امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۶:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43632
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۳
تعداد بازدید: 70
«خلف المفتاح»، معاون سابق وزیر اطلاع رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، اظهار داشت: چنانچه ...

«خلف المفتاح»، معاون سابق وزیر اطلاع رسانی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، اظهار داشت: چنانچه آمریکا بداند که تمام نیروهای مقاومت در برابر هرگونه حمله به سوریه واکنش شدید و دردناکی نشان خواهند داد، چه بسا از حمله نظامی به این کشور منصرف شود.

وی افزود: رئیس جمهوری آمریکا به چند دلیل موضوع حمله به سوریه را به کنگره ارجاع داده که یکی از مهمترین و اصلی‌ترین این دلایل این است که اعلام کند،کنگره به دلیل موافقت با این حمله، مسئول این اقدام است و به این ترتیب اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا از مسئولیت این حمله خود را در امان نگه می‌دارد.

المفتاح تصریح کرد: اوباما با ارجاع موضوع حمله نظامی به سوریه به کنگره در تلاش برای کسب مشروعیت مردمی است تا  اینگونه اعلام کند که این اقدام با موافقت مردم آمریکا صورت گرفت.

وی اظهار داشت: دلیل دیگر اینکه اوباما با ارجاع حمله به سوریه به کنگره در صدد کوبیدن شورای امنیت است و می‌کوشد کنگره آمریکا را به شورای امنیت دیگری تبدیل کند که با تصمیم گیری در خصوص مسائل مختلف بین المللی، اختیارات آن را نیز به رئیس جمهوری آمریکا می‌دهد.

المفتاح افزود: اوباما تلاش می‌کند، با این اقدام این پیام را به ملل جهان بدهد که باید در محاسبات خود کنگره آمریکا را مد نظر داشته باشند که به سیاست‌های جهانی را سمت و سو می دهد، از همین رو آنچه که مورد نظر آمریکاست، محقق خواهد شد.

معاون سابق وزیر اطلاع رسانی سابق سوریه در ادامه گفت: این اقدامات به معنی سلطه جویی مجدد آمریکا به شکلی جدید بر عرصه بین المللی است که این بار در تسلط بر شورای امنیت نمود می‌یابد. همچنین به معنی تلاش برای القای این امر است که تسلط روسیه و چین بر شورای امنیت رو به پایان است و آمریکا همچنان در شورای امنیت صاحب قدرت بوده و تاثیرگذار است.

اوباما به دنبال فرصتی برای نجات خود است

وی تصریح کرد: نکته مهمی که نباید از آن غافل شد، این است که ممکن است، اوباما متوجه اشتباه خود شده و در تلاش برای یافتن فرصتی برای صرف نظر کردن از اقدامی است که او را گرفتار خواهد کرد، اما نمی‌داند چگونه خود را از این وضع نجات دهد؟ آیا گودالی را که حفر کرده عمیق‌تر کند و یا از ادامه عمیق‌تر کردن آن جلوگیری کند؟

المفتاح افزود: اوباما در این شرایط به دنبال فرصتی است، تا شاید او را از گودالی که به دست خود برای خود حفر کرده، نجات دهد.

وی در توضیح این مطلب افزود: به نظر می‌رسد، اوباما دریافته که هیچ حمایت بین المللی برای حمله به سوریه وجود ندارد، زیرا پارلمان انگلیس با این اقدام مخالفت کرد و کشورهای اروپایی نیز مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند، افزون براینکه چین، روسیه، ایران، آفریقای جنوبی و برزیل که در صحنه بین المللی نقش موثری دارند، نیز مخالفت خود با حمله آمریکا به سوریه را اعلام کرده‌اند.

المفتاح تصریح کرد: نکته قابل ملاحظه اینکه آمریکا اکنون به این سمت پیش می‌رود که متوجه شده، روابط بین کشورهای جهان مبتنی بر توافق و نه رویارویی است. از همین رو نمی‌خواهد خود را وارد جنگ سرد جدیدی کند، زیرا می‌داند که این اقدام هزینه سنگینی برای آن خواهد داشت.

وی گفت: رئیس جمهور آمریکا دریافته که نیروهای جدیدی از جمله روسیه، چین، برزیل و هند در جهان درحال مطرح شدن هستند، از همین‌رو آمریکا در رهبری جهان شرکایی پیدا کرده و دیگر یکه‌تازی آن پایان یافته است.

آمریکا از واکنش نیروهای مقاومت بیم دارد

المتفاح اظهار داشت: نکته دیگر اینکه نباید فراموش کرد، آمریکا از واکنش سوریه و به عبارت بهتر واکنش نیروهای مقاومت در قبال هرگونه حمله به این کشور بیم دارد.

وی افزود: چه بسا به دلایلی که به آن اشاره شد، اوباما در صدد تجدید نظر در تصمیم خود برای حمله به سوریه برآید و با علم به این موضوع که واکنش کشورهایی مثل روسیه، چین و ایران و نیز برزیل و هند به اقدام نظامی علیه سوریه، قوی و دردناک خواهد بود، از آن صرف نظر کند، زیرا می‌‌داند در این صورت در داخل کشور نیز زیان زیادی را متحمل خواهد شد.

معاون سابق وزیر اطلاع رسانی سوریه در ادامه درباره دلیل دشمنی آمریکا با سوریه اظهار داشت: همه می‌دانند که سوریه هدف آمریکا قرار دارد، زیرا بخشی از محور مقاومت بوده و در کنار فلسطین و مقاومت لبنان و ایران و نیز عراق قرار دارد، از همین‌رو اکنون بهای مواضع خود را پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: حمله به سوریه برای سرنگونی ویا تلاش برای سرنگونی مقاومت، به این معناست که پس از آن، سایر گروه‌های مقاومت نیز هدف قرار خواهند گرفت، به همین دلیل مجموعه کشورهای که به خط مقاومت معروفند، باید در برابر این تجاوز ایستادگی کنند، زیرا اگر اوباما و ارتش آمریکا احساس کنند، در صورت حمله به سوریه با واکنش شدید و سختی روبه رو خواهند شد، از تجاوز به سوریه صرف نظر کنند.

وی هرگونه حمله احتمالی به سوریه را نقض قوانین بین المللی و نیز تمام قوانین مربوط به نحوه تعامل بین کشورهای مختلف با یکدیگر به شمار می آید.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها