امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۰:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43063
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 182
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از لرستان، نماز بالاترین ذکر الهی و بهترین محمل برای ارتباط دائمی با خداوند تبارک و تعالی است ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از لرستان، نماز بالاترین ذکر الهی و بهترین محمل برای ارتباط دائمی با خداوند تبارک و تعالی است و بدون توسل به نماز و تعقل در رمز و راز این آئین ‌تابناک الهی و ریسمان محکم و گسست ناپذیر یاد خدا نمی‌توان از آلودگی‌های وابستگی و دلبستگی‌های فانی رها شد و راهی به سوی نجات و رستگاری در دو جهان گشود.

اقامه نماز ضمن حفظ ظاهر زیبای آن، بواطنی دارد که عارفان کعبه جمال حق به قدر تلاش و ظرفیت وجودی خویش به آستان متعالی آن بار می‌یابند و از لقای معشوق بی‌مثال بهره می‌برند و جامعه مؤمنان نیز در ساحت نماز جماعت است که شکوه ایمان الهی و به هم پیوستگی و وحدت ایمانی خویش را به نمایش می‌گذارند و به جلوه‌های گوناگونی از شکوه و عظمت بندگی می‌رسند و جلوه نوینی از حیات طیبه را در سبک زندگی انسان‌ها می‌گشایند.

لذا در سبک زندگی مومنانه که مزین به سه گوهر تفکر، توکل و توسل است، وحدت و انسجام مومنان مسلمان شکل می‌گیرد، همبستگی اجتماعی تحکیم می‌شود و مفهوم امت تبلور می‌یابد.

هیئت داوران ستاد اقامه نماز با توجه به مأموریت بنیادین نظام جمهوری اسلامی در ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز، با استعانت از الطاف الهی و بهره‌گیری از پیام‌های مقام معظم رهبری به اجلاس‌های سراسری نماز به ویژه اجلاس سیزدهم، عملکرد دستگاه‌های اجرایی در امر اقامه نماز را بر مبنای معیارهای نظام جامع برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است.

هیئت داوران ضمن قدردانی از عالمان دین و فرهیختگان جامعه، مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی و دیگر مروجان نماز و همچنین تشکر از مساعی هیئت ارزیابی مرکز و هیئت‌های ارزیابی و داوری استان‌ها نتایج ارزیابی فعالیت‌های سال 1391 دستگاه‌های کشور را به شرح زیر اعلام می‌دارد.

هیئت داوران از میان دستگاه‌های اجرایی با گستره ملی، مخاطبان عام و فعالیت‌های متنوع و دستیابی به نتایج قابل توجه در فعالیت‌ ستادی و استانی، عملکرد وزارت آموزش و پرورش را از حیث: «تهیه و تصویب سند راهبردی طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی و اجرای برنامه میان مدت نسیم هدایت»

وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی از حیث: «تمهید لازم جهت تدوین برنامه راهبردی اقامه نماز و استفاده از فن آوری‌های نوین در فرآیند نظارت بر توسعه فرهنگ اقامه نماز در گسترده فعالیت‌های فرهنگی و گزارش گیری»

سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی را از حیث: «تهیه پیش‌نویس سند راهبردی نماز سازمان، اهتمام به لحاظ کردن موضوع نماز در فیلم‌ها و سریال‌های پر بیننده، ایجاد فضای معنوی در اوقات شرعی در بشکه‌های ملی و استانی» «شایسته تقدیر» می‌داند.

* هیئت داوران از میان دستگاه‌های اجرایی با گستره قابل توجه، مخاطبان وسیع و فعالیت‌های متنوع بر مبنای ارزیابی هیئت‌های ارزیابی مرکز و استان‌ها و دستیابی به نتایج قابل توجه در فعالیت‌های ستادی و استانی، عملکرد؛ کمیته امداد امام خمینی را از جهت: «اهتمام هدفمند و هوشمندانه به توسعه اقامه نماز در جامعه مخاطبان، استفاده از فن‌آوری نوین در فرآیند نظارت و آموزش‌های مستمر عوامل ذیربط در سطح کشور شایسته تقدیر می‌داند.

وزارت کشور را از جهت: «اهتمام در استقرار نظام جامع ستاد اقامه نماز و شکل‌گیری تاثیر گذار اراده مدیران ارشد وزارت در توسعه فرهنگ اقامه نماز که به سطح استان‌های کشور نیز تسری یافته است» شایسته تقدیر می‌داند

سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور را از جهت: «توجه هدفمند مدیریت ارشد دستگاه از برنامه‌های توسعه فرهنگ اقامه نماز در مددجویان، تلاش برای توسعه معنویت در محیط ندامتگاه‌ها، تدوین برنامه‌های متناسب با ویژگی‌های مخاطبان و توانمند‌سازی‌ نیروهای انسانی ذی‌ربط» شایسته تقدیر می‌داند.

* هیئت داوران از میان دستگاه‌های اجرایی با گسترده و مخاطبان محدود و فعالیت‌های متنوع بر مبنای ارزیابی هیئت‌های ارزیابی مرکز و استان‌های و دستیابی به نتایج قابل توجه در فعالیت‌های ستادی و استانی، عملکرد؛ بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را به جهت: «جلب مشارک کارکنان در ساماندهی فعالیت‌های نمازی، کسب توانایی‌های لازم و دست‌یابی به نتایج قابل توجه در فعالیت‌های مرکزی و استانی»

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را از حیث: «کسب توفیق نسبت به سنوات گذشته در اجرای نظام جامع برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی و تهیه کارنامه ارزیابی عملکرد واحدهای تابعه»

بنیاد شهید و امور ایثارگران را به جهت: «استفاده از فن‌آوری‌های روز در آموزش و توانمند‌سازی گروه‌های مخاطب»

سازمان انرژی اتمی را از حیث: «تهیه برنامه جامع فرهنگی منشور تدین و اجرای ده‌ها طرح برای ترویج فرهنگ نماز مانند طرح بلال، طرح اقتدا و...» شایسته تقدیر می‌داند.

همچنین هیئت داوران عملکرد سازمان اوقاف و امور خیریه را به جهت: «بهره‌گیری از فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی با هدف ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز»

سازمان بهزیستی کشور را به جهت: «طراحی هوشمندانه بسته‌های آموزش تربیت بدنی در مهدهای کودک و توانمند‌سازی مربیان»

وزارت جهاد کشاورزی را به جهت: «ایجاد آموزش مجازی و استقرار اطاق فکر و نهادسازی فرهنگی با هدف توسعه فرهنگ اقامه نماز»

وزارت نیرو را به جهت: «استقرار اطاق فکر و نهادسازی فرهنگی با هدف توسعه فرهنگ اقامه نماز» شایسته تقدیر ارزیابی می‌کند.

انتظارات هیئت داوران

1 - هر چند حرکت عمومی دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی در مجموع روند رو به رشدی داشته‌اند لیکن هنوز تا دستیابی به وضع مطلوب راه‌بلندی در پیش است و هیئت داوران انتظار دارد در دولت جدید پرچم اقامه نماز بهتر از گذشته برافراشته شود و نماز در راس امور قرار گیرد.

ضمن تشکر از دستگاه‌هایی که اقدام به تدوین سند راهبردی نماز کرده‌اند، انتظار دارد سایر دستگاه‌های اجرایی نیز در سال جاری زمینه تهیه و تصویب سند راهبردی نماز آن دستگاه را فراهم نمایند.

3- ستاد مرکزی اقامه نماز ضمن بازبینی معیارهای نظام جامع برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز، تدابیر لازم را در جهت استقرار کامل و اثر بخش آن در گستره کشور اتخاذ نماید.

4- دستگاه اجرایی با تأکید بر کارکردهای متنوع نماز در سلامت روحی و ایمانی افراد، ارتباطات صحیح و هم افزا و ارتقای سرمایه‌های معنوی و اجتماعی محیط کار و دستیابی به سطح مطلوبی از تحقق رنگ دینی و معنوی و سبک زندگی اسلامی، مأموریت‌های قانونی خود را در پیوستگی هر چه بیشتر با این فریضه بزرگ قرار دهند.

5- دستگاه‌های اجرایی سیاستگذاری، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های خود را در جهت توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز بر مبنای معیارهای نظام جامع تنظیم نمایند.
انتهای پیام/5016/ن
برچسب ها:
آخرین اخبار