امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42985
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «کمیته امور عمومی اسرائیل آمریکا» (آیپک)، اتحادیه ضدافتراء (ADL) و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «کمیته امور عمومی اسرائیل آمریکا» (آیپک)، اتحادیه ضدافتراء (ADL) و ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه (RJC)، سه لابی صهیونیستی در آمریکا، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای آشکارا با حمایت از اقدام نظامی علیه دولت دمشق از نمایندگان خواستند که مجوز حمله را برای «باراک اوباما» صادر کنند.

این لابی‌های صهیونیستی ظرف دو هفته گذشته، در حالیکه دولت اوباما به دنبال تلاش برای حمله محدود علیه دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه بود، سکوت اختیار کرده بودند و روز گذشته آشکارا از اقدام نظامی علیه سوریه حمایت کردند.

حامیان این گروههای طرفدار اسرائیل و منابع دولتی تصریح کردند که گروههای مذکور آشکارا اعلام کردند که از اقدام نظامی علیه سوریه حمایت می‌کنند اما همین منابع ادامه دادند که گروههای مذکور به طور عمومی خواستار مباحثه با تمرکز بر امنیت ملی آمریکا هستند و کمتر به این مسئله فکر می‌کنند که حمله نظامی به سوریه چه منفعتی برای اسرائیل دارد.

در روزهای اخیر، اوباما، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و دیگر مقامات دولت اوباما برای توجیه اقدام نظامی علیه سوریه مدعی شده‌اند که عملیات با هدف کاهش ذخایر تسلیحات شیمیایی اسد می‌تواند توانایی رئیس‌جمهور سوریه برای استفاده از این سلاح‌ها در جنگ‌های داخلی سوریه و همچنین فراتر از مرزهای این کشور را کاهش دهد.

با اینحال برخی از کارشناسان معتقد هستند که هدف اصلی حمله آمریکا به سوریه، ضربه وارد آوردن به ایران است.

رویترز ادامه داد که هنوز دقیقاً مشخص نیست که به چه دلیل گروههای حامی اسرائیل روز سه‌شنبه بیانیه‌هایی در حمایت از اقدام نظامی علیه سوریه منتشر کردند اما این اظهارنظرات آنها به دنبال نشست 45 دقیقه‌ای کاخ سفید بود که در آن مقامات دولت آمریکا به گروههای لابی صهیونیست‌ درباره چگونگی ساختار مباحثات کنگره گزارش دادند.

آیپک در بیانیه خود از کنگره خواست تا از تلاش اوباما برای حفظ منافع امنیت آمریکا حمایت کند و استفاده بیشتر رژیم سوریه از سلاح‌های غیرمتعارف را متوقف کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: جهان متمدن نمی‌تواند استفاده از این سلاح‌های وحشیانه را به ویژه علیه مردم بی‌گناه که صدها نفر از آنها را کودکان تشکیل می‌دهد، تحمل کند. آمریکا باید همچنین پیام محکمی برای ایران و حزب‌الله که هر دو آنها به طور مستقیم و گسترده از اسد حمایت نظامی‌ می‌کنند، ارسال کند.

در بیانیه «ADL» نیز آمده است: هر کشوری که استانداردها و تعهدات بین‌المللی را نقض کند که با این کار صلح و امنیت جهان را تهدید می‌کند و باید با پیامدهای این اقدامات خطرناک روبرو شود.

و در بیانیه‌ »RJC» که در وب‌سایتش منتشر شده بود، آمده است: لازم و ضروری است که آمریکا توانایی خود برای محافظت از یک بازدارنده نظامی معتبر را حفظ کند.

حمایت لابی صهیونیستی در آمریکا از اقدام نظامی در سوریه در شرایطی مطرح شده است که «موشه یعلون» وزیر جنگ اسرائیل روز گذشته تلاش کرد تا اسرائیل را از هرگونه تصمیم‌گیری آمریکا درباره اقدام نظامی علیه سوریه مجزا بداند و گفت: ما نه دخالتی در سوریه داریم و نه دخالت می‌کنیم. ما بارها و بارها این مطلب را تأکید کردیم.

چندین نفر از نمایندگان کنگره نیز اعلام کردند که اسرائیل هیچ اظهارنظری به آنها درباره سوریه نکرده است به طوریکه «الیوت انجل» دموکرات ارشد آمریکا در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تأکید کرد: اسرائیلی‌ها همیشه از خود مراقبت می‌کنند. آنها هرگز از ما برای اقدام نظامی درخواست نکردند. آنها هرگز از کسی برای دفاع از آنها درخواست نکردند و من فکر می‌کنم اسرائیل مشکلی نخواهد داشت.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها