امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42991
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 42
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین در اولین مقصد سفر چند جانبه خود به آسیای مرکزی ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از شینهوا، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین در اولین مقصد سفر چند جانبه خود به آسیای مرکزی با «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد و دو طرف بر توسعه همکاریهای استراتژیک تاکید کردند.

در طول این دیدار روسای جمهور دو کشور خواستار توسعه روابط دوجانبه و همکاری مشترک در آینده شدند.

جینپینگ در این دیدار گفت: طی سال‌های اخیر ترکمنستان و چین روابط سیاسی قابل توجهی داشته اند و همکاریهای دو طرف در حوزه های انرژی، تجارت، آموزش و فرهنگ افزایش یافته است.

وی با تمجید از روابط استراتژیک پکن و عشق آباد گفت که ترکمنستان همواره یک دوست خوب، شریک خوب و برادر خوب برای چین بوده است.

رئیس جمهوری چین همچنین خواستار اجرای هرچه سریعتر پروژه خط لوله گاز چین-آسیای مرکزی و ارتقای همکاری انرژی از طرف ترکمنستان شد.

علاوه بر این، شی جینپینگ از طرف مقابل خواست که همکاری‌های امنیتی و ارتباطات دو کشور در زمینه مسائل منطقه ای از جمله درباره افغانستان توسعه پیدا کند و دو طرف با یکدیگر در ارتباط نزدیک باشند.

بردی محمد اف نیز گفت: چین یک شریک قابل اتکا است و کشورش توسعه روابط با چین را به عنوان یک اولویت در سیاست خارجی در دستور کار خود دارد.

وی همچنین از افزایش صادرات گاز به چین استقبال کرد و خواستار تسریع در ساخت خط لوله گاز آسیای مرکزی-چین شد.

ترکمنستان اولین مقصد سفر چند جانبه شی جینپینگ رئیس جمهوری چین به آسیای مرکزی بود. وی سپس به قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان خواهد رفت.

شی جینپینگ همچنین در نشست کشورهای عضو گروه 20 در سن پترزبورگ روسیه شرکت خواهد کرد.

پایان سفرهای رئیس جمهوری چین شرکت در نشست سازمان شانگهای در قزاقستان خواهد بود.
انتهای پیام/ص
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها