امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43701
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۹
تعداد بازدید: 251
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، «احمد عبده طرابیک»، تحلیلگر امور سیاسی مصر در تحلیلی بر همراهی برخی از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، «احمد عبده طرابیک»، تحلیلگر امور سیاسی مصر در تحلیلی بر همراهی برخی از رژیم‌های عربی به ویژه رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس با تهدیدات آمریکا و برخی از کشورهای غربی در تجاوز نظامی احتمالی به سوریه به شدت از این رژیم‌ها انتقاد می‌کند.

طرابیک در این ارتباط می‌نویسد: برای ما اعراب تاسف‌آور و خجالت‌آور است که منتظر بنشینیم و شاهد اقدام غرب، به سرکردگی آمریکا علیه سوریه باشیم تا پس از نابودی ارتش عراق، ارتش سوریه، به عنوان یکی از مهمترین ارتش‌های عربی منطقه نیز به چنین سرنوشتی مبتلا شود تا پس از آن نوبت به دیگر ارتش‌های عربی منطقه برسد و به این ترتیب جهان عرب در برابر نیروی نظامی رژیم صهیونیستی، از هیچ حامی و پشتیبانی برخوردار نباشد.  

مشکل غرب بیم از سرنوشت «رژیم صهیونیستی» در صورت بروز جنگی همه جانبه در منطقه به دنبال حمله به سوریه است پیامدهایی جدی برای منطقه خواهد داشت و کشورهای متجاوز قادر به کنترل این پیامدها نخواهند بود و همین موجب تردید غرب در پیوستن به آمریکا شده است.

علاوه بر اینکه غرب و آمریکا نگرانی‌هایی هم در قبال افکار عمومی خود دارد، به خصوص پس از اینکه نظرسنجی‌های صورت گرفته نشان داد، مردم این کشورها مخالف هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه هستند.

این درحالی است که رژیم صهیونیستی نیز هم اکنون در شرایط مناسبی به سر نمی‌برد و جوی پر تنش و مملو از اضطراب و نگرانی بر این رژیم حاکم شده، به خصوص اینکه افکار عمومی در سرزمین‌های اشغالی از چند روز گذشته تاکنون با انتشار اخباری مبنی بر عدم آمادگی کامل جبهه داخلی برای مقابله با موشک‌های سوریه و مقاومت وارد شرایط سختی و بسیار متشنج‌تر از گذشته نشان می‌دهد.

آنچه در این میان بسیار تاسف‌بار است، انتشار گزارش‌هایی مبنی بر افزایش تحرکات شاهزاده «بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات عربستان سعودی و همکاری وی با سرویس‌های جاسوسی آمریکاست. همکاری‌هایی که از سال پیش آغاز شده و خود را در قالب آموزش گروه‌های مسلح در خاک اردن نمایان ساختهه و هم اکنون این تحرکات به تحریکات و تشویق‌های بندر برای واداشتن واشنگتن به اقدام نظامی علیه سوریه تبدیل شده، به ویژه آنکه وی دارای نفوذ بسیار در نهادهای تصمیم‌گیری آمریکاست.

عربستان سعودی و برخی کشورهای نفت‌خیز عربی خلیج فارس، از برخی گروه‌های مسلح در سوریه حمایت‌های نظامی و مالی به عمل می‌آورند. این کشورها میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی خود را به این گروه‌ها اختصاص می‌دهند و ما دلیل استراتژیک این حمایت مالی را نتوانسته‌این دریابیم. اینکه این کشورها چه منافع عالی را در پس این جنگ می‌خواهند محقق کند؟ اگر هدف کشورهای غربی از نابودی ارتش و اقتصاد و کشور سوریه،‌ نابودی جهان عربی و اسلامی به منظور تامین امنیت اسرائیل و موفقیت نظامی و اقتصادی این رژیم است، هدف کشورهای نفت‌خیز حوزه خلیج فارس از حمایت از گروه‌های مسلح چیست؟

اگر آنگونه که ادعا می‌کنند، هدف آنها توقف خونریزی‌ها در سوریه است، چرا راه‌های مسالمت‌آمیز را پیش نمی‌گیرد، همانند آنچه با گروه‌های متعارض لبنانی انجام داده و با امضای توافقنامه «طائف» در سال 1990 میلادی به اختلافات آنها و همچنین جنگ داخلی در لبنان پایان دادند.

مجلس عوام انگلیس، با مشارکت در هرگونه اقدام نظامی علیه سوریه مخالفت کرد و «دیوید کامرون»، نخست وزیر این کشور در مقابل تصمیم پارلمان سر فرود آورد و همانند «تونی بلر» در جنگ سال 2003 آمریکا علیه عراق همراه نشد. حتی خود را ملزم به عذرخواهی از رئیس جمهوری آمریکا نیز ندید.

چنین موضع مشابهی را آلمان نیز اتخاذ کرد. این کشور از همان لحظه اول اعلام کرد که کشور متبوعش در جنگ علیه سوریه مشارکت نخواهد کرد، چراکه «آنگلا مرکل» به خوبی می‌داند، مردم کشورش مخالف جنگ هستند و او سه هفته دیگر انتخابات پارلمانی را پیش رو دارد و از خشم مردم آلمان علیه خود نگران است.

این موضعی بود که بسیاری از کشورهایی بود که با آمریکا در جنگ افغانستان و عراق شرکت کرده بودند، چون به نیرنگ‌ها و فریب‌های آمریکا پی برده‌اند، این موجب شد تا آمریکا در جنگ علیه سوریه خود را تنها ببیند، در حالی‌که پیش از اینکه گفته بود، مورد حمایت گسترده دیگر کشورها در این اقدام و همین آمریکا را به عقب نشینی از تصمیم خود و یافتن راه فراری از این مخمصه انداخت.

اما برخی در جهان عربی و اسلامی همچنان ملتمسانه از کنگره آمریکا می‌خواهند که از رئیس جمهوری این کشور در تجاوز به سوریه حمایت کنند و در این راه دریاهای خون و خرابی‌ها و ویرانی‌های روی داده در پس تجاوز آمریکا به افغانستان و عراق را نادیده می‌گیرند.

این بسیار تاسف‌آور است که وجدان غرب بیدار شد، اما وجدان برخی از اعراب که در جهان عربی و اسلامی به سرمی‌برند، هنوز در خواب است و هنوز خواهان به دست آوردن عزت و کرامت خود نیستیم، بلکه برعکس بر اقدام غرب علیه برادران عرب و مسلمان خود تاکید می‌کنیم.   

همه ما برای خون‌هایی که در سوریه از دو سال ونیم پیش تاکنون ریخته می‌شود، گریه می‌کنیم و ناراحتیم، اما در طول این مدت کدامیک از سلاح در دست گرفتیم تا مانع تبدیل بحران سوریه به جنگ داخلی شویم.

ملل عربی پس از اینکه فریب رسانه‌های مغرض را خوردند، به ناظرانی صرفی تبدیل شدند تا نظاره‌گر اتفاقاتی باشند که در سوریه روی می‌دهد و وجود هرگونه اقدام و توطئه غرب علیه جهان عربی را رد کردند.

هم اکنون جهان عربی و اسلامی به جهانی شکست خورده تبدیل شده‌اند که هرآنچه می‌خواهند با آن انجام می‌دهند. دیدیم که چگونه سودان را به دو بخش شمال و جنوب تقسیم کردند و هم اکنون تلاش بر جدا کردن غرب و شرق آن متمرکز است، با این حال جهان عربی و اسلامی ترجیح می‌دهد، تنها موضع ناظر را داشته باشد.   

عراق اشغال و نابود شد، اما اعراب ترجیح دادند، از روی صندلی‌های خود تکان نخورند و تنها نظاره‌گر وقایع باشند. هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در آسمان یمن، پاکستان، افغانستان و دیگر کشورهای منطقه به پرواز درآمدند و حریم‌های هوایی بسیاری را شکستند و به کشتار بدون بی‌حساب و بی‌دلیل مردمان بی‌گناه دست زدند، اما هیچ‌یک از حکومت‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی خم به ابرو نیاوردند.

پایگاه‌های نظامی غربی و آمریکایی در جای جای جهان عربی و اسلامی انتشار یافته و فرودگاه‌های عربی و دریاهای آن را به خدمت اهداف و برنامه‌های نظامی خود گرفته‌اند، اما ما همچنان در انتظار رسیدن خیری از سوی متحدان استراتژیک رژیم صهیونیستی هستیم.

شاید توصیف «دیمیتری روگوزین»، معاون نخست وزیر روسیه از روابط جهان اسلام با کشورهای غربی بهترین تعبیر از این رابطه باشد که گفته بود، کشورهای غربی در جهان اسلامی مانند «میمونی هستند که بمبی در دست دارند» که بیانگر دخالت‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی غرب در کشورهای مختلف اسلامی و عربی است و آنچه بیش از همه جای تاسف دارد، این است که این دخالت‌ها با موافقت و حمایت برخی کشورهای عربی و اسلامی انجام می‌شود.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها