امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۶:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43729
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 81
علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد دلایل کاهش رشد اقتصادی با توجه به اعلام وزیر ...

علی‌محمد احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد دلایل کاهش رشد اقتصادی با توجه به اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر منفی شدن رشد اقتصادی کشور در سال گذشته گفت: معمولاً بانک مرکزی و وزارت اقتصاد آمار و اطلاعاتی درباره شاخص‌های کلان اقتصادی دارند و همچنین صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی هم آمارهایی در این زمینه ارائه می‌کنند، اما طبق قانون باید مرجع رسمی تأیید کند که رشد اقتصادی چه میزان بوده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد شاخص‌های اقتصادی در بحث سرمایه‌گذاری، صادرات و اشتغال همگی حکایت از رشد منفی اقتصاد کشور دارد.
وی گفت: شرایط به گونه‌ای است که اقتصادهای برتر دنیا هم در سال‌های 2011 تا 2013 عمدتاً رشد منفی را تجربه کرده‌اند و متوسط رشد اقتصادی جهانی منفی بوده است.
احمدی اضافه کرد: با توجه به اینکه اقتصاد ایران بر پایه درآمد نفت است، وقتی درآمد نفتی کشور عملاً به یک‌سوم کاهش پیدا می‌کند و همچنین بی‌توجهی به تولید در هدفمندی یارانه‌ها تأثیر منفی بر فضای کسب و کار کشور داشت و همین وضعیت رکودی بر اشتغال هم مؤثر بود.
این نماینده مجلس تصریح کرد: همچنین نوسانات نرخ ارز در به وجود آوردن این فضا تأثیر زیادی داشت و در سال 89 و 90 نرخ سرمایه‌گذاری ثابت در اقتصاد کاهش یافت و همه این عوامل موجب منفی شدن نرخ رشد اقتصادی شد.
احمدی در مورد راهکارهای بهبود رشد اقتصادی گفت: در کشورهایی نظیر ایران، قدرت تولید ناخالص ملی بالا نیست، اما برای مثال کشور ژاپن 20 تا 30 برابر ایران تولید ناخالص ملی دارند و زمانی که به دلیل پیوستگی بازار جهانی نرخ رشد اقتصادی آنها کاهش پیدا می‌کند، به سرعت روی اقتصاد جهانی هم اثر می‌گذارد.
وی ادامه داد: بر این اساس هرگز نمی‌بینیم که شاخص رشد اقتصادی این کشورها یکباره مثلاً 5 درصد افزایش یا کاهش پیدا کند.
این نماینده مجلس افزود: اما در اقتصادهای در حال توسعه، نوسان نرخ رشد زیاد است، به ویژه در کشورهای دارای نفت این موضوع بیشتر نمود دارد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه تصریح کرد: در برنامه پنجم هدف رسیدن به رشد حدود 8 درصد در نظر گرفته شد، اما از ابتدای دولت دهم شاهد کاهش رشد اقتصادی بودیم.
وی بهبود فضای کسب و کار و همچنین ترمیم وضعیت خارجی اقتصاد و دور زدن تحریم‌ها را از جمله عوامل افزایش رشد اقتصادی دانست و افزود: ضمن اینکه باید بخش تولید و صنعت ساماندهی شود و با این اقدامات، ظرفیت برای بهبود وضعیت رشد اقتصادی وجود دارد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها