امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۴:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43596
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۳
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین نشست هم اندیشی اساتید حوزه روابط بین‌الملل با وزیر امور خارجه تحت عنوان «پیوستار علمی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نخستین نشست هم اندیشی اساتید حوزه روابط بین‌الملل با وزیر امور خارجه تحت عنوان «پیوستار علمی حوزه ایران برای طرح در نشست مجمع عمومی سازمان ملل» با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، معاونان وزارت امور خارجه، اعضاء‌ هیات مدیره انجمن ایرانی روابط بین‌الملل، اعضای کمیته بین‌الملل کمیسیون انجمن‌های علمی کشور و اساتید روابط بین‌الملل در حوزه‌های مختلف، روز پنجشنبه در محل سازمان ایرانی مجامع بین‌المللی برگزار شد.

ظریف در ابتدای این نشست ضمن تشکر از حضور اساتید و اعضای انجمن ایرانی روابط بین‌الملل با اشاره به اینکه حوزه سیاست خارجی، حوزه دقت و نظر است، برگزاری اینگونه هم اندیشی‌ها را نشان دهنده توجه مدیریت ارشد وزارت امور خارجه بر ضرورت ارتباط با دانشگاه و بهره گیری از نظرات کارشناسی قلمداد کرد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه سرمایه فکر و فهم و درک، سرمایه‌ای است که بهره گیری از آن ضروری می‌باشد، افزود: برگزاری این نشست‌ها در دو حوزه قابل تامل است؛ یکی در حوزه آگاهی عمومی و مردمی که نسبت به روابط خارجی و مسائل بین‌المللی وجود دارد و حتما باید سیاست عقلانی در بستر افکار عمومی آشنا به تحولات روز شکل بگیرد؛ حوزه دوم، همکاری با دستگاه سیاست خارجی در راستای ارائه نظر از یک سو و نقد نظر از سوی دیگر است و توجه به ارائه دیدگاه‌ها برای دستگاه سیاست خارجی بسیار دارای اهمیت است.

رئیس دستگاه دیپلماسى خارجى و استاد روابط بین‌الملل در ادامه، برگزاری نشست مزبور را یک نقطه آغاز همکاری دستگاه سیاست خارجی و اساتید حوزه روابط بین‌الملل خوانده و خاطر نشان کرد: درهای مرکز آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه بر روی همه اندیشمندان داخلی و خارجی در حوزه سیاست خارجى و روابط بین‌الملل باز است و برگزاری دوره ای این نشست‌ها، مورد تاکید وزارت امور خارجه قرار داردوی افزود با توجه به حضور جمع کثیری از اساتید و دانش آموختگان رشته روابط بین‌الملل و حوزه‌های مرتبط در میان نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، حضور این نمایندگان در جلسات هم اندیشی در آینده در ایجاد فهم مشترک و پیشبرد اهداف ملی از طریق سیاست‌های کارشناسی شده نقش بسزایی خواهد داشت.

وزیر امور خارجه در پایان بر توسعه و گسترش موسسات تحقیقاتی و کانون‌هاى اندىشه بعنوان پشتوانه دیپلماسی کشور و ارائه پیشنهادات و راهکارهای مناسب از سوی اساتید و دانشجویان حوزه روابط بین‌الملل تاکید کرد.

گفتنی است در ابتدای این نشست، دکتر صبوری دبیر انجمن ایرانی روابط بین‌الملل ضمن قدردانی از توجه ویژه وزیر امور خارجه کشورمان بعنوان عضوى از جامعه دانشگاهى، استاد روابط بین‌الملل و از اعضاى موسس انجمن ایرانى روابط بین‌الملل به برگزاری اینگونه نشست‌های دوره‌ای، هدف اصلی چنین هم اندیشی‌هایی را تعامل مستقیم اساتید و دانشگاهیان با وزارت امور خارجه توصیف کرد.

همچنین دکتر قربانی به عنوان رئیس انجمن مزبور با اشاره به ضرورت پیوند میان دستگاه سیاست خارجی و اساتید حوزه روابط بین‌الملل، ابراز امیدواری کرد ، این رویکرد بتواند در ارتقاء منافع ملی و دیپلماسی کشور موثر واقع شود.

وی افزود: نگاه ما این است به اندیشمندان در حوزه علمی و تئوری احترام گذاشته شود و قدم‌های موثری را در عرصه روابط بین‌الملل برداریم.

در ادامه، اساتید حاضر در جلسه به بیان نظرات و دیدگاههای خود در زمینه هایی همچون برگزاری جلسات دوره‌ای در موضوعات تخصصی، توجه ویژه به اهمیت رسانه‌ها و افکار عمومی در سیاست خارجی‌، مشارکت بیشتر رسانه‌های کشور در اینگونه بحث‌ها، نگاه ویژه به نقش زنان، اخلاق و خانواده در عرصه سیاست خارجی، احیای روابط بین دانشگاه و سیاست خارجی کشور، توجه ویژه به دیپلماسی اقتصادی و تقویت بعد اقتصادی سیاست خارجی و ارتقاء‌جایگاه ایران در نظام بین‌المللی پرداختند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها