امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۷:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43694
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۳
تعداد بازدید: 135
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، بدون تردید در این لحظه حساس از تاریخ خاورمیانه، سفر «علاء الدین بروجردی»، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، بدون تردید در این لحظه حساس از تاریخ خاورمیانه، سفر «علاء الدین بروجردی»، رئیس شورای امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران به دمشق را نمی‌توان یک سفر عادی یا سفری برای قرار گرفتن در جریان آخرین تحولات جاری این کشور به شمار آورد.

از موضع گیری رسمی جمهوری اسلامی ایران از تهران تا کانون محور مقاومت یعنی دمشق دو نکته را می‌توان برداشت کرد. اول اینکه حمله احتمالی آمریکا به سوریه، بدون پاسخ نخواهد بود و پاسخ این بار پاسخی معمولی و عادی نخواهد بود.

دوم اینکه هیچ تعاملی میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا وجود ندارد، حتی اگر شخص «جفری فلتمن» با لباس سازمان ملل متحد به ایران سفر کند و پا پیش بگذارد.

اینگونه به نظر می‌رسد که سفر مسئول ارشد و رئیس شورای امنیت ملی ایران به دمشق سفری برای آماده سازی و فراهم کردن شرایط پاسخگویی به هرگونه حمله احتمالی آمریکا به سوریه به ویژه از طریق ناوهای جنگی این کشور باشد که در دریای مدیترانه مستقر شده‌اند.

«امین قاسم»، تحلیلگر امور استراتژیک لبنانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت توضیح می‌دهد که حضور بروجردی در دمشق و پس از آن در ضاحیه جنوبی بیروت، به این معناست که امنیت ملی ایران در کانون موضوع قرار دارد.

قاسم می‌افزاید: اگر محور مقاومت در برابر جنگی قدیمی در خاورمیانه قرار دارد که از طریق آن آمریکا تلاش می‌کند، آن را از نو بار دیگر مطرح کند و به واسطه آن تلاش دارد تا در ساختار و نقشه خاورمیانه تجدیدنظر کند، باید به سخنان بروجردی نیز توجه داشت که در کنفرانس مطبوعاتی دمشق خود تاکید کرد که منطقه هم اکنون وارد مرحله‌ جدید و بی‌سابقه‌ای از منازعات و درگیری‌ها شده است، اما در عین حال نباید پنچ جنگی که با رژیم صهیونیستی در منطقه انجام شد، را نادیده گرفت.

قاسم اظهار می‌کند: لازم به توجه است که بحث کشورها و طرف‌های محور مقاومت هم اکنون درباره حمله احتمالی آمریکا به سوریه است و سخنانی درباره پنج جنگی به میان می‌آید که اعراب با اسرائیل انجام دادند. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که در خصوص هرگونه رویارویی و مقابله با تجاوز آمریکا به سوریه بحث از پاسخ و مجازات اسرائیل در مقدمه اهداف مطرح است. این بدین معناست که اسرائیل باید خود را برای هرگونه حمله‌ای آماده کند.  

قاسم می‌افزاید: آرایش نظامی در دریای مدیترانه، درحال حاضر نشان می‌دهد که ناوهای آمریکا درحال نزدیک شدن به سواحل سرزمین‌های اشغالی هستند و این بدین معناست که اسرائیل شریک اصلی آمریکا درهرگونه حمله احتمالی است. از این رو، متحدان مقاومت باید در آمادگی بالایی برای هرگونه رویارویی قرار داشته باشند، به خصوص که هشدارهای لازم درباره چنین رویارویی با استناد به پنج جنگ گذشته نیز از هم اکنون داده شده است.

قاسم سخنان خود را اینگونه پایان می‌دهد که سفر رئیس شورای امنیت ملی ایران آنگونه که به نظر می‌رسد، سفری عادی و معمولی نیست، بلکه سفری برای فعال‌سازی توانمندی پاسخ و بازدارندگی محور مقاومت و هدف قرار دادن رژیم صهیونیستی و مجازات آن به عنوان کانون شرارت‌های منطقه‌ای است.

همچنین می‌توان استدلال کرد، سفر بروجردی به ضاحیه جنوبی بیروت به این معناست که اگر اسرائیل به آمریکا برای حمله نظامی به سوریه فشار آورد، مانند این است که از دو جهت درب جهنم را به روی خود باز کرده است و این درب‌ها، درب‌هایی است که از یک سو سوریه و از سوی دیگر مقاومت لبنان بر آن سیطره دارد و به همین دلیل باید برای چنین جنگی هزار حساب کند.

امین قاسم تحلیل خود را اینگونه پایان داد که محور مقاومت با وجود عقب نشینی‌های غرب در موضع گیری‌های خود علیه سوریه آرام نخواهد نشست، چراکه به توانمندی‌های و اقدامات خود در رویارویی با هرگونه حمله احتمالی واقف بوده و آگاه است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها