که سیگار شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را به ویژه در زنان افزایش می‌دهد.

بر اساس تحقیقات جدید انجام گرفته و منتشر شده دراپیدمیولوژی سرطان، شاخصهای زیستی و پیشگیری، زنانی که تاکنون سیگار کشیده‌اند تقریباً 20 درصد با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مقایسه با زنانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند را داشته‌اند.

دکتر «اینگر گرام» استاد در بخش انجن پزشکی دانشگاه ترومسو در نروژ گفت: زنانی که حتی 10 نخ سیگار یا کمتر از این تعداد را در روز مصرف می‌کنند با افزایش خطرات مبتلا شدن به سرطان روده مواجه هستند.

وی گفت: از آنجایی که سرطان روده بزرگ یک بیماری شایع است حتی تعداد متوسط سیگار نیز می‌تواند به این بیماری منجر شود.

بر اساس موسسه بهداشت عمومی نروژ، در این تحقیقات داده‌های بیش از 600 هزار مرد و زن را در سنین 19 تا 67 سالگی مورد بررسی قرار گرفت.

شرکت‌کنندگان در این تحقیقات به سوالات مربوط به عادات سیگار کشیدن، فعالیت بدنی و دیگر عوامل محیطی پاسخ دادند.

پس از بیش از 14 سال پیگیری سرطان روده بزرگ در حدود 4 هزار نفر به ویژه در میان زنان افزایش یافت، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در میان زنان سیگاری 19 درصد و در میان مردان دودی 8 درصد بوده است.

در بیماری سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون، سلول‌های سرطانی در داخل بافت روده شروع به تکثیر می‌کنند.

اگرچه این سرطان از جمله معمول‌ترین سرطان‌های بشر به‌حساب‌ می‌آید اما به‌دلیل بهبود روش‌های غربالگری و تشخیصی، تعداد موارد جدید این بیماری و مرگ ناشی از آن به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته‌است.

این بیماری در هر سنی بروز می‌یابد اما میزان بروز در سن بالای 50 سال بیشتر است. زمانی‌که در مراحل اولیه تشخیص داده‌می‌شود، این سرطان درمان‌پذیر است، اما تشخیص آن در این مراحل هیچ‌گونه علامتی ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها