امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42992
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 132
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-نرگس محمدی: نژاد پرستی در آمریکا با تاریخ برده‌داری در این کشور گره خورده و به قرن 15 میلادی به بعد ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-نرگس محمدی: نژاد پرستی در آمریکا با تاریخ برده‌داری در این کشور گره خورده و به قرن 15 میلادی به بعد بازمی‌گردد، اگر چه قرن‌ها از آن زمان و لغو قانون «برده‌داری» گذشته ولی همچنان نژادها و قومیت‌های مختلف در این کشور از سیاهان گرفته تا مهاجران همواره به نژاد پرستی موجود در آمریکا معترضند.

تا آنجا که امروز امریکایی‌ها خود به این مسئله معترفند، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سیاهپوست این کشور در جریان کشته شدن یک نوجوان سیاهپوست 17 ساله توسط یک مامور سفید پوست اف‌بی‌آی و بی‌گناه شناخته شدن آن مامور در دادگاه، گفت:کمتر کسی از آمریکایی-آفریقایی‌های حاضر در آمریکا را می‌توان یافت که بدرفتاری پلیس و یا تعقیب شدن از سوی آنها را تجربه نکرده باشد و من خودم هم این موضوع را تجربه کرده‌ام.

امروزه اگر چه ادعا می‌شود که که نژاد پرستی در آمریکا نژاد‌پرستانه هستیم تا آنجا که انتخاب «باراک اوباما» به عنوان رئیس جمهور این کشور حتی در دومین دوره، موج گسترده‌ای از اعتراضات نژادپرستانه را به دنبال داشت.

 

به نظر می‌رسد که سینمای هالیوود اخیرا تمام تلاش خود را می‌کند تا عکس این مسئله را به دنیا ثابت کند، آنچنان‌که اخیرا بیش از ده فیلم درباره «آبراهام لینکلن»، لغو‌کننده قانون برده‌داری ساخته شده، سال گذشته نیز شاهد حضور سه فیلم «جانگوی آزاد شده»، «آبراهام لینکلن» و «جانوران حیات وحش جنوب» در رقابت‌های اسکار بودیم.

در این گزارش نگاهی داریم به تعداد زیادی فیلم با سوژه نژاد پرستی و یا سیاهپوستان که تنها طی امسال ساخته شده، انتخاب اولین رئیس سیاهپوست آکادمی اسکار و احتمال راه‌یابی سه بازیگر مرد سیاهپوست به مرحله نامزدی و یک بازیگر زن سیاهپوست به مرحله نهایی اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن.

*موجی از فیلم‌هایی با موضوع نژاد پرستی در آمریکا طی امسال

فیلم «پشخدمت» ساخته «لی دنیل»، یکی از فیلم‌هایی است که با حضور بازیگران مطرحی چون «فورست ویتاکر»، «رابین ویلیامز» و «اپرا وینفری» به موضوع نژاد پرستی در آمریکا می‌پردازد و هم‌اکنون صدرنشین گیشه هالیوود است.

 

این فیلم که براساس داستانی واقعی ساخته شده است، داستان پیشخدمت سیاهپوستی (با بازی ویتاکر) است که در دوران ریاست جمهوری 8 رئیس جمهور در کاخ سفید خدمت می‌کرده و طی این مدت زندگی او تحت تاثیر تمامی اتفاقاتی بوده که در آمریکا رخ داده؛ از جنبش حقوق مدنی گرفته تا جنگ ویتنام.

او ادعا می‌کند که علی‌رغم تلاش فراوان و شبانه‌روزی‌اش در کاخ سفید دستمزدش به مراتب کمتر از همکاران سفیدپوستش بوده است.

 

در این فیلم به مسئله «نژاد پرستی» موجود در جامعه آمریکا اعتراف می‌شود از تجاوز مرد سفید‌پوست به زنی سیاهپوست گرفته تا قتل یک سیاهپوست به دست یک سفیدپوست.

از آنجایی‌که فیلم 30 میلیون دلاری «پیشخدمت» در همان اولین تعطیلات آخر هفته‌ اکرانش توانست قریب به 25 میلیون دلار فروش کند و دیگر فیلم‌هایی از این دست نیز تا حدودی با استقبال خوبی روبرو شده‌اند، به نظر می‌رسد که در حال حاضر جامعه آمریکا تا حدودی پذیرای چنین فیلم‌هایی شده باشد.

 
فیلم پیشخدمت


فیلم «12 سال یک برده» به کارگردانی «استیو مک‌کوئین» و با بازی «براد پیت»، «مایکل فاسبندر»، «بندیکت کامبرباخ» و «پل جیاماتی» نیز یکی دیگر از فیلم‌هایی است که به این موضوع پرداخته است.

 
فیلم 12 سال یک برده


این فیلم به دوران پیش از وقوع جنبش حقوق مدنی را در ایالات متحده آمریکا می‌پردازد.

«12 سال یک برده» داستان مرد سیاهپوستی آزاد به نام «سلومن» است که در شمال نیویورک زندگی می‌کند ولی توسط عده‌ای سفید پوست ربوده و به عنوان برده فروخته می‌شود.

 

 

از بحث فروش موفق چنین فیلم‌هایی در گیشه بگذریم دو نکته جالب دیگر نیز درباره این فیلم‌ها به چشم می‌خورد، اول آنکه قریب به اتفاق این فیلم‌ها توسط فیلمسازان سیاه پوست ساخته شده است و دوم اینکه بخش قابل توجهی از این فیلم‌ها نیز براساس واقعیت ساخته شده‌اند که از آن‌جمله می‌توان به فیلم‌های  «پیشخدمت»،«12 سال یک برده»، «ماندلا راهی طولانی تا آزادی» و «ایستگاه فروتل» اشاره کرد.

 
فیلم 12 سال یک برده


فیلم سینمایی «ماندلا: راهی طولانی تا آزادی» براساس داستان واقعی زندگی «نلسون ماندلا» ساخته شده است. در این فیلم از زمان کودکی او در یک روستای کوچک تا زمان رسیدنش به ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی به تصویر کشیده شده است.

 
فیلم راهی طولانی تا آزادی


این فیلم را «جاستین چادویک» کارگردانی کرده و بازیگرانی چون «ادریس آلبا»، «نوآمی هریس» و «تری فتو» در آن بازی کرده‌اند.

«ایستگاه فروتل» به کارگردانی «رایان کولگر» و بازی «ملونی دیاز»، «اوکتاویا اسپنسر» و «مایکل جردن» نیز براساس داستان واقعی زندگی شخصی به نام «اسکار گرانت»، یکی از قربانیان نژادپرستی در آمریکا ساخته شده است.

 
ایستگاه فروتل


او که تنها 22 سال داشت به طرز وحشیانه‌ای در مترو کشته می‌شود در حالی‌که دارای یک دختر 3 ساله است.

 

 

«ولادت سیاه»، «بهترین تعطیلات مردانه»، «قسمت بار هواپیما»، «شکست حتمی میستر و پته»، «یک کریسمس مدیایی: ساخته تیلر پری» و «هوس آبی» نیز فیلم‌هایی دیگری هستند که همگی به نوعی به موضوع زندگی آمریکایی‌های آفریقایی تبار پرداخته‌ و طی امسال اکران شده‌اند. اگر چه سه فیلم «یک کریسمس مدیایی»، «بهترین تعطیلات مردانه» و «قسمت بار» فیلم‌هایی در ژانر کمدی هستند.

 
فیلم بهترین تعطیلات مردانه


 

*اولین رئیس سیاهپوست تاریخ 86 ساله اسکار:

با آنکه مراسم اسکار قریب به هفت دهه پس از لغو قانون برده‌ داری در آمریکا، برگزار می‌شد ولی از همان ابتدا توجه مخالفان با نژاد پرستی را به خود جلب کرد.

با این وجود آکادمی علوم و هنرهای سینمایی در اقدامی نادر «شرایل بونز آیزکس»، مدیر بازاریابی هالیوود را به سمت ریاست آکادمی اسکار برگزید.او اولین سیاهپوست و سومین زن تاریخچه 86 ساله اسکار است.

شاید انتخاب اولین رئیس سیاهپوست آکادمی اسکار بتواند تا حدودی نظر برخی از کارشناسان سینما غرب درباره اینکه اسکار مراسم نژادپرستانه‌ای است و هنر هنرمندان سیاه‌پوست را نادیده می‌گیرد، تا حدودی تخفیف دهد.

نکته جالب توجه این است که یک سیاهپوست در حالی رئیس آکادمی می‌شود که حتی امروز تنها  2 درصد از رای‌دهندگان آن پوستی سیاه دارند.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارش خود می‌نویسد: تنوع نژادی در میان رای‌دهندگان اسکار به مراتب کمتر از تنوع در میان بینندگان این مراسم است. 94 درصد از رای‌دهندگان اسکار را سفیدپوستان تشکیل می‌دهند و 6 درصد بقیه از دیگر نژادها هستند که از این میان تنها 2 درصد سیاه پوست هستند.

 

 

*بازیگران سیاهپوست اسکار

در حالی‌که رقابت‌های اسکار طی85 سال گذشته تنها 23 برنده سیاهپوست را در کارنامه کاری خود دارد، امسال سه بازیگر سیاهپوست گزینه‌های احتمالی نامزدی در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد هستند.

از «فورست ویتاکر» برای بازی در فیلم «پیشخدمت» گرفته تا «مایکل بی.جردن» و «چیوتل ایجیوفور» برای بازی در فیلم‌های «ایستگاه فروتل» و «12 سال یک برده».

 

در صورت انتخاب این سه به عنوان نامزد اسکار، این اولین باری خواهد بود که 3 بازیگر سیاهپوست مرد، نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد می‌شوند.

نکته جالب‌تر اینکه هر سه فیلم «پیشخدمت»، «ایستگاه فروتل» و «12 سال بردگی» توسط فیلمسازانی سیاهپوست و با موضوع «نژاد پرستی در آمریکا» ساخته شده‌اند.

البته اتفاق خوشایند دیگری که در رقابت‌های امسال برای نژاد سیاهپوستان آمریکا رقم خورده است، احتمال بالای انتخاب «اپرا وینفری»، بازیگر فیلم «پیشخدمت»، به عنوان برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن است. البته برخی کارشناسان سینمایی از «مریل استریپ» به عنوان رقیب جدی او نام برده‌اند.

سردبیر نشریه سینمایی مووی لاین دو سال پیش، پس از برگزاری هشتاد و سومین دوره از رقابت‌های اسکار نوشت: مراسم امسال نیز برگزار شد با یک نکته غیر قابل انکار، تعداد بسیار کم اقلیت‌ها در میان نامزدها، در واقع امسال سفیدترین مراسم اسکار در بخش‌های بازیگری طی ده سال گذشته است.

منتقد سینمایی نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر نیز در این‌باره نوشت: عدم تنوع در میان نامزدها و برندگان اسکار در واقع به صورت مشکلی عمیق‌تر در هالیوود ریشه دارد، هالیوود در واقع از اینکه بازیگران سیاهپوستی چون «دان چیدل» و «کوئین لطیفه» در فیلم‌هایی چون «مرد آهنی 2» و «دیلما» (دو راهی) بازی می‌کنند، خوشحال است ولی به ندرت فیلمی در هالیوود ساخته می‌شود که در آن نگاهی جدی به مسئله آمریکایی‌های آفریقایی شده باشد.

در حالی‌که هرساله حدود 50 تندیس اسکار سفارش داده می‌شود، طی 85 سال برگزاری این مراسم سینمایی، تاکنون تنها حدود 25 هنرمند سیاهپوست در بخش‌های مختلف سینمایی موفق به کسب این جایزه شده‌اند؛ در کل 13 بازیگر سیاهپوست (زن یا مرد، نقش اول یا دوم) و تنها 2 کارگردان.

«دان چیدل»، بازیگر فیلم «هتل روآندا» در مصاحبه سال گذشته خود پیش از برگزاری مراسم اسکار سال 2012 میلادی ضمن تایید این مطلب گفت: وقتی مراسم اسکار برگزار می‌شود، آن‌همه ستاره سیاهپوست هالیوود کجا می‌روند؟ امسال چند ستاره سیاهپوست نامزد این جایزه شده‌اند؟ هیچ، حتی یک نفر، آیا واقعا استعداد‌ و قابلیت‌ هنرمندان سیاهپوستان خشکیده است؟ چه کسی در این‌باره تصمیم می‌گیرد؟

 

 

شاید جواب سوال «دان چیدل» را 94 درصد رای‌دهنده سفیدپوست آکادمی علوم و هنرهای سینمایی بدانند.

بازیگران مرد و زن سیاهپوست تاکنون 17 بار نامزد بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد و 9 بار نامزد بخش بهترین بازیگر نقش اول زن شده‌اند که در بخش بازیگران زن تنها یک بار آنهم «هالی بری» سال 2001 برای فیلم سینمایی «مانستر بال» برنده این جایزه شد.

در بخش بازیگران نقش مکمل مرد  16 بار نامزدی و 4 بار کامیابی در این بخش برای بازیگران سیاهپوست هالیوود ثبت شده که اولین بار سال 1982 «لوئیس گوست جونیور» برای فیلم «یک افسر و یک جنتلمن» برنده این جایزه شد.

 

 

سال 1989 نیز «دنزل واشنگتن» برای فیلم «افتخار» این جایزه را از آن خود کرد و 7 سال بعد «کوبا گودینگ جونیور» برای فیلم «جری مگوآیر» در سن 29 سالگی، عنوان جوانترین بازیگر سیاهپوست برنده جایزه اسکار را از آن خود کرد.

سال 2004 میلادی نیز «مورگان فریمن» برای «محبوبه یک میلیون دلاری» در سن 67 سالگی با بردن این جایزه، پیرترین بازیگر برنده اسکار شد.

در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز اولین بار «هتی مک دنیل» 44 ساله که در فیلم «برباد رفته» به طرز انکار ناپذیری در نقش «مامی» خوش درخشیده بود، توانست جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال 1939 میلادی را به خود اختصاص دهد.

 
اولین بازیگر زن سیاهپوست برنده جایزه اسکار


اگر چه این جایزه برای ستاره‌های سیاهپوست هالیوود دستاورد عظیمی بود ولی تکرار این اتفاق، بیش از نیم قرن به طول انجامید.

«هوپی گلدبرگ» سال 1990 برای فیلم «روح» دومین اتفاق خوشایند برای بازیگر زن سیاهپوست در این بخش از جوایز بود.

این جایزه سه بار دیگر تکرار شد، سال 2006 «جنیفر هادسون» برای فیلم «دختران رویایی» در سن 25 سالگی برنده این جایزه شد، سال 2009 و 2011 میلادی نیز «مونیک» و «اکتیوا اسپنسر» به ترتیب برای فیلم‌های «ارزشمند» و «کمک» برنده این جایزه شدند.

از این 4 بخش از جوایز که بگذریم، در بخش‌ بهترین کارگردانی تنها 2 برنده و در بخش‌های بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی لباس، بهترین مستند و بهترین تدوین هیچ برنده‌‌ای برای هنرمندان سیاهپوست ثبت نشده است.

 

البته این هنرمندان طی این سال‌ها، 5 بار برنده بخش ترانه غیراقتباسی، 4 بار برنده بهترین میکس صدا، 2بار برنده بهترین موسیقی غیراقتباسی و یکبار برنده بخش‌های بهترین مستند کوتاه و بهترین فیلمنامه اقتباسی بوده‌اند.

همچنین تاکنون دو جایزه اسکار افتخاری به «سیدنی پوآتیه» و «جیمز ارل جونیور»، دو بازیگر سیاهپوست هالیوود اعطاء شده است.

 

در همین حال بازیگران سیاه پوست نیز در گفت وگو های خود با رسانه ها عنوان می کنند که برای دستیابی به جایی مثل سفیدها در آمریکا باید چند برابر زحمت بکشند.

با وجود همه اینها به نظر می‌رسد، با آنکه هنوز رفتارهای نژاد پرستانه در جامعه آمریکا، اقلیت‌ها، مهاجران و رنگین پوستان را می‌آزارد سینمای هالیوود به سختی در تلاش است که لااقل مشکل سیاهپوستان این کشور را در عرصه هنر و سینما پایان یافته نشان دهد.

«ال زی گراندرسون»، کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است: ریشه کن شدن نژادپرستی در آمریکا ادعایی بیش نیست. اگر به واقعیت‌های امروزی جامعه آمریکا نگاه کنیم متوجه می شویم که هنوز رگه‌های پررنگی از نژادپرستی در آمریکا وجود دارد.

وی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: هنوز میراث تبعیض نژادی و نگاه منفی به رنگین پوستان در جامعه آمریکا پابرجاست. بیست برابر بودن درآمد متوسط خانوارهای سفیدپوست آمریکا در مقایسه با سیاهپوستان موید همین مسئله است. این وضع نتیجه میراث طولانی نژادپرستی در آمریکا است که ریشه کن شدن آن سال‌های طولانی زمان می برد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها