امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43007
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 109
سیدرضا شهرستانی در گفت ‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در حال حاضر ثبت سفارش واردات با مشکل خاصی ...

سیدرضا شهرستانی در گفت ‌و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در حال حاضر ثبت سفارش واردات با مشکل خاصی روبرو نیست، ولی تولید‌کنندگان در گشایش LC با خواب 3 ماهه سرمایه خود روبرو هستند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر، رکود بازار باعث افت قیمت محصول شده و این در حالی است که قیمت مواد اولیه و هزینه تولید فولاد بالا است.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز حدود 20 درصد مصرف فولاد را در کشور به خود اختصاص می‌دهد، گفت: طرح‌های عمرانی از جمله سدسازی، پل سازی، احداث‌ کارخانه‌های بزرگ و واحدهای پتروشیمی مهمترین مصرف‌کنندگان فولاد در کشور محسوب می‌شوند که در حال حاضر اجرای این طرح‌ها با رکود مواجه است.

* 30 تا 60 درصد ظرفیت کارخانه‌های فولاد فعال است

شهرستانی با اشاره به وفور محصولات فولادی در بازار، اظهار داشت: در حال حاضر شرکت ذوب آهن با دپوی 500 هزار تنی محصولاتش روبرو است و در مجموع، فروش شرکت‌های فولادی کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: تحولات منطقه مانند جنگ سوریه نیز باعث راکد شدن بازار فولاد در ایران خواهد شد و این مسئله به ضرر کارخانه‌های تولیدی است.

به گفته وی، در حال حاضر ظرفیت فعال تولید کارخانه‌های فولادی در کشور بین 30 تا 60 درصد است که کمترین ظرفیت فعال به کارخانه‌های نوردی و تولید‌کننده میلگرد و نبشی اختصاص دارد و بالاترین ظرفیت نیز به کارخانه‌های تولید‌کننده شمش تعلق دارد.

* کاهش 5 درصدی تولید فولاد در 5 ماهه

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه تولید فولاد در 5 ماهه اول امسال حدود 5 درصد کاهش داشته است، گفت: در چنین شرایطی صادرات فولاد ممنوع است و تنها برای صادرات 40 هزار تن محصول نهایی فولاد مجوز صادر شده است.

وی ادامه داد: این میزان صادرات در مقایسه با تولید 17 میلیون تنی محصولات فولادی در کشور رقم بسیار ناچیزی است.

* جایزه صادراتی برای خام‌فروشی

به گفته وی، در این شرایط به صادرات شمش فولاد، جایزه صادراتی تعلق یافته که این کار به معنی خام‌فروشی است.

وی افزود: برای جلوگیری از خام‌فروشی فولاد، پیشنهاد داده‌ایم تا به جای صادرات اسلب و خام‌فروشی فولاد، این ماده اولیه را در اختیار شرکت‌های نوردی قرار دهند تا با ایجاد ارزش افزوده، محصول نهایی آنها صادر شود.

به گفته شهرستانی، سالانه حدود 4.5 میلیون تن اسلب در کشور تولید می‌شود که تنها طی یک ماه گذشته، برای صادرات 60 هزار تن از این محصول، مجوز صادرات صادر شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار