امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۱:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43212
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۴
تعداد بازدید: 160
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری گروه تئا‌تر دایره 10 امروز (چهارشنبه،13 شهریور) با حضور محمد چرمشیر سخنگوی این گروه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری گروه تئا‌تر دایره 10 امروز (چهارشنبه،13 شهریور) با حضور محمد چرمشیر سخنگوی این گروه در شهر کتاب مرکزی برگزار شد.

در ابتدای این نشست چرمشیر اظهار داشت: در تئا‌تر ما گروه‌هایی بودند که بار‌ها تلاش کردند دور یکدیگر جمع شوند تا با استفاده از این ظرفیت فعالیت تئاتری خود را پی بگیرند. اما هر بار این جمع شدن اتفاق نیفتاده تا امروز که 10 گروه فعال تئا‌تر کشور تصمیم گرفتند درکنار یکدیگر قرار بگیرند و فعالیت خود را در یکجا متمرکز کنند و به این شیوه پیش بروند.

وی افزود: این‌ها گروه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند طور دیگری به تئا‌تر نگاه کرده و جریان‌های نوتری را مدنظر قرار می‌دهند. همچنین این گروه‌ها علاقه‌مند به کار هستند؛ به جز مواقعی که مانعی بر سر راه آنها گذاشته می‌شود.

سخنگوی گروه تئاتر دایره 10 تصریح کرد: تمامی سرپرست‌های 10 گروه تجربه اداره عملی و موفق گروه تئا‌تر را در کارنامه دارند و علاوه بر این تلاش کردند فعالیت‌های دیگری را ساماندهی کنند. اما چنین رویکردی به معنی چشم‌پوشی کامل از سوبسیدهای دولتی نخواهد بود. برخلاف آنچه تا امروز جا افتاده اصلا قرار نیست ارتباط گروه تئا‌تر 10 با بخش دولتی قطع شود. گروه اعتقاد دارد که دولت همچنان باید از تئا‌تر حمایت مالی کند و در جهت رفع موانع موجود در سر راه هنرمندان گام بردارد. سوبسیدی که دولت پرداخت می‌کند از نظر ما به هیچ وجه مبنای سفارش هنرمندان قرار نخواهد گرفت بلکه حقی است که باید پرداخت شود.

سخنگوی گروه تئا‌تر دایره 10 به چشم‌انداز اعضا در خصوص ایجاد این تشکل اشاره کرد و اظهار داشت: در اولین نشستی که اعضا با یکدیگر داشتند مواضع گروه‌ها مطرح شد و در این رابطه باید تاکید کنم، همسویی گروه‌ها در این جمع الزاما به معنی هم شکلی آنها نیست و قصدی برای ادغام وجود ندارد اما این دوستان در حال رایزنی با یکدیگر هستند تا بتوانند همسویی و اشتراک نظر‌ها را به سمت مسیر مشخص تری حرکت دهند.

وی ادامه داد: چشم انداز گروه دایره 10 این است که در نهایت بتوانیم آنچه به آن عنوان اتحادیه تئا‌تر می‌دهیم دست پیدا کنیم. شعاری که در روزهای نخست جمع شدن اعضا مطرح شد نیز این بود، تشکلی از گروه‌های همگرا و متنوع در جهت نزدیک شدن به استقلال و گسترش تئا‌تر در کشور.

چرمشیر در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا گروه تئا‌تر دایره 10 کلیشه‌های گذشته تئا‌تر ایران را کنار خواهد گذاشت یا خیر، عنوان کرد: تمام گروه‌ها از جمله این 10 عضو در همین جهت تلاش می‌کنند. اما گروه تئا‌تر 10 معتقد است گاهی می‌توان پیشنهادهایی برای مدیران مطرح کرد که در ‌‌نهایت به سود تئا‌تر باشد. به عنوان نمونه مدیران روزگاری به بحث ورود حامیان مالی برای خلق و تولید نمایش با دیده تعجب نگاه می‌کردند اما پس از اجرایی شدن چنین طرحی از سوی بعضی گروه‌ها مدیران نیز واکنش مثبت نشان دادند.

سخنگوی تشکل تئا‌تر دایره 10 تصریح کرد: ما نباید از یاد ببریم که یکی از اعضای این تشکل 5 سال است از نظر مالی خود را مجزای از دولت پیش برده و باقی اعضاء هم به همین شکل تلاش می‌کنند خود را از کمک‌های دولتی جدا کنند. اما دوباره تاکید می‌کنم این حق گروه‌های تئا‌تر کشور است که بتوانند از منابع بهره ببرند و اصلاً دلیلی ندارد که مدیران بخواهند سلایق گروهی و فردی خود را اعمال کنند.

چرمشیر گفت: از وقتی خبر همگرایی این 10 گروه مطرح شد گمانه زنی‌هایی به میان آمد که مبنای آنها فقط حدس بود. اکثر این گروه‌ها کارهایی به صحنه بردند که تجربه این سال‌ها نشان داده، تماشاگران خود را نیز داشته‌اند و چرخه مالی‌شان را تنظیم می‌کردند. در اصل قرار است این گروه‌ها بر پایه رفتارهای گذشته خود ادامه فعالیت دهند. اما قرار است یکدیگر را نیز پوشش داده و فعالیت های مشترکی نیز داشته باشند.

وی همچنین در پاسخ به اینکه نخستین خروجی مشخص تشکل تئا‌تر دایره 10 چه خواهد بود، اظهار داشت: نخستین چیزی که با جدیت موردنظر است فراهم کردن امکان ایجاد محل خصوصی تئا‌تر برای تشکل است که در این زمینه قصد دارد با مدیران دولت برای دریافت زمین و همچنین بهره گیری از وام‌هایی مورد نظر وارد گفتگو شود. اما عملی‌ترین اقدام دایره 10 این است که راهی را مشخص کند تا بر مبنای آن دیگر گروه‌ها نیز بتوانند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند.

این نمایشنامه نویس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر ابراز نگرانی عده‌ای درخصوص تاثیر بزرگترهای جمع بر هنر و شیوه اجرایی جوان‌تر‌ها بیان کرد: کنار هم بودن این 10 گروه به معنای ادغام شدن نیست. چنانچه می‌دانیم هر گروه هویتی دارد که خدشه ناپذیر است. اما گروه دایره 10 در حال آزمون همین ماجرا‌ها است و نشست‌های اعضاء با یکدیگر بیان کننده این موضوع است که درحال گفتگو با یکدیگر برای مشخص شدن نقاط اختلاف و اشتراکات هستند.

به عنوان نمونه همین کلمه همسو بودن در نگاه نخست به شدت آشنا به نظر می‌رسد اما در طی گفتگو‌ها به این نتیجه رسیدیم که 10 گروه چقدر باید راجع به مواردی مشخص از این دست به ابراز دیدگاه‌های خود بپردازند و من به عنوان فردی که 30 سال است در عرصه هنرهای نمایشی کشور حضور دارم به شدت از این خوشحال هستم چراکه به ویژه درباره واژه‌ها و کلماتی که هر روز مطرح می‌کنیم و آگاهی دقیقی در مورد معنای آنها نداریم، بحث می‌شود.

چرمشیر همچنین درخصوص اضافه شدن گروه‌های نمایشی دیگر به این 10 عضو گفت: با تعریف دایره 10 منعی برای ورود گروه جدید وجود ندارد. اما در حال حاضر گفتگوهای بنیادینی میان این هنرمندان شکل گرفته که ترجیح می‌دهند در گستره کمتری از نظر تعداد مطرح شود. اما امیدواریم که رفتار دایره 10 موجب گسترش گروه‌ها و تشکل‌هایی این چنین شود تا زمینه ورود اتحادیه تئا‌تر فراهم شود.

وی تصریح کرد: اگر حقی از سوی این 10 عضو مطرح می‌شود قطعاً چیزی است که حقوق دیگر گروه‌های نمایشی نیز در آن می‌گنجد. به عنوان نمونه شاهد هستیم تماشاخانه‌ها 20 درصد فروش گیشه گروه‌ها را درفت می‌کنند در حالی که کمترین امکانات را در اختیار آن‌ها می‌گذارند و بر سر خلق و اجرای آثار نمایشی نیز سنگ اندازی می‌کنند. این رفتاری است که ما معتقدیم شیوه درستی در برخورد با هنرمندان تئا‌تر کشور نیست و آنچه که به عنوان حمایت پرداخت می‌شود یا امکاناتی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد چیزی جز حق نیست.

وی ادامه داد: شما از سد شورای نظارت و حمایت می‌گذرید و وارد سالن نمایش می‌شوید اما تازه در این لحظه است که با محلی مواجه هستید به نام سالن نمایش که از کوچک‌ترین امکانات برای خدمات دادن به تماشاگر بهره ندارد. مخاطب ما نمی‌تواند حتی از یک دستشویی سالم و تمیز برخوردار باشد. مجموعه چنین عواملی است که موجب خواهد شد تماشاگران کمتری به سالن بیایند و ما شاهد هستیم نسبت مخاطبان تئا‌تر با تعداد گروه‌های فعال در این عرصه متناسب با یکدیگر نیست.

سخنگوی تشکل تئا‌تر دایره 10 در ارتباط با شیوه مواجهه با مسائل و شیوه پرهیز از اختلافات اتحادیه‌ای گفت: تئا‌تر اصولا در ذات خود پدیده‌ای کندرو محسوب می‌شود و اعضای دایره 10 اساسا واهمه‌ای از اینکه بگویند در حال حاضر چیزی را نمی‌دانند به خود راه نمی‌دهند. بلکه در حال رایزنی و گفتگو بر سر مسائل و مواضع هستند. بنابراین اظهارنظر برای چنین مبحثی زود به نظر می‌رسد. ما تلاش می‌کنیم واژه‌ها را شناسایی کنیم و لغات اختلاف برانگیز را بیابیم تا مشکلات گذشته به وجود نیاید یا به کمترین حد ممکن برسد.

سخنگوی گروه تئاتر دایره 10 در پاسخ به این سؤال که تفاوت تشکل‌های مشابه در دهه‌های 40 و 50 با گروه تئا‌تر دایره 10 چیست اظهار داشت: یک تفاوت اساسی میان این تشکل و آنچه در گذشته وجود داشته مطرح است. آنها قبلاً تصمیم به تشکیل گروه می‌گرفتند و بعد افرادی به آنها می‌پیوستند اما در اینجا گروه‌های تئا‌تر از قبل شکل گرفته و آنها تصمیم گرفتند تا در گروه بزرگتری دور هم جمع شوند.

چرمشیر درباره ابهامات به وجود آمده برای افکار عمومی درخصوص انحصاری شدن تئاتر کشور توسط تشکل دایره 10 گفت: سؤالی که باید از دوستان بپرسیم این است که اساساً چرا باید دیدگاه‌ها و نظرات منفی عنوان شود و ادامه هم پیدا کند. این گفته‌ها باید در نطفه می‌مُیرد و ادامه پیدا نمی‌کرد. کدام یک از اعضای گروه تا به امروز انحصاری عمل کرده و تلاش داشته تا تئا‌تر کشور را قبضه کند و آیا مگر اساساً می‌شود با تئا‌تر کشور چنین کاری کرد. حال باید دید چطور افرادی که در جریان فردی خود چنین رویکردی نداشتند با چنین تفکری رویکرد انحصارطلبانه پیدا کنند. پرداختن به این حواشی برای فاصله گرفتن از متن است.

وی افزود: من به عنوان نویسنده با 5 گروه از این 10 عضو به طور مستمر کار کردم و از نزدیک با آنها آشنا هستم پس طبیعی است به عنوان سخنگو در کنار آنها قرار بگیرم. پرداختن به این حواشی تئا‌تر کشور را فراگرفته به گونه‌ای که نمی‌توانیم بدون حاشیه درباره یک اثر نمایشی با هم صحبت کنیم و آرایش و پیرایش افراد بیشتر از متن آنچه اتفاق افتاده مهم است. همین رویکرد موجب شده، همواره انتظار بکشیم فردی بیاید و تکلیف ما را روشن کند در حالی که خود ما باید حق تئا‌تر را تبیین و مطرح کنیم.

به گزارش فارس گروه تئاتر دایره 10 متشکل از 10 گروه تئاتری است.اعضای این گروه آتیلا پسیانی(سرپرست گروه تئاتر بازی)،حمید پورآذری (سرپرست گروه تئاتر پاپتی‌ها)، رضا ثروتی (سرپرست گروه تئاتر مکث)، رضا حداد (سرپرست گروه تئاتر سایه)،آروند دشت‌آرای (سرپرست گروه هنرهای اجرایی ویرگول)، علی اصغر دشتی (سرپرست گروه تئاتر دن‌کیشوت)،همایون غنی‌زاده (سرپرست گروه تئاتر مونگو)،امیررضا کوهستانی(سرپرست گروه تئاتر مهر شیراز)،رضا گروان (سرپرست گروه تئاتر یرما)،حسن معجونی(رسپرست گروه تئاتر لیو) و محمد چرم‌شیر هستند.
 
انتهای پیام / ا
برچسب ها:
آخرین اخبار