امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 21
۱۵:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43795
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 70
محسن کفاشی ناشر کتاب‌های علوم پزشکی و کارشناس نشر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ویژگی‌ و ...

محسن کفاشی ناشر کتاب‌های علوم پزشکی و کارشناس نشر در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره ویژگی‌ و اولویت‌های معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: معاون فرهنگی وزیر ارشاد چون مسئول کتاب در کشور است و دایره وسیعی را از حوزه کودک و نوجوان تا فرهنگ عمومی و دانشگاهی در رشته‌های مختلف مدیریت می‌کند از این رو حداقل باید کتاب را بشناسد.

* معاون فرهنگی باید یا نویسنده یا ناشر باشد/ دوره طلایی محسن پرویز در ارشاد

وی ادامه داد: معاون فرهنگی یا باید نویسنده و یا ناشر باشد و اگر توامان باشد که چه بهتر، اما در دوره قبل شاهد بودیم اشخاصی ولو بسیار شریف، اما اگر کتاب را مقابلشان می‌گذاشتند تصویر درست از بند کاغذ و تیراژ و.. نداشتند، صرف اینکه فردی معلم و یا استاد دانشگاه است و اطلاعات فرهنگی دارد نمی‌توان او را در سمت معاون فرهنگی قرار داد، به نظر من یکی از بهترین دوره‌های معاونت‌های فرهنگی وزارت ارشاد (با تفکر حرفه‌ای به این حوزه) دوره آقای محسن پرویز بود، آقای پرویز هم مولف بود، هم به عنوان ناشر کتاب چاپ کرده بود و کتاب و ناشران را شناخته و از مشکلات نشر با خبر بود.

* معاون فرهنگی باید به صورت حرفه‌ای کتاب را بشناسد

این ناشر با سابقه تصریح کرد: آقای پرویز تصور درستی از تجمع ناشران و کتابفروشان در خیابان انقلاب داشت، چون سال‌ها آنجا تردد کرده بود، در عین حال هم ویژگی‌هایی داشت که توانست معاون وزیر شود. اما معاونان بعد از او این سوابق را نداشتند بعضا نه به عنوان نویسنده کتاب نوشته بودند و نه به عنوان ناشر می‌دانند تکثیر کتاب چگونه است و چاپ و صحافی چه مراحلی دارد.

کفاشی ضمن بیان اینکه فردی که به وزارت بهداشت می‌رود باید طبیب باشد و بداند بیمارستان، آی سی یو ، بخش و... چیست، ‌فردی هم که به معاونت فرهنگی می‌آید باید به صورت حرفه‌ای کتاب را بشناسد، اضافه کرد: امیدوارم فردی که به عنوان معاون فرهنگی انتخاب می‌شود کتابی باشد و از اهالی کتاب باشد. فردی که به معاونت فرهنگی می‌آید باید به معنای حرفه‌ای کلمه کتابی باشد در غیر اینصورت همه مردم این کشور روزی کتاب خوان بوده اند کتابخوان بودن به جای خود تولید کننده بودن هم به معنای حرفه‌ای باید مدنظر قرار گیرد.

* مشکل اصلی صنعت نشر عدم وجود نقدینگی و اقتصاد رو به اضمحلال است

این ناشر کتاب‌های دانشگاهی به دغدغه‌های این روزهای اهالی نشر هم اشاره و ابراز داشت: معمولا افراد بسیاری به سراغ بحث محتوایی کتاب‌ها می‌روند، این موضوع به جای خود، من معتقدم در محتوای کتاب خوب طی سالیان اخیر چندان دچار مشکل نیستیم، مشکل اصلی صنعت نشر عدم وجود نقدینگی و اقتصاد رو به اضمحلال است.

کفاشی بیان داشت: معتقدم میانگین صنعت نشر کشور در حال ورشکستگی است، کسی که متولی معاونت فرهنگی می‌شود باید برای خروج از این بحران راهکار داشته باشد. حدود 15 سال پیش گفتند ما به اقتصاد نشر کاغذ تزریق می‌کنیم، اما پس از آن یک‌سری فساد بوجود آمد و رانت ایجاد شد و.. پس از آن عنوان شد ما از تولید کاغذ را برمی‌داریم و حمایت را از تولید حذف و به سوی مصرف می‌بریم؛ بر این اساس کارت خرید کتاب برای کتابخانه‌ها و برخی مراکز کتاب در نظر گرفته و خریده شد، آن هم بدون سوءاستفاده نبود، اما همان هم به تدریج قطع شد و طی سال‌های اخیر با توجه به گزانی کاغذ، کتاب چون کالای ضعیفی در سبد اقتصاد خانوار است از سبد خرید خانوار به تدریج حذف شد.

* تشکیل تیمی در معاونت فرهنگی برای عدم تکثیر آثار و کتاب‌های پرفروش به صورت سی دی و فلش

کفاشی با اشاره به اینکه از سوی دیگر تکنولوژی جدیدی وارد و کتاب‌های پرفروش تکثیر غیرقانونی شد، افزود: کتاب‌های پرفروش بعضاً به طریق فلش و سی دی و کتاب الکترونیک تهیه و دست به دست توزیع شد، خصوصا در حوزه دانشگاهی و کتاب‌های درسی دانشگاهی این اتفاق افتاد و برخی امکان دانلود را در اینترنت قرار دادند و اینگونه ضربه مضاعفی به اقتصاد نشر وارد شد؛ معاون فرهنگی باید برای این موارد ایده داشته باشد و تیمی را اختصاص دهد تا این موارد را حل کند.

* اقتصاد نشر دانشگاهی به شکل ویژه توجه روز افزون معاون فرهنگی جدید را طلب می‌کند

این کارشناس نشر ضمن بیان این مطلب که بنظر من اقتصاد نشر بطور کلی و اقتصاد نشر دانشگاهی به شکل ویژه توجه روزافزون معاون فرهنگی جدید را طلب می‌کند، خاطر نشان کرد:

ما یک دیدگاهی هم داریم و آن اینکه دید سنتی در وزارت ارشاد به حوزه نشر دانشگاهی وجود دارد که نشر دانشگاهی را خیلی مرتبط با وزارت ارشاد نمی‌داند.

وی گفت: عنوان می‌شود ناشران دانشگاهی به وزارت بهداشت و علوم مربوط می‌شوند و کار ارشاد فرهنگ عمومی و ادبیات داستانی و کتاب‌های دینی است و این موارد را جزو رسالت وزارت ارشاد بیات می‌کنند و نشر دانشگاهی را به نوعی چسبانده شده به ارشاد می‌دانند، این نگاه خوب نیست چون نشر دانشگاهی در این صورت رها شده و وزارتین بهداشت و علوم هم قانوناً هیچ مسئولیتی برای تصدی یا متولی بودن این بخش ندارند.

به گفته وی، اساسا با توجه به گرانی کاغذ و هزینه‌های تولید، صنعت نشر در حال تنفس سخت و دشوار است و همه این موارد از مسائل مهمی است که معاون فرهنگی جدید باید به آنها توجه کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار