امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43037
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۱
تعداد بازدید: 39
به گزارش حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار با ...

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار با جماهیر انوری وزیر امور مهاجرین افغانستان و هیئت همراه وی با اشاره به میزبانی جمهوری اسلامی ایران طی سالیان گذشته از پناهندگان افغانستانی، بر تداوم و تلاش‌ها برای قانونمند کردن حضور اتباع افغانی در ایران از طریق افزایش همکاری‌های دو کشور برای صدور گذرنامه و روادید برای اتباع افغانی با هم به بحث و تبادل نظر پرداختند.

وزیر کشور با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال 2014 میلادی برگزار می‌شود، تصریح کرد: تعدادی از افغانی‌ها که در ایران زندگی می‌کنند، طبق قانون افغانستان باید در انتخابات شرکت کنند و ما به آنها قول دادیم تا با همکاری جمهوری اسلامی ایران، زمینه و مقدمات برگزاری این انتخابات را در ایران فراهم کنیم.

همچنین رحمانی فضلی در پاسخ به سؤالی از دیگر مباحث مطرح شده در این دیدار با وزیر امور مهاجرین افغانستان را مسایل مرزی دو کشور عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و افغانستان بر ضرورت تحکیم مناسبات و تأمین امنیت مرزها، ایجاد شرایط لازم برای رفت و آمدهای قانونی در مرز و جلوگیری از تخلفات در مناطق مرزی تأکید دارند و برنامه هایی که در این زمینه تدوین شده است باید با جدیت پیگیری شود.

وی با یادآوری این که توافقنامه‌هایی با افغانستان درباره پناهندگان و مهاجران افغانی امضا شده است، ادامه داد: «حامد کرزی» رئیس جمهوری این کشور نیز همانند مقامات ایرانی معتقد است باید مناسبات و روابط مهاجرین و پناهندگان کاملا قانونی باشد.

وزیر کشور دولت یازدهم همچنین اظهار داشت: هر دو کشور معتقد به قانونی شدن اقامت و رفت و آمد اتباع افغانی هستند که برنامه‌ریزی دقیق‌تری باید انجام شود، البته ما متناسب با شرایط در گذشته بارها به دلیل اثبات حسن نیت اقامت اتباع افغانی را تمدید کردیم تا تکلیف آنها نهایی شود.

رحمانی فضلی یادآور شد: وزیر امور مهاجرین افغانستان باردیگر خواستار تمدید اقامت افاغنه در ایران شد و ما هم قول دادیم با نگاه مثبت در نشستی با مسئولان افغانستان این موضوع را بررسی کنیم و وظایف و مسئولیت های طرفین در مدتی که اقامت آنها تمدید می‌شود، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: تمام مناسبات و رفت و آمدهای مهاجرین به ایران باید کاملا قانونمند شود تا مهاجرین نیز با آرامش و راحتی بتوانند در کشور ما زندگی کنند.

وزیر کشور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران، افغانستان را کشور دوست و برادر با مشترکات تاریخی، فرهنگی، دینی و مناسبات قوی اقتصادی و تجاری می‌داند و معتقد است این مناسبات باید تقویت شود.

«جماهیر انوری» وزیر امورمهاجرین افغانستان در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم و پیام تبریک حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور به وزیر کشورمان اظهار امیدواری کرد که رابطه ایران و افغانستان در دولت جدید بیش از پیش توسعه یابد.

جماهیر انوری همچنین انتصاب عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران را به وی تبریک گفت.

در این دیدار علی عبداللهی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و تنی چند از مدیران وزارت کشور حضور داشتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها