امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43604
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۰۱
تعداد بازدید: 192
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود حجتی در حاشیه اولین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمود حجتی در حاشیه اولین گردهمایی سراسری مدیران وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: قانون انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی از وزارت صنعت معدن و تجارت به مقدمات و بسترهایی نیاز دارد که باید همه مسئولان و دستگاه‌های مرتبط برای اجرای آن دست به دست هم دهند.

وی افزود: اجرای این قانون در کمیسیون زیربنایی دولت در دستور کار قرار گرفته است و امیدواریم هر چه سریعتر مقدمات اجرای آن فراهم شود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این قانون در دو فاز برای اجرایی شدن قرار گرفته است که فاز نخست آن به مسائل مرتبط با تولید و پشتیبانی و حمایت از آن برمی‌گردد و امیدواریم امسال زمینه‌های لازم برای اجرایی شدن این فاز که از ضرورت‌های مهم این بخش است، فراهم شود.

حجتی گفت: فاز دوم این طرح به خدمات پس از تولید و مسائل مختلف آن برمی‌گردد که با کل جامعه و تامین امنیت غذایی ارتباط دارد که این فاز نیز در مراحل بعدی اجرایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: اجرای قوانین مصوب مجلس مانند قانون انتزاع جزو وظایف بخش کشاورزی است که حتما در دستور کار قرار دارد.

*ابلاغ نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی هفته آینده

وزیر جهادکشاورزی اظهارکرد: وزارت جهادکشاورزی و دولت براساس قانون موظف‌اند تا پیش از آغاز فصل کشت و تا پایان شهریور ماه قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را برای سال پیش رو تصویب و ابلاغ کنند تا کشاورزان سرنوشت محصولات خود را بدانند.

*نرخ خریدهای تضمینی هفته آینده اعلام می‌شود

حجتی با بین اینکه پیشنهاد نهایی وزارت جهادکشاورزی برای تعیین و تصویب نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به دولت تقدیم شده است، افزود: با توجه به نزدیک بودن فصل کشت پاییزه تعیین نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی در دستور کار دولت قرار گرفته و پس از بررسی در جلسه دوشنبه کمیسیون اقتصادی دولت در جلسه چهارشنبه هفته آینده هیات دولت تصویب و ابلاغ می‌شود.

وی گفت: یکی از دغدغه‌های موجود در بخش کشاورزی که برنامه پیشنهادی من به مجلس نیز آمده بود همین کوتاه کردن دست دلالان و ساماندهی خدمات پس از تولید است که اگر برای تولید محصولات کشاورزی مساله بازار پیش‌بینی نشود و ندانیم این محصولات به چه قیمتی به دست مصرف کننده می‌رسد و از تولید تا بازار چه واسطه‌هایی وجود دارند تولیدات کشاورزی آسیب می‌بینند و مصرف کننده هم مجبور است احتیاجات خود را به قیمت بالایی خریداری کند.

وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: برای ساماندهی این وضعیت باید برخی خدمات فنی مانند سردخانه‌ها و امکانات سرمایه‌گذاری مدیریت شوند و از سوی دیگر نیز تعاونی‌های تولید تقویت شوند تا محصولات کشاورزی مستقیما و با قیمت ارزان به دست مصرف‌کنندگان برسد و دست واسطه‌ها هر چهد بیشتر کوتاه شود.

*واردات چای بر اساس مکانیسم قانونی

حجتی همچنین درباره واردات چای خارجی اظهارکرد: بر اساس مکانیسم‌های تعریف شده تجار و کارخانه‌های چای به اندازه یک سوم میزان خرید چای داخلی از چایکاران می‌توانند حواله دریافت و چای خارجی وارد کنند تا از این طریق هم از تولید داخلی حمایت شده باشد و هم کسری تولید از محل این واردات تامین شود بنابراین اگر وارداتی انجام می‌شود در این چارچوب قرار دارد.
انتهای پیام/ک
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها