امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43643
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الوسط بحرین، جلسه کارگروه گفت‌وگوها در بحرین بعد از اقدام احزاب و جمعیت‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه الوسط بحرین، جلسه کارگروه گفت‌وگوها در بحرین بعد از اقدام احزاب و جمعیت‌های سیاسی در تحریم آن لغو شد. این تحریم در اعتراض به تصمیم دو روز پیش وزیر دادگستری بحرین برای تماس و ملاقات با دیپلمات‌ها و سازمان‌های خارجی صورت گرفت.

ائتلاف الفاتح (جمعیت‌های طرفدار رژیم آل خلیفه) و نمایندگان مجالس شورا و نمایندگان و دولت بحرین بعد از لغو این جلسه در بیانیه‌ای، احزاب و جمعیت‌های مخالف را متهم کردند که باعث برهم زدن وضعیت شده اند و از آنها خواستند تا در برخورد با موضوع‌های جدول کاری جدیت داشته و فرصت‌ها را بار دیگر به هدر ندهند و از رفتاری که (به گفته آنها) فاید حس مسئولیت پذیری ملی است، دست بکشند.

در مقابل، عبدالنبی سلمان دبیرکل جمعیت تریبون ملی و عضو تیم احزاب و جمعیت‌های مخالف در گفت‌وگوها در پاسخ گفت: مسئولان و دنباله روهای آنها جلسات گفت‌وگو را به خاطر اقدامات تحریک آمیز مداوم خود علیه جمعیت‌های مخالف، به جلساتی بیهوده تبدیل کرده‌اند.

وی افزود: اگر ائتلاف الفاتح و نمایندگان مجالس شورا و نمایندگان فکر می کنند که این تصمیم (وزیر دادگستری) ارتباطی با گفت‌وگوها ندارد؛ میل خودشان است اما ما می‌دانیم که فعالیت سیاسی مثل حلقه‌های بهم پیوسته است و معتقدیم که مشکل ریشه‌ای و اساسی است و ارتباط مستقیمی با روند گفت‌وگوها دارد.

سلمان تاکید کرد: گفت‌وگو گزینه‌ای راهبردی است که به آن پایبند هستیم و سالم‌ترین گزینه برای بحرین است اما این بدان معنا نیست که ما تسلیم هر آنچه از طرف مقابل (مسئولان و دنباله روهای آنها در جلسات گفت‌وگو) مطرح می‌شود، خواهیم شد.

وی گفت: ریشه واصل گفت‌وگو این است که توافق وجود داشته باشد نه اقدامات تحریک آمیز  و تصمیم وزیر دادگستری یک اقدامات تحریک آمیز علیه مخالفان به شمار می‌رود؛ مخالفانی که در بسیاری از مراحل برای موفقیت گفت‌وگوها همکاری کرده‌اند اما این طرف مقابل است که همواره در داخل و خارج از جلسات گفت و گوها اقدامات تحریک آمیز علیه مخالفان انجام می‌دهد.

سلمان تاکید کرد: اجرای اقدامات تحریک آمیز علیه مخالفان در رسانه‌ها یا جلسات گفت‌وگو باید متوقف شود زیرا این اقدامات برهم زننده واقعی شرایط و اوضاع است و متاسفانه برخی تلاش می‌کنند که هرگونه حرکت در مسیر اجرای گفت و گوی واقعی و جدی را تخریب کنند.

وی درباره حضور مخالفان در جلسات آینده گفت: مخالفان تصمیم مناسب را در جلسه آتی خود دراین باره خواهند گرفت و امیدواریم که اقدامات تحریک آمیز دیگر صورت نگیرد.

تاکنون 27 جلسه گفت‌وگو در بحرین بین مخالفان و دولت برگزار شده اما به نتایج قابل ملاحظه‌ای نرسیده است.

26 جلسه از گفت‌وگوها قبل از ماه مبارک رمضان برگزار شد و سپس بعد از توقفی دوماهه با درخواست رژیم بحرین از سرگرفته شد و بعد از آن جلسه بیست و هفتم برگزار شد.

جمعیت وفاق ملی اسلامی، وعده، تریبون مترقی، مجمع قومی، امل و الاخاء ائتلاف مخالفان را تشکیل می‌دهند.

ائتلاف 11 گانه احزاب و گروه های طرفدار دولت را نیز پیمان عمل ملی، تریبون ملی، الاصاله، مجمع وحدت ملی، حزب الوسط عربی اسلامی، شورای اسلامی، تجمع ملی قانون اساسی، گفت‌وگوی ملی و صف اسلامی تشکیل می‌دهند.

هشت کرسی متعلق به ائتلاف جمعیت‌های دهگانه، هشت کرسی برای جمعیت‌های شش گانه (مخالف)، هشت کرسی برای دستگاه قضایی، یک کرسی برای خالد بن علی وزیر دادگستری، یک کرسی برای عصام خلف وزیر خدمات و یک کرسی برای ماجد النعمینی وزیر آموزش و پرورش اختصاص یافته است.

خالد عجاجی قائم مقام وزارت دادگستری و عبدالله طالب به عنوان هماهنگ کننده جلسات گفت‌وگو تعیین شده‌اند.

سید جمیل کاظم، منیرة فخرو، عبدالنبی سلمان، حسن العالی، مریم الشتی، موسی الأنصاری، حافظ علی و میلاد مجید نماینده جمعیت های مخالف در گفت وگوها هستند.

گفت‌وگوی گروه‌های مخالف و دولت بحرین از 10 فوریه گذشته در شهر منامه پایتخت این کشور آغاز شد.

این گفت‌وگو به دعوت حمد بن عیسی آل خلیفه شاه بحرین برگزار می شود و سالن گفت‌وگوها 27 کرسی برای نمایندگان حکومت و مخالفان در نظر گرفته شد.

این 27 شخصیت نماینده مخالفان و جمعیت های طرفدار دولت به علاوه نمایندگانی از خود دولت بحرین هستند.

گفت‌وگوهای گذشته در ژوئیه سال 2011 میلادی برگزار شد اما مخالفان در دور اول آن کنار کشیدند و به نتایج قابل ذکری منجر نشد.

بحرین از فوریه سال 2011 میلادی شاهد جنبش مردمی و اعتراضات مسالمت آمیز برای دستیابی به دموکراسی و آزادی است و مردم بر لزوم دستیابی به حقوق مشروع و قانونی خویش در داشتن حکومتی منتخب تاکید می‌کنند.

نیروهای آل خلیفه با حمایت نیروهای سعودی تاکنون این اعتراضات را سرکوب کرده و در جریان آن شماری را شهید، مجروح یا بازداشت کرده و مورد شکنجه قرار داده و زندان‌های طولانی مدت برای آنها بریده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها