امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۳:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43359
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۱
تعداد بازدید: 242
حسین شیخ‌الاسلام کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به جنگ افروزی‌های ...

حسین شیخ‌الاسلام کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به جنگ افروزی‌های آمریکا برای حمله به سوریه اظهار داشت: مشخص است که اوباما برای حمله به سوریه مشروعیت بین المللی ندارد و در منشور سازمان ملل متحد نیز فقط در دو صورت به کشورها اجازه داده شده که از زور استفاده کنند.

شیخ الاسلام بر همین اساس به بند 51 منشور سازمان ملل و فصل هفتم آن اشاره کرد و افزود: در این دو صورت تصریح شده که کشوری که مورد تجاوز قرار گرفته می‌تواند به دفاع از خود بپردازد و حالت دوم نیز وقتی است که شورای امنیت آن را تصویب کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه اوباما هیچ کدام از این دو مشروعیت را برای حمله ندارد، خاطر نشان کرد: اینکه آمریکا می‌گوید منافع ما در سوریه به خطر افتاده است دلیل نمی‌شود که برای حمله به سوریه از زور استفاده کند و از سوی دیگر آمریکا در این سر دنیا چه منافعی دارد.

وی با اشاره به بند 4 ماده 2 منشور سازمان ملل که مربوط به ممنوعیت توسط به زور در حمله به کشورها است گفت که آمریکا این بند منشور را نیز نقض کرده است.

شیخ الاسلام ادامه داد: حمله به سوریه از سوی اوباما نه تنها بر خلاف قوانین، منشور سازمان ملل و قوانین جنگ است بلکه با حمله به این کشور و کشته شدن مردم امری بر خلاف حقوق بشر اتفاق خواهد افتاد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه متاسفانه اوباما خود را پلیس دنیا می‌داند، تصریح کرد: آمریکا در واقع می‌خواهد قوانین داخلی خود را به دنیا تحمیل کند و بر همین اساس قصد دارد با تصویب کنگره به حمله خود به سوریه مشروعیت ببخشد در حالی که مصوبات آن فقط برای نظام آمریکا مشروعیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه در صحنه میدانی تروریست‌ها، ارتش آزاد و جبهه النصر در برابر ملت، دولت و ارتش سوریه کم آورده‌اند و در حال شکست خوردن هستند، یاد آور شد: وضعیت فعلی با 5 ماه پیش بسیار تفاوت کرده چرا که مخالفان سوری در آن زمان مناطق بسیاری را در دست داشتند.

شیخ الاسلام به تشکیل نیروهای بسیج در محله‌های مختلف سوریه پس از پاکسازی مناطق اشغال شده توسط تروریست‌ها اشاره کرد و افزود: ارتش در هر محله‌ای از ساکنان آن محله یک بسیج ایجاد کرد که مسئولیت اول آنها اجازه ندادن به تروریست‌ها برای بازگشت به مناطق پاکسازی شده بود بنابراین تا زمانی که تروریست‌ها نتوانند یک جا جمع شوند نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و بر همین اساس ما دیدیم که این نیروهای مردمی نزد مردم سوریه عزیز شدند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه در حال حاضر 90 هزار نفر از این نیروهای بسیجی سوری در صحنه هستند، به دلایل تصمیم آمریکا برای حمله به سوریه پرداخته و خاطر نشان کرد: تروریست‌ها مناطق اشغال شده را از دست دادند و دیدند که دیگر چیزی برای چانه زنی ندارند و آمریکا نیز متوجه شد تروریست‌هایی که از سراسر دنیا جمع کرده و با وجود هزینه‌هایی که به حمایت از آنها اختصاص داده، نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و از این رو استراتژی جنگ را برگزید.

وی با بیان اینکه افکارعمومی جهان با جنگ طلبی آمریکا و اوباما همراه نشده است، افزود: اگر آمریکا واقعا استفاده از سلاح شیمیایی را خط قرمز خود می‌داند باید توضیح دهد که چرا رامسفلد پس از بمباران شیمیایی حلبچه از سوی صدام با وی دیدار کرد و آمریکا خودش در عراق از اورانیوم ضعیف شده و بمب فسفری استفاده کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها