امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43115
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مینو کیانی‌راد امروز در بیست و چهارمین همایش بانکداری اسلامی با اشاره به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مینو کیانی‌راد امروز در بیست و چهارمین همایش بانکداری اسلامی با اشاره به تحریم‌ها اظهار داشت: ایران پس از انقلاب اسلامی در تحریم‌های مختلف قرار گرفت، اما از سال 85 به این طرف فشار تحریم‌ها افزایش یافت.

وی افزود: اگر به ابعاد تحریم‌ها توجه کنیم، فشار به شریان‌های مالی گاهی اوقات اعمال شده و گاهی هم به بخش حمل و نقل یا به صنعت نفت کشور اعمال شده است.

معاون ارزی بانک مرکزی تصریح کرد: در صورتی که بخش نفت مورد تحریم قرار گیرد، درآمدهای ارزی دچار مشکل می‌شود و در کنار این مسئله باید ببینیم آیا اقدامات انجام شده در این زمینه مناسب بوده است یا خیر؟

وی ادامه داد: آیا پس از آنکه تحریم اعمال شود، باید به دنبال راه‌های جایگزین و راهکارهای مناسب بود، یا قبل از آن رفتار تحریم‌کنندگان را باید پیش‌بینی کرد؟

کیانی‌راد با اشاره به آغاز تحریم‌ها از سال 90 گفت: در آن سال بانک مرکزی تحریم شد و در تیرماه 91 هم صدور نفت با مشکل مواجه شد و همچنین از بهمن‌ماه 91 زمینه برای صدور نفت محدودتر شد.

وی افزود: با وجود همه این مسائل، در بانک مرکزی راه‌حل‌هایی درنظر گرفته شد، تا ورود و خروج ارز و فعالیت‌های اقتصادی با اختلال و توقف مواجه نشود، به همین دلیل با وجود همه این تحریم‌ها 200 میلیارد دلار ورود و خروج ارز در این مدت انجام شده است که البته هزینه تحریم‌ها را کشور و مردم پرداخته‌اند.

معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به نقاط ضعف و قوت اقدامات دولت برای مقابله با تحریم‌ها گفت: نقاط قوت را چندان نمی‌توان بیان کرد، اما در حوزه نقاط ضعف‌ها به نظر می‌رسد، کار حقوقی در خور توجهی برای مقابله با تحریم‌ها صورت نگرفته است.

وی افزود: علاوه بر این، جنبش‌های ضد تحریم و جنبش‌های مدنی در این زمینه به هیچ وجه فعال نشد، زیرا این بخش می‌توانست بخشی از فعالیت‌های حقوقی را انجام دهد.

کیانی راد با بیان اینکه بخش خصوصی به دنبال فضای مناسب کسب و کار است، گفت: بخش خصوصی می‌خواهد در شرایط مناسبی تولید، صادرات و واردات داشته باشد، اما این فضای کسب و کار در شرایط تحریم به شدت تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

کیانی‌راد گفت: گاهی اوقات نگاه به تحریم‌ها متناسب با آن نبوده است، به گونه‌ای که بعضی وقت‌ها سطح تحریم‌ها پایین بوده، اما بزرگ جلوه داده شده است و اثر روانی ناشی از آن خیلی زیاد بوده است و گاهی اوقات هم تحریم‌ها بسیار شدید بوده، اما مسئولان سعی در کم‌اثر بودن آن کردند که توانست از لحاظ روانی تأثیر مثبتی داشته باشد.

وی با اشاره به تنگناهای به وجود آمده برای فعالیت بخش خصوصی پس از تحریم‌ها اظهار داشت: به دلیل اعمال تحریم‌ها، رتبه اعتباری در ایران کاهش یافته و موجب شده که سرمایه‌گذاری خارجی به اندازه مناسب وارد ایران نشود. بخش خصوصی می‌تواند در این زمینه پیگیری حقوقی انجام دهد.

معاون ارزی بانک مرکزی افزود: در دوره‌ای خشکبار ایران تحریم می‌شود، در حالی که این حالا هیچ ارتباطی با مسائل تحریم ندارد و آنها تنها می‌خواهند اثر روانی بر مردم بگذارند که بخش خصوصی می‌توانست در این بخش پیگیری‌های حقوقی لازم را انجام دهد.

وی افزایش هزینه تولید را عامل دیگر تحریم‌ها عنوان کرد و گفت: همین افزایش هزینه تأثیر زیادی بر متغیرهای اقتصادی دارد و در بعضی بخش‌ها موجب افزایش تورم شده است.

کیانی راد با بیان اینکه نمی‌توان همه جزئیات بحث تحریم و اقدامات انجام‌شده را توضیح داد، گفت: همه جنبه‌ها و اثرات تحریم را می‌توان بررسی کرد، اما این نکته را باید اعلام کنم که ما در بانک مرکزی سعی کردیم به جای پیروی از تحریم‌ها، راهبر تحریم‌ها باشیم و همواره سعی‌ بر این بوده است.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار