امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43054
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه خبری «ای‌بی‌سی‌نیوز» در مطلبی به تحلیل سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره جنگ سوریه و ربط ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه خبری «ای‌بی‌سی‌نیوز» در مطلبی به تحلیل سخنان وزیر خارجه آمریکا درباره جنگ سوریه و ربط این ماجرا با ایران پرداخت و نوشت: زمانی که بحث اقدام نظامی علیه سوریه مطرح می‌شود، ایران به شدت یکی از نکات مورد اشاره دولت اوباما قرار می‌گیرد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه بی‌‌تعارف به اعضا کمیته روابط خارجی سنا گفت: ایران امیدوار است شما تصمیم دیگری اتخاذ کنید. اگر در قبال سوریه اقدام نکنیم، انفعال ما مطمئنا باعث می‌شود ایرانی‌ها درباره نیت و هدف ما به اشتباه بیافتند.

بر اساس این گزارش، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا شنبه در سخنان خود درباره تصمیمش برای حمله به سوریه، حتی یک بار هم به ایران اشاره‌ای نکرد و تنها مستقیما بیان کرد این پیامی است برای دولت‌هایی که قصد دارند تسلیحات هسته‌ای تولید کنند.

ای‌بی‌سی‌نیوز نوشت: با این حال،‌ امروز، کری در سخنان خود در مقابل کمیته روابط امور خارجی سنا چهار مرتبه به ایران اشاره کرد و مکررا اقدام آمریکا علیه سوریه را به بازدارندگی تهدید هسته‌ای ایران مرتبط دانست. او گفت: حمله آمریکا علیه نظام بشار اسد، پیام شفافی درباره جدیت مخالفت آمریکا با تسلیحات کشتار جمعی ارسال می‌کند.

زمانی که از او سئوال شد آیا دولت اوباما از مجوز کنگره برای هدف قرار دادن تسلیحات کشتار جمعی سوریه و نیز مقابله با تهدیدات سایر کشورها نظیر برنامه هسته‌ای ایران استفاده خواهد کرد یا خیر، پاسخ داد، «قطعا نه».

بر اساس این گزارش، نفوذ بر ایران، به وضوح یکی از اهداف اصلی حامیان اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه است.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا نیز در این باره گفته: «ممانعت از اقدام نظامی به اعتبار سایر تعهدات امنیتی آمریکا از جمله تعهد رئیس جمهورمان برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای آسیب می‌رساند.» البته برخی اعضا کمیته سنا نیز ظاهرا با دیدگاه دولت مبنی بر اینکه انفعال در قبال سوریه، باعث جسارت ایران می‌شود، اشتراک نظر دارند.

سناتور باربارا بوکسر در این باره هشدار داده: ایران ما را به عنوان ببر کاغذی تلقی خواهد کرد. سناتور مارکو روبیو نیز مدعی شده، «منفعل بودن، جسور شدن ایران را تضمین می‌کند. همچنین این پیام را به جهان ارسال می‌کند خط قرمزی وجود ندارد که ایرانی‌ها با عبور از آن از آمریکا بهراسند.» بنابراین ایران به سوی ساخت تسلیحات هسته‌ای حرکت می‌کند. به علاوه این پیامی است که سناتور جان مک‌کین و سناتور لیندسی گراهام شخصا در دیدار با باراک اوباما در کاخ سفید با او در میان گذاشتند.

یک مقام کاخ سفید به شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز در این باره گفت: تمام مباحث بر روی موضوع عدم اقدام علیه سوریه و خطر جسور شدن بشار اسد و متحدان اصلی آن یعنی ایران و حزب‌الله متمرکز شده‌اند چراکه آنها متوجه خواهند شد در صورت نقض معیارهای بین‌المللی هیچ پیامدی منتظر آنها نیست.

وی افزود: هر کسی که نگران ایران و تلاش‌های آن در منطقه است باید از اقدام نظامی علیه سوریه حمایت کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها