امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43401
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این بیانیه که در صفحه سفارت روسیه در «فیس‌بوک»  منتشر شد، تصریح شده است ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در این بیانیه که در صفحه سفارت روسیه در «فیس‌بوک»  منتشر شد، تصریح شده است که با خواندن نوشته‌های مطبوعات و آشنایی با گزارش‌های رسانه‌های تاجیکستان چنین برداشتی حاصل می‌شود که گویا علیه تاجیک‌ها در روسیه جنگ اعلام شده‌ است.

سفارت روسیه در این بیانیه از نگاه عرف دیپلماتیک غیرمقرر تشریح شده است که درک مطبوعات تاجیکستان عمدتا در مورد نقض حقوق و جنایات انجام‌ شده علیه تاجیک‌ها در قلمرو روسیه گزارش شده و درباره دیگر جنبه‌های زندگی و کار آنان چیزی منتشر نمی‌شود.

در این بیانیه بازتاب موارد مرگ‌ومیر و کشته شدن مهاجران تاجیک در روسیه از موضوعات اساسی در رسانه‌های تاجیک عنوان گردیده و تاکید شده‌ است: در حالی که از یک تا حدود 2 میلیون جمعیت مهاجر تاجیک در خاک روسیه به سر می‌برند طبیعی است که تعدادی از آنان می‌میرند و یا چند تنی نیز در پی اتفاقات کشته می‌شوند.

این نهاد دیپلماتیک روسیه هدف از چنین بازتابی را ایجاد زمینه خصومت و بدبینی دانسته و تأکید می‌کند: هر اتفاقی که نسبت به مهاجران تاجیک در خاک روسیه پیش می‌آید، نباید آن را به ملی‌گرایان روس نسبت داد.

سفارت روسیه تصریح کرده است که بنا بر آمار رسمی، در خاک این کشور در سال 2012 حدود 1700 مورد جنایت و عمل غیرمجاز در برابر اتباع تاجیکستان اتفاق افتاده‌ است.

در ادامه این بیانیه توضیح شده است که نهادهای انتظامی و حفظ قانون روسیه در چارچوب وظایف و صلاحیت‌های خود در سال گذشته از جمله در زمینه قتل تاجیک‌ها از سوی افراد و گروه‌های جنایی، 66 پرونده تشکیل داده‌اند.

بنا به گفته سفارت روسیه، با وجود آن که از سال 2009 آمار ارتکاب جرم مربوط به تاجیک‌ها 40 درصد کاهش یافته اما موارد جرم و جنایات در برابر آنان 4 برابر افزایش داشته است.

به اعتقاد کارمندان سفارت روسیه، عادلانه نیست که رسانه‌های تاجیکستان فقط درباره نقض حقوق تاجیک‌ها در خاک این کشور مطلب منتشر کنند و درباره آنکه سهم تاجیک‌ها در افزایش میزان ارتکاب در این کشور نیز خیلی بالا است، حرفی نگویند.

در این بیانیه تصریح شده است که اتباع تاجیکستان در سال گذشته در خاک روسیه در بیش از 7 هزار موارد ارتکاب جرم از جمله در 59 عمل قتل، 57 مورد تجاوز به عنف، 934 مورد سرقت، 350 حادثه دزدی، 198 مورد اخاذی، 116 عمل جرح عمدی و آسیب بدنی جدی، 44 جنایت مربوط به تقلب و کلاه‌برداری و 11 مورد اوباشی‌گری دست داشتند.

به گفته این منبع، در این مدت بالاترین میزان ارتکاب وابسته به قاچاق مواد مخدر در خاک روسیه از سوی اتباع تاجیکستان انجام شده و تاجیک‌ها در 1201 مورد قاچاق مخدرات دشت داشته‌اند.

کارشناسان نسبت به این واکنش سفارت روسیه در مورد مطالب رسانه‌های تاجیکستان دیدگاه‌ها و نظرات مختلف دارند.

«نورعلی دولت‌اف» روزنامه‌نگار در این رابطه می‌گوید: در حالی که نهادهای رسمی روسیه از شیوه منفی بازتاب وضعیت مهاجران تاجیک در روسیه ناراحت هستند، خود رسانه‌های این کشور نیز از چنین اصلی در برابر تاجیک‌ها استفاده می‌کنند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس افزود: در حالی که تاجیک‌های مهاجر در خاک روسیه یک گروه با رفتار معتدل در قیاس با دیگر اتباع خارجی هستند اما رسانه‌های این کشور همه رویدادهای منفی را به تاجیک‌ها نسبت می‌دهند.

وی با اشاره به قضیه مربوط به بازرسی وضعیت بهداشتی قطارهای واردشده از قلمرو آسیای مرکزی، تأکید کرد: در بیانیه نهاد بهداشتی روسیه انتقاد نسبت به قطارهای 3 کشور این منطقه مطرح بود اما شبکه‌های تلویزیونی روسیه تنها وضعیت قطار «دوشنبه- مسکو» را به نمایش گذاشتند.

به گفته وی، روسیه قبل از آنکه از رسانه‌های تاجیکستان گلایه کند باید برای بازتاب مثبت زندگی تاجیک‌ها در رسانه‌های خود اقدام نماید.

با این حال، این مسئله برای اولین بار نیست که روسیه به مطالب انتقادی رسانه‌های تاجیکستان واکنش نشان می‌دهد.

مقامات دوشنبه نیز در گذشته از بازتاب تحریف‌آمیز رویدادهای تاجیکستان و دیدگاه منفی نسبت به مهاجران تاجیک در مطالب و گزارش‌های خبری رسانه‌های روسیه  چندین بار اعتراض رسمی خود را اعلام کرده و خواستار پایان دادن به چنین نگاه بدبینانه‌ای نسبت به تاجیک‌ها و تاجیکستان شده‌ است.

بنابر اعتقاد مقامات دوشنبه، در حالی که تاجیکستان و روسیه یکدیگر را به عنوان شرکای استراتژیک می‌شناسند باید بازتاب موضوعات مربوط به روابط دوجانبه نیز مطابق به این شناخت‌ باشد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها