امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43139
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری روزنامه «حریت»، «کریک جان مورای» دیپلمات سابق انگلیس و فعال سیاسی در سایت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری روزنامه «حریت»، «کریک جان مورای» دیپلمات سابق انگلیس و فعال سیاسی در سایت شخصی خود آورده است که دولت بریتانیا با وجود داشتن پایگاه GCHQ (ایستگاه شنود که تمامی مکالمات تلفنی را ظبط می‌کند) در کوه ترودوس در قبرس که منطقه وسیعی را شامل مصر، خاورمیانه و  قفقاز را پوشش می‌دهد اطلاعات و مکالماتی مبنی بر استفاده دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی در آخرین حمله صورت گرفته به حومه دمشق به دست نیاورده است.

وی معتقد است اطلاعاتی که آمریکا مدعی شده، از سوی موساد سازمان جاسوسی رژیم اسرائیل در اختیار آمریکا قرار گرفته و  شواهدی جعلی است و نمی‌تواند صحت داشته باشد.

دیپلمات سابق انگلیسی از اظهارات جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص اطمینان از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیای اظهار تعجب کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد اگرچه می‌تواند بدون مجوز کنگره به سوریه حمله کند اما تصمیم دارد برای اقدام نظامی در سوریه از کنگره اجازه بگیرد.

این اظهارات رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح شد که رأی کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هنوز اعلام نشده است.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه در سوریه پس از آن بالا گرفت که مقامات کشورهای غربی ادعا کردند در منطقه غوطه‌الشرقیه از حمله شیمیایی علیه مخالفان استفاده شده است.

استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه هر گونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده و به بازرسان سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده تحقیق کنند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها