امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43749
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۸
تعداد بازدید: 167
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، جشن بزرگ خانواده صنعت چاپ شب گذشته با حضور علی اسماعیلی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، جشن بزرگ خانواده صنعت چاپ شب گذشته با حضور علی اسماعیلی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد نجفی بازیگر سینما و تلویزیون، علی نیکو سخن رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، احمد ابوالحسنی نایب رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران، یوسف افراش مدیرکل سابق دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی صنعت چاپ کشور در تالار بزرگ کشور برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی اسماعیلی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان داشت: اگر صنعت چاپ کشورمان تلاش و فعالیتی می‌کند و در این راستا اقدامی نیز صورت می‌گیرد مرهون زحمات تک‌تک خانواده‌هایی است که با گرم نگه داشتن کانون خانواده باعث شدند که عزیزان‌شان بتوانند در صنعت چاپ به فعالیت بپردازند.

* اسماعیلی: انتشار 900 هزار کتاب از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون

وی با بیان اینکه اهمیت صنعت چاپ بر کسی پوشیده نیست، اضافه کرد: ایران در صنعت چاپ دارای قدمتی 200 ساله است که این امر نشانگر اهمیت صنعت چاپ در کشور است، همچنین زندگی انسانی و زندگی بشر نیز مدیون صنعت چاپ است.

اسماعیلی ادامه داد: اگر ما از اول انقلاب تا به امروز نزدیک به 900 هزار کتاب را به چاپ رسانده‌‌ایم، عمده این کارها، تلاش و زحماتی بوده که در صنعت چاپ کشور اتفاق افتاده است.

* رکن توسعه اقتصادی، صنعت چاپ است/ صنعت چاپ در کشور ناشناخته است

به گفته وی، اگر گردش مالی جهان 850 هزار میلیارد دلار در سال بوده این مهم نشانگر اهمیت صنعت چاپ و صنایع وابسته است یعنی هم صنعت چاپ و هم صنعت بسته‌بندی و واردات و صادرات این صنعت حائز اهمیت است چراکه بسیاری از کشورهای صنعتی و پیشرفته، صنعت چاپ را جزو صنایع اول یا دوم و یا حداکثر در ردیف 10 صنعت بزرگ‌شان به شمار می‌آورند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است، یکی از ابزارهای اصلی توسعه و به نوعی رکن توسعه اقتصادی، صنعت چاپ است اما متأسفانه صنعت چاپ در کشور تا حدودی مغفول مانده و ناشناخته است.

* متولی صنعت چاپ کشور تنها وزارت ارشاد نیست

وی اضافه کرد: علی‌رغم همه تلاش‌هایی که در کشور در حوزه چاپ صورت گرفته اما باز هم جای کار در این حوزه وجود دارد و باید همه اتحادیه‌های چاپ و بسته‌بندی، صادرات و واردات و وزارتخانه‌های مختلف به حوزه چاپ توجه کنند چراکه متولی صنعت چاپ کشور تنها وزارت ارشاد نیست بلکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصادی و امور دارایی و دولت نیز به عنوان یک پشتوانه عظیم و بزرگ صنعت چاپ می‌توانند در جهت رسیدن به توسعه و پیشرفتی که مدنظر برنامه توسعه است، تلاش کنند.

به گفته این مقام مسئول، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران امسال موفق شد تا سند راهبردی صنعت چاپ را در افق 1404 تدوین کند که امیدواریم با خدمت و تلاش اهالی صنعت بتوانیم صنعت چاپ کشور مسیر اصلی خودش را باز کند.

وی ادامه داد: در تقویم روز 11 اردیبهشت به عنوان روز ملی صنعت چاپ اختصاص یافته که این مهم نشانگر اهمیتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران به این صنعت دارد و امیدواریم که روزبه‌روز این حمایت‌ها و هدایت‌ها در حوزه صنعت چاپ بیشتر شود.

اسماعیلی بیان کرد: شورای سیاست‌گذاری صنعت چاپ در دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهادینه شده و جای خودش را پیدا کرده است که این شورا می‌تواند منشأ بسیار خوبی در حوزه صنعت چاپ باشد.

به گفته وی، صنعت چاپ یکی از ابزارهای اصلی و مؤثر در عرصه فرهنگی، تولید و نشر آثار و به نوعی همه تولیدات فرهنگی محسوب شود که در این راستا نیز می‌تواند با تهاجم فرهنگی کشور و با انتقال پیام‌های  مسائل اخلاقی، دینی و اسلامی _ ایرانی، یک سپر دفاعی قوی و بزرگ در مقابل هرگونه هجمه خارجی باشد.

* دولت یازدهم برنامه‌ و سند راهبردی صنعت چاپ را اجرایی کند

اسماعیلی معتقد است، اهالی صنعت چاپ با اتحاد، همدلی و صمیمیت می‌توانند، روزبه‌روز شاهد شکوفایی، مجد و عظمت صنعت چاپ کشور باشند.

وی افزود: اقدامات خوبی در دولت نهم و دهم در حوزه صنعت چاپ انجام شده و در این راستا نیز تفاهم‌نامه‌های متعددی منعقد شده است امیدواریم در دولت یازدهم اقدامات در نظر گرفته در حوزه صنعت چاپ، اجرایی و عملیاتی شود و اگر نواقصی هم وجود دارد آن را نیز برطرف کنند.

* نجفی: ایران، مبتکر ترکیب رنگ‌ها در صنعت چاپ و کتاب است

در ادامه این مراسم احمد نجفی، بازیگر سینما و تلویزیون، اظهار داشت: اهالی صنعت چاپ در عرض 200 سال قدمت ایران در صنعت چاپ، چشم و چراغ «یوهانس گوتنبرگ (لازم به ذکر است که این شخصیت اولین مخترع ماشین چاپ در اروپا است)» را روشن کرده‌اند که باید گفت اهالی صنعت چاپ ایران تاکنون کار بزرگی را انجام داده‌اند.

وی اضافه کرد: چند سال گذشته کتابی در بزرگ‌ترین چاپخانه آلمان به چاپ رسید که باید یادآور شد که این چاپخانه نیز یکی از بزرگ‌ترین چاپخانه‌های جهان محسوب می‌شود، آنها  بعد از 8 سال کار بر روی این کتاب به این نتیجه رسیدند که ایران به غیر از نقشه‌های قالی و قالیبافی، در رنگ بی‌نظیر و مبتکر ترکیب رنگ‌ها در صنعت چاپ و کتاب هستند که این مهم نشان می‌دهد که ما حتی در یک هزار سال گذشته هم در ترکیب رنگ‌ها ماهر بودیم که این امر جزو کیمیاگری رنگ در ایران، چیزی دیگری نبود که الان دارد به صنایع چاپ می‌رسد.

* تقدیر از خانواده‌های شهدای صنعت چاپ کشور در این مراسم

در پایان این مراسم از خانواده شهدای صنعت چاپ کشور نظیر شهیدان «مرتضی کهتری»، «محمدرضا کاویانی»، «احمد لطیفی»، «مسعود عابدنیا»، «غلامرضا جلیل‌وار»، «علی ساعدی»، «محمدجواد و محمدرضا فرزین‌یار»، «کامران اشرفی»، «سیف علی حسین‌زاده» تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها