امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43489
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، در بخش اول چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت که در شهر تبریز برگزار شد، یکی از سه برنامه اصلی جشنواره اجرا در مناطق زلزله ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، در بخش اول چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت که در شهر تبریز برگزار شد، یکی از سه برنامه اصلی جشنواره اجرا در مناطق زلزله زده شهر ورزقان بود.
 
یکی از نکاتی که دبیر جشنواره تئاتر مقاومت وعده آن را داده بود، اجرای نمایش‌های خیابانی مفرح در مناطق زلزله‌زده بود.
 
به همراه گروهی از شرکت کنندگان به سمت شهرستان ورزقان حرکت کردیم، با نزدیک شدن به این منطقه به صورت تدریجی با خروارها آجر بر روی هم افتاده و ستون‌های آهنی که روی آجرهای افتاده است مواجه می‌شدیم. با وجود اینکه ماه پایان تابستان است اما خنکی هوا پائیز را به یاد ما می‌آورد.
 
با گذراندن حدود 70 کیلومتر سرانجام به ورزقان رسیدیم، چهره جدید و یا در حال جدید شدن شهر حاکی از اتفاق پیش آمده بود. اما با وجود تمام تمهیداتی که مسئولان وعده آن را داده بودند هنوز چادرها و کانکس‌ها در شهر به چشم می خوردند، با وجود اینکه حدود 13 ماه از زمان زلزله می‌گذرد هنوز رشد تدریجی ساخت و سازها مشهود بود.
 
پس از طی کردن مسیری در شهر، سرانجام در سه محله طی دو روز دو نمایش «کمدی نفوذ» به کارگردانی مهدی صالحیار و «برخورد نزدیک از نوع آخر» کاری از مصطفی کولیوندی اجرا شد که با استقبال منحصربه فرد مردم این شهر مواجه گردید، مردمی که بدون هیچ آلایشی با آن ارتباط برقرار کرده و همراه آن می شدند.
 
مردمی که این روزها تفریحی را نمی‌توانند داشته باشند و تنها دغدغه شان ساخت خانه و کاشانه و ادامه زندگی است، مردمی که بغض از دست دادن اعضای خانواده هایشان و هزار و یک معضل روحی و روانی مجال کاری دیگری را به آنها نمی‌دهد و این تئاتر بود که به زعم خود توانست درمیان آوار خانه‌های مردم ورزقان جوانه زد و ذهن مردم را از روزمرگی جدا ساخت و به تفکر واداشت.
 
باوجود اینکه کیفیت آثار شرکت کننده در جشنواره در مجموع از آنچه انتظار می‌رفت پائین‌تر بود اما بزرگترین ویژگی بخش اول چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت که شامل بخش‌های تئاتر کودک و نوجوان، عروسکی و خیابانی می شد اجرای نمایش در مناطق زلزله‌زده بود زیرا به معنای واقعی کلمه تئاتر برای مردم بود، دیگر نه داوری بود و نه رقابتی بین شرکت کنندگان. تنها انگیزه شاد کردن دل مردم و ارتباط برقرار کردن با آنها بود.
 
مخاطبان این اجراها در ورزقان از 4 سال تا حدود 70 سال بودند و این مایه مباهات چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت است. در این دوره با جشنواره بی آنکه کمتر کسی فکرش را بخواهد کند، مردم شهر زلزله‌زده ورزقان توانستند اتفاق مطلوبی را در جشنواره تئاتر مقاومت رقم بزنند.
 
اجرای تئاتر به عنوان یک محفل توانست مردم آسیب دیده از زلزله را دور یکدیگر جمع کند و آنها را در حرکتی مردمی به سوی هدفی مشخص راهنمایی کند تا ضمن شاد کردن آنها با این هنر تاثیرگذار آشنا سازد که این می تواند برگ برنده چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت باشد.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها