امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۴:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43721
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 83
دانشگاه امام صادق (ع) یکی از دانشگاه‌های پیشگام در ارائه برنامه‌های فرهنگی- دانشجویی است. این دانشگاه امسال نیز همانند سال‌‌های گذشته برنامه‌های ...

دانشگاه امام صادق (ع) یکی از دانشگاه‌های پیشگام در ارائه برنامه‌های فرهنگی- دانشجویی است. این دانشگاه امسال نیز همانند سال‌‌های گذشته برنامه‌های ویژه‌ای برای آغاز سال تحصیلی جدید دارد. در توضیح برنامه‌های اداره کل فرهنگی دانشگاه‌ امام صادق (ع)، محمد تقوی مدیرکل فرهنگی این دانشگاه از آغاز سال تحصیلی دانشگاه امام صادق(ع) از 16 شهریورماه با برنامه‌های ویژه خبر داد.

* آغاز سال تحصیلی از 16 مهرماه

فارس: با توجه به برنامه متفاوت دانشگاه‌ها برای آغاز سال تحصیلی جدید، دانشگاه امام صادق(ع) چه روزی را برای آغاز سال تحصیلی در نظر گرفته است؟

تقوی: از آنجایی که طبق سنوات گذشته دانشگاه امام صادق (ع) خودش را ملزم به اجرای 16 هفته تحصیلی برای برگزاری کلاس‌های درس می‌داند، ما روز شنبه 16 شهریور ماه را برای روز آغاز رسمی سال تحصیلی جدید و کلاس‌های درسی قرار دادیم.

دانشگاه امام صادق(ع) برای اینکه استفاده کاملی از سال تحصیلی داشته باشد معمولا کلاس‌ها را یک هفته زودتر برگزار می‌کرد. با این حال با تغییری که امسال در برنامه درسی دانشگاه داشتیم، در نهایت تصمیم گرفتیم که کلاس‌ها را به جای یک هفته، دو هفته زودتر برگزار کنیم.

* مراسم افتتاحیه با بیانات آیت‌الله مهدوی‌کنی

فارس: برنامه‌ای هم برای افتتاحیه سال تحصیلی دارید؟

تقوی: طبق برنامه‌ریزی انجام شده؛ در اولین روز تحصیلی از ساعت 11 و 30 دقیقه تا 13 ظهر، آئین افتتاحیه‌ای برای آغاز سال در محل دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود. این آئین، میثاقی بین دانشجویان است که بر اساس عهد و پیمانی که بین دانشجویان دانشگاه بسته می‌شود به امید خدا سال تحصیلی با یک نشاط و شور معنوی برای دانشجویان آغاز خواهد شد.
طبق معمول سال‌های گذشته، دانشجویان در این مراسم از بیانات و رهنمود‌های آیت‌ الله مهدوی‌کنی استفاده خواهند کرد و همچنین یکی از اساتید دانشگاه نیز به نمایندگی از سایر اساتید، به دانشجویان خیر مقدم خواهد گفت، در سال گذشته به دلیل مصادف شدن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس، نماینده اساتید از بین اساتید رزمنده و ایثارگر و اتقاقا یکی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امام صادق(ع) انتخاب شد. امسال نیز آغاز سال تحصیلی در دانشگاه امام صادق (ع) با سالروز میلاد حضرت معصومه (س) مصادف می‌شود و ما برنامه‌ ویژه‌ای نیز به مناسبت این روز فرخنده در مراسم افتتاحیه خواهیم داشت.

* برگزاری اردوی بصیرت برای پذیرفته‌شدگان جدید

فارس: چه برنامه‌ای برای دانشجویان جدیدالورود دارید؟

تقوی: از آنجایی که بسیاری از داوطلبان ورود به دانشگاه منتظر اعلام نتایج نهایی کنکور هستند و تا اعلام نهایی نتایج نمی‌توانند تصمیمی برای انتخاب رشته مورد نظرشان بگیرند ما یک اردوی آشنایی تحت عنوان اردوی بصیرت برای افرادی که صلاحیت علمی و گزینشی دانشگاه امام صادق(ع) را به دست آورده‌‌اند برگزار کردیم و این اردو را وسیله‌ای برای معرفی شرایط و ضوابط دانشگاه قرار دادیم.

بسیاری از پذیرفته‌شدگان ما در دانشگاه‌های دیگر نیز پذیرفته شده‌اند و برگزاری این اردو به آنها کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشند.

* ایجاد ارتباط با خانواده‌ها از طریق همایش خانه و دانشگاه

فارس: دسترسی به این افراد به چه شکلی انجام شد؟

تقوی: دانشگاه امام صادق(ع) همه ساله از طریق استعلامی که از سازمان سنجش آموزش کشور می‌گیرد، لیستی از داوطلبان دارای شرایط تهیه می‌کند و به این شکل با این افراد ارتباط برقرار می‌کند و از آنها برای حضور در اردوهای آشنایی دعوت به عمل می‌آورد.

فارس: اداره کل فرهنگی دانشگاه امام صادق(ع) چه برنامه بلند مدتی برای سرمایه گذاری مباحث فرهنگی برای دانشجویان این دانشگاه دارد؟

تقوی:یکی از مهم‌ترین برنامه‌های اداره کل فرهنگی دانشگاه امام صادق(ع) که همه ساله اجرا می‌شود، برگزاری همایش‌ خانه و دانشگاه با حضور اولیای دانشجویان است. این مراسم در 15 شهریور ماه روز قبل از برگزاری مراسم افتتاحیه سال تحصیلی با حضور والدین دانشجویان برگزار می‌شود.

ما برای ورودی‌های جدید که قبل از مراسم افتتاحیه نیز در اردوی بصیرت شرکت کرده‌اند، شرایطی مهیا می‌کنیم که خانواده‌های این دانشجویان نیز با فضا و شرایط دانشگاه آشنا شوند و بدانند که فرزندشان را به چه جایی می‌فرستند.

همین مراسم فتح بابی برای حفظ ارتباط خانواده‌ها و دانشگاه تا پایان دوران تحصیل دانشجویان می‌شود. در صورتی که خانواده‌ها بخواهند از وضعیت علمی و فرهنگی فرزندانشان مطلع شوند، درهای دانشگاه به روی آنها باز است و ارتباط به وجود آمده در زمان شروع تحصیل دانشجویان می‌تواند کمک زیادی به برقراری این ارتباطات کند.

فارس: همایش‌های این چنینی برای دانشجویان قدیمی نیز برگزار می‌شود؟

تقوی:بحث برگزاری همایش صرفا برای ورودی‌های جدید است اما همانطور که گفتم برگزاری این همایش اولیه منجر به حفظ ارتباطات خانواده‌ها با دانشگاه تا پایان سال هفتم تحصیلی می‌شود.

در ساختار دانشگاه بخشی به نام اداره راهنمایی و ارتباطات داریم که این اداره ذیل معاونت دانشجویی فعالیت می‌کند. کار اصلی این اداره ارتباط با دانشجویان و خانواده‌هاست و متناسب با وضعیت دانشجویان مختلف، خدمات گوناگون علمی، فرهنگی و آموزشی به آنها ارائه می‌دهد. ضمن اینکه حفظ ارتباط با خانواده‌ها نیز از طریق همین اداره ایجاد می‌شود.

* انتظار برای تقویت ارتباط حوزه‌های فرهنگی- دانشجویی با وزارت ارشاد

فارس: به عنوان سوال پایانی، در حوزه‌های فرهنگی- دانشجویی چه انتظاری از وزارت علوم دولت یازدهم دارید؟

تقوی: در ادامه فعالیت‌های انجام شده، انتظار ما این است که در حوزه فرهنگی، ارتباطی بین معاونت‌های فرهنگی- دانشگاهی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل بگیرد.

از سوی دیگر در حوزه فعالیت‌های فرهنگی، ظرفیت‌های زیادی هست که هنوز شناسایی نشده‌اند که به طبع تقویت ارتباطات فرهنگی دانشگاه‌ها با وزارت فرهنگ و ارشاد، این ظرفیت‌ها نیز شناسایی و به آنها پرداخته خواهد شد.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها