امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 17
۰۳:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43408
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، کشورهای عضو ناتو جنگ را در نزدیکی مرزهای روسیه گسترش دادند و در سرحدات این کشور وضعیت بسیار پیچیده و ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، کشورهای عضو ناتو جنگ را در نزدیکی مرزهای روسیه گسترش دادند و در سرحدات این کشور وضعیت بسیار پیچیده و دشواری را فراهم کردند. این بار پایان این سناریو در خصوص تحولات سوریه چگونه خواهد بود؟

به این سؤالات «ورونیکا کراشنینیکوا» رئیس انستیتو «مطالعات و ابتکارات سیاست خارجی روسیه» در مصاحبه با «صدای روسیه» پاسخ داده است.

ورونیکا کراشنینیکوا: در اواسط سال‌های 2000 آمریکا و متحدانش یک «انقلاب رنگی» را در سوریه سازماندهی می‌کردند.

اعضای اپوزیسیون به «جین شارپ» رفتند و رویکرد واشنگتن را دنبال کردند. با این‌حال، تغییر رژیم در سوریه از طریق مسالمت‌آمیز غیرممکن بود و آمریکا روش انتقال قدرت با زور را آغاز کرد. کاری که در این شرایط همیشه انجام می‌دهد. آمریکا به سرعت نیروهای مخالف را مسلح کرده و شبه‌نظامیان در کشورهای همسایه ظاهر شدند.

ما در مدت 2 سال و نیم گذشته شاهد هستیم که در ماه مارس سال 2011 اوباش محلی، تروریست‌ها و راهزنان در همه مناطق مسلح شدند و علیرغم حمایت‌های گسترده مالی و نظامی، آنان نتوانستند دولت اسد را سرنگون کنند. در این حالت آمریکا وارد مرحله جدیدی یعنی ضربه زدن از طریق ناتو شد و ما در حال حاضر متأسفانه این مرحله را در سوریه مشاهده می‌کنیم.

سؤال: آیا در روزهای آینده غرب ممکن است عملیاتی را در سوریه آغاز کند؟

ورونیکا کراشنینیکوا: دقیقا شبیه همان اتفاقی که در عراق افتاد، آمریکا سلاح‌های خود را در آنجا فروریخت و منتظر نظریه و نتیجه کمیسیون تحقیق و بررسی سلاح‌های شیمیایی نشد.

آمریکا در ماه مارس 2003 اجازه نداد که بازرسان کار خود را تکمیل کنند و بمباران را آغاز کرد و این‌بار نیز همانطور که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا و «بانکی‌مون» دبیرکل سازمان ملل گفتند: «کار بازرسان هنوز در محل تمام نشده و مشخص نیست که چه کسی از سلاح شیمیایی استفاده کرده آنها باید اعلام کنند که از سلاح شیمیایی استفاده شده است.»

در روزهای اخیر ما شاهدیم که آمریکا چطور با کلمات بازی می‌کند. جان کری در سخنان اخیر خود گفت: «عقل سلیم حکم می‌کند و ما شکی نداریم که از سلاح شیمایی استفاده شده است». با این حال سعی می‌کنند که نگویند ما مطمئن هستیم که سلاح را بشار اسد استفاده کرده است.

جان کری سعی می‌کند که در موقعیت «پااوئر» وزیر خارجه آمریکا در سال 2003 قرار نگیرد چراکه وی ادعا کرده بود که شواهد سلاح کشتار جمعی در زمان «صدام حسین» نشان دهنده آن است که از چند سال قبل همه آنها را جهان کشف کرد‌ه‌اند که این یک دروغ محض بوده است و امروزه وزیر خارجه آمریکا خیلی محتاطانه با کلمات بازی می‌کند و سعی می‌کند در موقعیت احمقانه‌ای قرار نگیرد که پااوئر قرار گرفته بود.

دولت ایالت متحده به خوبی می‌داند که که دروغ می‌گوید و در این شرایط مسئولیت بشار اسد بسیار مهم است که مراقب عواقب مسائل حقوقی و قانونی باشد که برای او عواقبی را دربر نداشته باشد.

سؤال: آمریکا در لحظات آخر مذاکرات خود با روسیه را لغو کرده است تغییرات در روابط آمریکا و روسیه به خاطر اوضاع سوریه تا چه حد امکان‌پذیر است؟ و نشست ژنو 2 چه موقع تشکیل می‌شود؟

ورونیکا کراشنینیکوا: در 2 سال و نیم گذشته روسیه مصرانه به آمریکا و متحدانش و طرفداران درگیری در منطقه، راه‌حل مسالمت‌آمیز را برای حل این مشکل پیشنهاد کرده است. با این‌حال، در موقع مذاکره در خصوص اسناد نهایی و پیمان ژنو یک وضعیت غیرممکن را ایجاد می‌کنند.

در معاهده ژنو گفته شده است که تشکیل یک دولت ائتلافی با رضایت طرفین، اما روشن است که شبه‌نظامیان و نیروی اپوزیسیون هیچگاه با حضور بشار اسد در جبهه ائتلاف موافق نیستند.

به همین دلیل امروز زمانی که دولت آمریکا و متحدان او آماده حمله به سوریه هستند، برگزاری نشست ژنو 2 به این معناست که راه‌حل مسالمت‌آمیز در این بحران وجود ندارد و وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این نشست به تعویق افتاد اما در مورد لغو آن صحبتی نکرده است.

ظاهرا سناریوی آمریکایی حوادث در مسیر انتقال قدرت در سوریه قرار دارد و این برای دمشق و دولت‌های منطقه یک تراژدی بزرگ است.

در سال‌های اخیر ما شاهد تئوری «دومینو» هستیم. آمریکا یکی پس از دیگری دولت‌های سکولار و حد متوسط را سرنگون می‌کند و یک دولت با حداقل قدرت و اغلب توسط گروه‌های رادیکال اسلامی را به وجود می‌آورد.

از آنجا که آمریکا نمی‌تواند کنترل کامل را در این منطقه حساس داشته باشد بنابراین، گزینه دوم مطرح می‌شود و آن ایجاد هرج‌ومرج است چراکه  واشنگتن تلاش می‌کند به هر ترتیبی این هرج‌ومرج را دستکاری کند.

از نظر واشنگتن، امروزه یک «محور شرارت» وجود دارد و آن محور سوریه، ایران، روسیه و همچنین چین می‌باشد.

این هرج‌ومرج که در منطقه گسترش پیدا می‌کند، در درجه نخست برای ایران و سپس روسیه و بعد از آن برای آسیای مرکزی و همچنین چین بسیار مهم است.

در درازمدت چین یک دشمن استراتژیک آمریکا خواهد بود بنابراین، ضربه افراط‌گرایانه برای این کشور نیز در نظر گرفته شده است.

سؤال: امکان مداخله در چه هنگامی خواهد بود؟

ورونیکا کراشنینیکوا: زمانی که جان کری وزیر خارجه آمریکا صحبت‌های خود را با کنایه بیان کرد، کشور اردن 10 کشور را تحت عنوان «دوستان سوریه» گردهم آورد و طرح‌های نظامی را آماده کردند.

پس می‌توان گفت که این مسئله مربوط به این هفته نیست بلکه مدتهاست که آمریکا باید توضیح دهد که با چه هدفی حمله موشکی خود را آغاز می‌کند.

واشنگتن این بمباران را یک حمله هشداردهنده می‌نامد که یک حمله باورنکردنی است چراکه همه مسائلی که آمریکا امروزه و یا سال‌های گذشته مطرح کرده است، دروغ محض است و فقط بسته‌بندی آن متفاوت است.

سؤال: آیا به نظر شما غرب تا پایان کار به این مسئله ادامه می‌دهد؟

ورونیکا کراشنینیکوا: مشخص است که کشورهای اروپایی نمی‌خواهند جنگ آغاز شود زیرا جنگ در جهت منافع آلمان و فرانسه نیست.

فرانسه امپراطوری‌هایی در شرق و آفریقا دارد که باید کار را در آنجا به پایان برساند. کشورهای اروپای غربی مخالف این مسئله بوده که البته آنها با ناتو هم پیمان هستند و این مسئله برای آمریکا به عنوان یک اهرم فشار برای اعمال نفوذ در دولت‌های غربی است. بنابراین، واشنگتن در صورت لزوم کار را انجام می‌دهد.

سؤال: یعنی آمریکا تا آخر این پروژه می‌رود؟

ورونیکا کراشنینیکوا: آمریکا همه کار می‌کند تا موجب سقوط دولت بشار اسد شود. آنها در این کار مصر هستند زیرا ما شاهدیم که بهترین و پیشرفته‌ترین ابزار را مورد استفاده قرار می‌دهند و دشوار است که بگوییم آنها طرح عملیات نظامی را متوقف کنند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها