امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 42994
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۴
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چاپ دوم نکته‌ها؛ گفتگوها و مقالات استاد عبدالحسین حائری «حدیث عشق» در آستانه همایش بزرگداشت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، چاپ دوم نکته‌ها؛ گفتگوها و مقالات استاد عبدالحسین حائری «حدیث عشق» در آستانه همایش بزرگداشت وی منتشر شد.

در نخستین سال برگزاری همایش حامیان نسخ خطی که از سوی کتابخانه مجلس برگزار می‌شد، از استاد عبدالحسین حائری کتابشناس برجسته که نزدیک به نیم قرن از عمر پر بار خویش را وقف شناساندن، شناختن، احیا، نشر، حفاظت، مرمّت و تحقیق گنیجنیه‌های خطّی نموده بود، تجلیل به عمل آمد و این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌ها، گفتگوها، دیدگاه‌ها و مقالات این استاد فرزانه است.

این کتاب از سوی زنده یاد سهل‌علی مددی در سال 1380 منتشر شد که پس از گذشت دوازده سال و در آستانه همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری مجدداً از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شده است.

جشن‌نامه استاد حائری در آستانه نشر

به مناسبت بزرگداشت استاد حائری در 26 شهریور، و به منظور تقدیر از سال‌ها خدمات و زحمات ایشان در معرّفی آثار و مآثر اسلامی و ایرانی، جشن­‌نامه­‌ای با عنوان نامۀ حائری سامان یافته، و در روز بزرگداشت استاد حائری، رونمایی و به ایشان، تقدیم خواهد شد.

این جشن­‌نامه، به کوشش عبدالحسین طالعی، با همکاری مرکز پژوهش کتابخانۀ مجلس، در چهار بخش آماده شده است.

رونمایی از تابلو فرش استاد حائری

تابلو فرشی از سیمای استاد حائری، در روز همایش نکوداشت استاد عبدالحسین حائری از سوی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی رونمایی خواهد شد.

به گزارش فارس، استاد حائری بیشترین دوره فعالیت و عمر پربرکت خود را (بیش از 60 سال) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی گذرانده است و در حال حاضر نیز که ایام باز نشستگی و استراحت را سپری می‌نماید، کماکان پژوهشگران و همکاران کتابخانه را از رهنمودهای ارزشمند خویش بهره‌مند می‌سازد.

وی در همان کودکی، قرآن و خواندن و نوشتن را در مکتب فراگرفت. سپس نزد پدرش، مقدمات عربی و بعضی کتاب‌های لغت و دروس مدرسه‌ای را خواند. سپس سطوح عالی فقه و اصول را تا سن نوزده سالگی به پایان رساند. بعد از آن نزد کسانی همچون آیات عظام محمد تقی خوانساری، صدرالدین صدر، محمد حجت و حسین طباطبایی بروجردی دروس خارج را گذراند و در سن 24 سالگی به درجه اجتهاد نائل شد. سپس به تهران آمد. هفده سال عضو هیئت مؤلفان لغت نامه دهخدا بود و بر چاپ چند جلد از آن نیز نظارت داشت.

حائری بیش از نیم قرن ( از سال 1331) در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مشغول به خدمت بوده و نزدیک به 20 سال از این دوران را عهده‌دار سمت ریاست کتابخانه مجلس بوده است. وی صاحب نظریه «بازنویسی تاریخ علم بر اساس بازنویسی فهارس نسخ خطی» است که جایزه‌ای جهانی را نیز برای وی به ارمغان آورده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار