امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۳:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43092
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 165
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید علی آذین امروز در نشست خبری روز جهانی سلامت جنسی با شعار حقوق جنسی که در مرکز درمان ناباروری ابن سینا ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، سید علی آذین امروز در نشست خبری روز جهانی سلامت جنسی با شعار حقوق جنسی که در مرکز درمان ناباروری ابن سینا برگزار شد گفت: روز جهانی سلامت جنسی برای نخستین بار در سال 2010 و برای ارتقای آگاهی اجتماعی جوامع از سوی سازمان بهداشت جهانی نامگذاری شد و این موضوع فقط به کشورهای در حال توسعه منحصر نیست.

این متخصص پزشکی اجتماعی با ارائه تعریفی از سلامت جنسی خاطرنشان کرد: احساس رفاه جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی در امور مرتبط به جنسیت را در تعریف سلامت جنسی می‌گنجانیم و این امر صرفاً به معنای فقدان بیماری و اختلال نیست.

وی افزود: سلامت جنسی با یک رویکرد مثبت توأم با احترام بین دو جنس و همچنین امکان داشتن تجربه جنسی سالم در زوجین، عاری از اجبار، تبعیض و خشونت دارد.

آذین بر این نکته تأکید کرد که برخلاف باورهای غلط در برخی جوامع سلامت جنسی فقط مربوط به سنین باروری نیست و علاوه بر ابعاد زیست شناختی و روانشناختی به شدت از هنجارهای جنسی خویش انتظارات و دینامیک قدرت در هر جامعه تأثیر می‌پذیرد که چارچوب‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز در این میان بسیار حائز اهمیت هستند.

رئیس کلینک سلامت جنسی مرکز ناباروری ابن سینا به حقوق جنسی افراد هم اشاره کرد و گفت: همه افراد با جنسیت‌های مختلف باید به طور مساوی به بالاترین استانداردهای قابل دستیابی، سلامت در زمینه مسائل جنسی از جمله دسترسی به خدمات مراقبتی، باروری، بهره‌مند شدن از اطلاعات مرتبط با مسائل جنسی، انتخاب زوج مناسب و حق انتخاب در مورد بچه‌دار شدن را بهره‌مند شوند.

وی به بعضی مشکلات و خلاء‌ها در زمینه مراقبت از سلامت جنسی و باروری در جامعه ایرانی اشاره کرد و اذعان داشت: نظام آموزش پزشکی و مراکز ارائه دهنده خدمات سلامت در این زمینه آماده نیست و محدوده فرهنگی - اجتماعی برای دریافت این خدمات از سوی مردم وجود دارد. سیستم‌های رفاهی، اجتماعی نیز در این زمینه حمایت چندانی نمی‌کنند.

این متخصص پزشکی اجتماعی تصریح کرد: همچنین باروری علاوه بر اهمیت خاص فرهنگی جزو حقوق افراد است و هزینه‌ای که برای درمان ناباروری نیاز است در بسیاری موارد از هزینه‌هایی که نظام سلامت می‌کند واجب‌تر است. نباید به درمان ناباروری به عنوان یک خدمت لوکس نگاه کرد چرا که این راه کمکی به زوجین نابارور برای رسیدن به حقوقشان است.

نبود موازین مشخص برای راه‌اندازی پایگاه‌های اینترنتی با محتوای علمی تأیید شده در زمینه آموزش مسائل جنسی نکته دیگری بود که این کارشناس حوزه سلامت باروری به آن اشاره کرد و گفت: حتی کتاب‌های آموزشی مناسب در این زمینه در دسترس مردم نیست و سوء تفاهم عمیقی درباره لزوم و محتوای آموزشی رفتارهای جنسی بین مسئولان وجود دارد. خیلی‌ها فکر می‌کنند آموزش رفتارهای جنسی یعنی آموزش روابط جنسی بین زن و مرد. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها