امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۲۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4308
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۴۴
تعداد بازدید: 141
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هوشنگ پورنگ در آستانه برپایی بیست و یکمین کنگره انجمن جراحان کودکان ایران افزود: از آنجا که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هوشنگ پورنگ در آستانه برپایی بیست و یکمین کنگره انجمن جراحان کودکان ایران افزود: از آنجا که موفقیت جراحی نوزادان و کودکان در گرو مراقبتهای پس از عمل جراحی است، بخش مراقبتهای ویژه پزشکی ویژه نوزادان و کودکان باید از لحاظ امکانات از قبیل تجهیزات و نیروی متخصص بسیار پیشرفته باشد که بیمارستان های خصوصی به دلیل هزینه بر بودن NICU و PICU به ویژه در زمینه نوزادان و کودکانی که مورد اعمال جراحی قرار می‌گیرند و نیازمند مراقبتهای بیشتری نسبت به سایرین هستند از پذیرش این بیماران طفره می‌روند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر از آنجا که بستری شدن در این بخش ها در مواردی ماهها به طول می انجامد، بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت چنین هزینه هایی را در بخش های غیر دولتی ندارند.

پورنگ با اشاره به اینکه هم اکنون 4 بیمارستان دانشگاهی در تهران نسبت به جراحی نوزادان و کودکان اقدام می‌کنند که دارای بخشهای مراقبتهای ویژه مجهزی هستند، خاطر نشان ساخت: هر چند این مراکز در شهرهای بزرگ نیز وجود دارد، اما متأسفانه بسیاری از شهرستانها فاقد مراکز مراقبتهای ویژه نوزادان و کودکان هستند و در مواردی شاهدیم، نوزادانی که جراحی شده‌اند به دلیل نبود امکانات مراقبتهای ویژه با مخاطرات فراوان به تهران ارجاع می‌شوند.

وی گفت: از نظر اعمال جراحی نوزادان و کودکان، پزشکان ایرانی همتراز با کشورهای پیشرفته قرار دارند و بسیاری از این اعمال جراحی که هم اینک در کشورهای اروپایی و امریکایی انجام می‌شود در ایران نیز در حال انجام است و جراحی روی جنین نیز در کشور آغاز شده که در این کنگره قرار است، دستاوردهای آن ارائه شود.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان کودکان ایران خاطرنشان ساخت: در کنگره امسال انجمن جراحان کودکان ایران، اعضای انجمن جراحان اروپا نیز حضور دارند و قرار است، نسبت به تبادل دستیار فوق تخصصی میان انجمن جراحان ایران و اروپا اقدام شود.

وی ادامه داد: با وجود موقعیت مناسب جراحان ایرانی از لحاظ تخصص و تبحر، متأسفانه به دلیل تحریم ها و افزایش نرخ ارز در زمینه سخت افزاری با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.

پورنگ، مشکلات فرهنگی را از دیگر موانع رشته جراحی کودکان برشمرد و افزود: متأسفانه بچه‌ها به ویژه نوزادان هنوز در فرهنگ ما جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند و زمانی که به خانواده‌ها عنوان می‌شود، فرزند آنان نیاز به جراحی دارد، این پرسش را با تردید مطرح می‌کنند که آیا پس از عمل زنده می‌ماند یا خیر.

وی اضافه کرد: همین پدر و مادر که در تصمیم‌گیری عمل نوزاد خود مردد هستند، حاضرند، برای جراحی یک فرد مسن در خانواده هر هزینه‌ای را متقبل شوند در حالی که وقتی یک عمل جراحی روی نوزاد یا کودکی انجام می‌شود و او سلامت خود را باز می یابد به طور متوسط 70 سال عمر کرده و به شخص مولدی در جامعه تبدیل می‌شود.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان کودکان ایران بر لزوم رعایت حقوق کودکان در جامعه تأکید کرد و گفت: انجام اعمال جراحی در کودکان بیمار جزو حقوق اولیه آنها به شمار می‌رود که باید با فرهنگ سازی در جامعه اهمیت آن نهادینه شود.

وی با تأکید بر اهمیت نقش رادیولوژیست‌ها در تشخیص ناهنجاری های پیش از تولد یادآور شد: برخی متخصصان رادیولوژی به دلیل ازدحام مریض برای انجام سونوگرافی بیماران کمتر از 10 دقیقه زمان صرف می‌کنند، این در حالی است که در صورت تبحر رادیولوژیست و صرف زمان مناسب، بسیاری از ناهنجاری های جنین در مرحله پیش از تولد قابل تشخیص است.

پورنگ اظهار داشت: ضروری است، رادیولوژیست‌ها در صورت تشخیص ناهنجاری‌های تکاملی جنین که ناهنجاری های سیستم ادراری و دستگاه تناسلی یکی از آنهاست، مادران را به جراح کودکان ارجاع دهند.

وی گفت: از آنجا که انجام اعمال جراحی اورژانس در مورد نوزادان در موقع مناسب، تأثیر چشمگیری در مثبت بودن نتیجه عمل جراحی بر جا خواهد گذاشت به مادرانی که جنین آنان نیازمند عمل جراحی اورژانس پس از تولد است، توصیه می‌شود در بیمارستانی که مجهز به ICU نوزادان است، زایمان کنند تا بلافاصله پس از زایمان، نوزاد به نزدیکترین بخش جراحی کودکان با شرایط ویژه منتقل شده، عمل جراحی روی نوزاد انجام گرفته، سپس به NICU منتقل شود.

بیست و یکمین کنگره سالانه انجمن جراحان کودکان ایران با محوریت Kقص تکاملی و بیماری های اکتسابی دستگاه ادراری و تناسلی 15 تا 18 اردیبهشت همزمان با کنگره سالانه جامعه جراحان ایران در مرکز همایش های رازی تهران برپا می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها