امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۷:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43144
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عبدالواحد شمال‌اف» رئیس انستیتوی فلسفه، دولت و حقوق آکادمی علوم تاجیکستان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عبدالواحد شمال‌اف» رئیس انستیتوی فلسفه، دولت و حقوق آکادمی علوم تاجیکستان به رسانه‌ها گفت: تهاجم به خاک سوریه با توجه به منافع استراتژی، سیاسی و اقتصادی غرب تهیه و تدوین شده‌ و با نقشه جدید سیاسی خاورمیانه و آسیای مرکزی ارتباط مستقیم دارد.

به گفته این دانشمند و کارشناس مسائل سیاسی، هدف از تهاجم به سوریه و هر کدام از کشورهای دیگر این منطقه ایجاد زمینه برای جنگ‌های گسترده و فراگیر و همزمان از بین بردن مرزهای موجود بین کشورها است.

وی تصریح کرد: چنین تهاجمی از نگاه مناسبات استراتژی قبل از همه به نفع انگلیس، آمریکا و اسرائیل خواهد بود.

این کارشناس با اشاره به اوضاع در کشورهای دیگر منطقه پس از تهاجم نیروهای خارجی تأکید کرد: در دوران حضور نیروهای نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان خطر تجزیه مناطق این کشور بیشتر شده و در لیبی زمینه نزاع‌های داخلی تقویت شده است.

وی معتقد است که تهاجم به خاک سوریه نیز صفحه دیگری از این طرح بوده و در پی آغاز چنین عملیات غاصبانه‌ای اوضاع در منطقه بیش از پیش وخیم و تهدید به صلح جهانی تشدید خواهد شد.

این کارشناس تاجیک همچنین گفت: دولت‌هایی که در قسمت شرقی دریای مدیترانه تحت تصرف و تابعیت پیمان ناتو هستند پس از تهاجم به سوریه از این حمله حمایت خواهند کرد.

شمال‌اف با اشاره به روند تبلیغات برای حمله نظامی به سوریه که در رسانه‌های غربی راه اندازی شده، تأکید کرد: محور مطالب این است که راه‌حل نظامی را بر هر گونه اقدام دیگر سیاسی ترجیح می‌دهند و بی‌خبر از آنکه پایان چنین اقدامی چه خواهد بود. 

وی زمینه‌سازی تبلیغاتی که عمدتا براساس شایعات و بافته‌های مراکز جاسوسی غرب ساخته شده را از اصل کار نهادهای غربی در خاورمیانه دانسته و گفت: موضوع استفاده از سلاح شیمیایی از سوی دولت بشار اسد علیه مخالفان در مناطقی در سوریه که اکنون بهانه‌ای برای اجرای طرح تهاجم است نمونه‌ای از این اتهامات دروغین و بی‌اساس غربی‌ها است.

این کارشناس ایجاد زمینه نزاع و خصومت قومی و مذهبی را نیز از شیوه‌های دیگر معمول و تجربه‌ شده تبلیغات غربی در کشورهای خاورمیانه ذکر کرد و افزود: نهادهای جاسوسی کشورهای غربی این طرز کار را عمدا برای آسان رسیدن به اهداف خود طراحی و مورد اجرا قرار داده‌اند.

این کارشناس تهاجم به سوریه را همچنین به تلاش آمریکا و ناتو برای تقویت نفوذ در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی ارتباط داده و افزود که ایالات متحده و ناتو در زمان حضور نظامی در خاک افغانستان امکانات بسیاری را برای اجرای طرح‌های غاصبانه خود در آسیای مرکزی نیز ایجاد کرده‌اند.

اما این دانشمند تاجیک معتقد است: طراحی و اجرای طرح تهاجم به سوریه درحالی که جنگ در افغانستان امکانات اقتصادی آمریکا و ناتو را خیلی ضعیف کرده‌ برای نیروهای متجاوز چندان آسان تمام نخواهد شد.

به گفته وی از سوی دیگر حدود 3 سال مقاومت ارتش سوریه علیه نیروهای وابسته غرب و طولانی شدن جنگ داخلی در سوریه بازگوی این واقعیت است که مقاومت به تجاوز نظامی غرب نیز به آسانی پایان نمی‌یابد.

وی تأکید کرد: غرب همان‌گونه که در پیشگویی پیروزی نیروهای مخالفان و سقوط دولت بشار اسد اشتباه کرد در اجرای عملیات کوتاه و محدود نظامی خود در این کشور نیز جدا اشتباه می‌کند.

این مقام تاجیک، نبود حسن تفاهم میان شرکای آمریکا و اعضای پیمان ناتو و خودداری جمعی از آنان از مشارکت در جنگ علیه سوریه را از دیگر دلایل ناکامی غرب در این تهاجم عنوان کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها