امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۲:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43093
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حجت‌الاسلام علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه سومین جشنواره کشوری «وقف؛ چشمه ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حجت‌الاسلام علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز در مراسم اختتامیه سومین جشنواره کشوری «وقف؛ چشمه همیشه جاری» اظهار داشت: طی نظرسنجی که در سال 88 از دو هزار و 400نفر در تهران و اوایل سال 89 در کل کشور در شش گروه عموم مردم، متولیان، مستأجران اوقاف، کارمندان سازمان اوقاف، هیئت امنای آستان امامزادگان و زائران امامزادگان صورت گرفت مشخص شد که 70 درصد جامعه از آثار و برکات وقف بی اطلاع هستنتد و شناخت صحیحی نسبت به آن ندارند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور  با اعلام اینکه تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف به عنوان یک اولویت برای سازمان در نظر گرفته شده است، افزود: به منظور حرکت در این مراسم مقرر شد با اصحاب رسانه، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها تعامل بیشتری داشته باشیم.

 وی برپایی جشنواره‌هایی همچون «وقف و رسانه» و «وقف؛ چشمه همیشه جاری» را از جمله اقدامات صورت گرفته طی سال‌های اخیر عنوان کرد و بیان داشت: مقرر شد روابط عمومی سازمان ارتباطات خود را با هنرمندان و اصحاب رسانه به منظور تولید فیلم، فیلم نام و مقاله و ... با محوریت فرهنگ وقف عمق بیشتری بخشد.

رشد 8درصدی موقوفات به واسطه افزایش تعاملات فرهنگی

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور  رشد هفت تا هشت برابری موقوفات در سال را از جمله ثمرات برقراری تعامل بیشتر با اصحاب رسانه و هنرمندان عنوان کرد و بیان داشت: البته بخشی از مشکلات موجود در زمینه آشنایی با وقف به مجموعه سازمان مربوط می‌شود که باید بتوان با یک مدیریت و اطلاع رسانی صحیح محتوای وقف را به صورت فنی و علمی به لحاظ شرعی و حقوقی برای مردم بیان کرد.

حجت‌الاسلام محمدی در ادامه به سخن امام خمینی(ره) که فرمودند: «شهادت هنر مردان خداست» اشاره و عنوان کرد: افرادی که اموال خود را وقف می‌کنند نیز انسان‌های آزاده‌ای هستند که از مال خود می‌گذرند و مردم را نیز از عواید آن بهره‌مند می‌کنند و این نیز هنر محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: پیامبراکرم(ص)، امام علی(ع)، حضرت فاطمه(س) و فرزندانشان نمونه‌های برجسته‌ای از واقفان هستند؛ امام علی(ع) در کنار مسجد شجره نخلستان‌هایی را به ثمر رساندند و برای آن وقف نامه نیز تهیه کردند تا از آن مستمندان و فقرا و زائران بیت‌الله الحرام استفاده کنند.

وی متذکر شد: از جمله گروه‌هایی که می‌توانند نگرش‌ها را نسبت به وقف تغییر دهند اصحاب رسانه و هنرمندان هستند، بر همین اساس لازم است که جلسات با هنرمندان به منظور اخذ تصمیمات فنی و عالمانه در زمینه ترویج فرهنگ وقف در جامعه تداوم یابد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه متذکر شد: به وقف نباید نگاه تک بعدی داشته باشیم، وقف یک موضوع دینی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اخلاقی است.

حجت‌الاسلام محمدی با تأکید بر اینکه شاخصه‌های این نهاد باید در مراکز آموزش عالی و آموزشی تبیین شود، اضافه کرد: نگاه موجود وقف را یک مال خیراتی می‌داند و مستأجران موقوفات به وظایف خود در برابر مال موقوفه آگاه نیستند و توقع دارند بجای پرداخت اجاره فاتحه و خیرات برای واقف بفرستند.

وی در این باره نمونه‌ای آورد و گفت: در تهران ما مصداقی داریم که برای سه نفر زمینی که وقف شده بود داده شده و یکی از مستاجرین مبلغی که باید می‌داد نداد و گفت که برای روح واقف قرآن و فاتحه می‌خوانم فرض کنیم اگر همه مستاجران این کار را انجام دهند چه می‌‌شود در واقع این درست نیست.

نماینده ولی فقیه در سامازن اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه همه ما وام‌دار وقف هستیم، اظهار داشت: همگان خود را طلبکار وقف می‌دانند.

برخی می‌خواهند چهره وقف را از بین ببرند

حجت‌الاسلام محمدی با بیان اینکه برخی به دنبال این هستند که چهره وقف را تخریب کنند، اضافه کرد: این عمل ناکارآمد خواهد بود. و موجب هجوم سه دولت نادرشاه، رضا شاه و محمدرضا شاه به موقوفات است که قصد داشتند آن را نابود و این پشتوانه اقتصادی کشور را از بین ببرند. احیای این امر نیاز به اقدام همه جانبه دارد.

حجت‌الاسلام محمدی یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی که از مطالبات مقام معظم رهبری است را وقف نامید و گفت: یکی از آثار وقف از بین بردن فاصله طبقاتی در کشور است.

به گفته وی،  اصحاب هنر و رسانه به عنوان وظیفه دینی و اخلاقی خود زیبایی‌ها و دلنشینی‌های وقف را برای مردم بازگو کنند.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها