امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۸:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43578
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنا به بیانیه سفارت آمریکا در تاجیکستان، یک مقام نظامی آمریکا در ساعات حضور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنا به بیانیه سفارت آمریکا در تاجیکستان، یک مقام نظامی آمریکا در ساعات حضور در تاجیکستان دیدارهایی با مقامات ارشد تاجیکی داشت.

به گفته این منبع، موضوع امنیت محور مذاکرات مقامات 2 کشور آمریکا و تاجیکستان بوده است.

در این بیانیه، همچنین ملاقات با کارمندان سفارت آمریکا در دوشنبه و تبادل نظر بر روی مسائل تامین امنیت اتباع و کارمندان نهادهای آمریکایی در این کشور نیز بخشی از برنامه این بازدید عنوان شده‌ است.

این منبع تصریح کرده که ویکرز در دیدار با مقامات دوشنبه با اعلام آمادگی این کشور در امر حمایت از ثبات و امنیت در منطقه آسیای مرکزی اطمینان داده که در اجرای تدابیر امنیتی به کشورهای این منطقه کمک کند.

سفارت آمریکا در بیانیه خود همچنین افزوده‌ است: سفر به تاجیکستان بخشی از برنامه سفر این مقام نظامی ایالات متحده از کشورهای آسیای مرکزی بوده و وی در مراحل دیگر این سفر از کشورهای دیگر آسیای مرکزی نیز بازدید کرده با مقامات ارشد آنان مذاکراتی خواهد داشت.

در همین حال، کارشناسان این احتمال را می‌دهند که موضوع اساسی برنامه سفر وی، تبادل نظر در مورد مسئله سوریه و همچنین واکنش کشورهای آسیای مرکزی در برابر احتمال تهاجم نظامی به خاک این کشور است.

این کارشناسان می‌گویند: مقامات امنیتی و نظامی آمریکا در گذشته نیز با سفرهای از قبل اعلام نشده و قبل از آغاز عملیات نظامی در عراق، لیبی، و ...در دیدار با مقامات رسمی کشورهای آسیای مرکزی ضمن توضیح هدف تهاجم نظامی خود پیامدهای آن برای کشورهای این منطقه را بررسی کرده‌اند.

همچنین آنان معتقدند، بحث خروج نظامیان ناتو از افغانستان و چالشی که آمریکا برای خروج امن خود از این کشور با آن روبروست، همواره در محور توجهات سفرهای مقامات نظامی-سیاسی غرب به منطقه بوده است.

این در حالی است که کشورهای آسیای مرکزی نیز طی ماه‌های گذشته شاهد حضور و تردد اتباعی از کشورهای خود از طریق ترکیه در سوریه بوده‌اند و اکنون نیز به نوعی سرانجام جبهه مخالفان و حضور و تجمع افراطیون این منطقه در سوریه خود دلیلی بر حساسیت تحولات خاورمیانه برای آنان نیز شده است.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار