امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۲۳:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4380
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۲۰
تعداد بازدید: 112
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و کاندیدای ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که به مناسبت روز زن در سالن همایش‌های رایزن و مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی در نیاوران سخن می‌گفت، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران از آغاز مقام، منزلت و جایگاه زنان را به عنوان یک اصل مهم و نه تنها اجتماعی و سیاسی بلکه به عنون یک اصل اقتصادی و دینی تاکید دارد.

وی افزود: زن و مرد در دیدگاه منطق اسلام در رسالت‌های اجتماعی و نقش‌آفرینی‌ها برابرند، ‌چرا که قرآن می‌فرماید، هم زن و هم مرد دارای برابری کامل هستند، یعنی بهره فعالیت مردان با زنان مساوی است و اگر امروز دنیا سخن از حمایت و امنیت زنان است،‌قرآن سخن دیگری دارد و می‌گوید قبل از اینکه شما مردم مایه امنیت، حمایت و زیبایی باشید، این زنان هستند که مایه امنیت و حمایت شما هستند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به سخنان امام در خصوص نقد و اهمیت زنان اشاره و یادآور شد: مگر امام در خصوص نقش‌آفرینی زنان در انقلاب و نظام اسلامی تکرار نکرد که نقش زنان از مردان کمتر نبوده مگر امام نگفت تاریخ اسلام گواه احترامات بی‌حد رسول خدا به مولود شریف حضرت فاطمه زهرا است که نشان دهد زن بزرگی ویژه‌ای در جامعه دارد که اگر برتر از مردان نباشد کمتر هم نیست.

روحانی اضافه کرد: امام فرمود که اینجانب نسبت به زنان پر افتخار ایران مباهات می‌‌کنم و در تمام نهضت‌ها زن‌ها نقش‌آفرین بودند؛ مگر رهبر انقلاب نگفت زنان مسلمان از درون خانواده تا اجتماع و منش‌های بزرگ انقلابی را از زندگی فاطمه کسب کرده‌اند.

وی تصریح کرد: اگر زنان نقشی برابر در جامعه و اجتماع دارند، پس باید دارای فرصت‌های برابر در کنار مردان باشند و اگر امروز در جامعه می‌بینیم زنان دل آزرده و دارای مطالباتی هستند که به آن توجه نمی‌شود این با منطق انقلاب اسلامی سازوگار نیست.

روحانی گفت که در برنامه دولت تدبیر و امید، تقویت نهاد خانواده و افزایش رضایتمندی در زندگی خانواده به عنوان یک اصل مورد توجه قرار خواهیم داد و تقویت جایگاه زنان و نگاه برابر به استعدادهای علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی مدنظر است. 
 
وی اضافه کرد: امروز زنان دارای منزلت فراوان در کنار مردان در جامعه باید باشد و باید مشارکت زنان در عرصه‌های مدیریتی و همچنین جبران کاهش نرخ بیکاری زنان و مردان به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد.
 
این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری از برخی سخنان بر این اساس که زنان را باید به خانه‌داری تشویق کنیم انتقاد و خاطرنشان کرد: اینکه زنان بخواهند در خانه و یا بیرون ازخانه کار کنند اساس این گفتار ناپسند است چرا که انتخاب با خود آنان است و زنان برای برگزیدن نقش خود نیازی به قیم ندارند.
 
روحانی با بیان اینکه امروز در جامعه آماری که زنان شاغل در چند سال گذشته 23 درصد کاهش داشته است، گفت:‌ اگر امروز زنان در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی حضور پررنگ‌تری دارند باید به همان نسبت نیز اشتغال زنان با اشتغال تحصیلشان برابری کند و انشالله در دولت آینده این نسبت به هم نزدیک خواهد شد.
 
وی معتقد است که فشارهای اقتصادی، بی‌کاری،‌ گرانی و تورم برای زنان ملموس‌تر است نسبت به مردان و به گفته وی مردان فقط فشار اقتصادی را احساس می‌کنند اما زن‌ها فشار عاطفی را در سایه فشار اقتصادی در حریم خانواده لمس می‌کنند.
 
این عضو تشخیص مصلحت نظام به تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها نیز انتقاد کرد و گفت: آیا برای این تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها از مردم سؤال شده و یا اینکه کار کارشناسی صورت گرفته است؟؛ در کجای قانون اساسی مجوز تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها داده شده است؟
 
روحانی افزود:‌ محروم کردن زنان جامعه از تحصیل در برخی از رشته‌های علمی بر مبنای کدام طرح، برنامه، سند علمی یا اسناد فرهنگی که به تصویب رسیده باشد انطباق دارد.
 
وی با بیان اینکه اخیراً تفکیک در کتب درسی مردان و زنان نیز مطرح شده است، گفت: دولت آینده دولتی است که میان زنان و مردان در کسب موفقیت‌های شغلی و تحصیلی تبعیضی قائل نخواهد بود. و دولت من دولتی است که به زن ایرانی نگاهی جنسیتی نخواهد داشت و امنیت اخلاقی و اجتماعی را به معنای واقعی کلمه مورد توجه قرار خواهیم داد و معتقدم امنیت اخلاقی و ایجاد دلهره و ترس در دل دختران ایرانی شایسته انقلاب و ایران نیست.
 
روحانی با بیان اینکه مطرح کردن ازدواج مجدد حمایت از خانواده نیست، تأکید کرد: امروز زنانی که سرپرست خانواده را به عهده دارند باید مورد حمایت اقتصادی قرار بگیرند و بیمه برای زنان خانه‌دار هستند امری ضروری است.
 
رئیس کمیسیون سیاسی و اجتماعی مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: زنانی که به دلایل مختلف از زندگی خانوادگی و داشتن شوهر به خاطر طلاق، اعتیاد و یا هر دلایل دیگری محروم هستند نیاز به حمایت جدی دارند؛ دولت تدبیر و امید لوایح خاصی را برای حمایت از زنان تدوین و به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد کرد.
 
روحانی با بیان اینکه فقه اسلامی در شرایط امروز از سوی حوزه علمیه و مجتهدین آگاه به زمان نیاز به بازنگری دارد، اظهار داشت: دولت ما از علمای و کارشناسان بزرگ و حوزه علمیه تقاضا خواهد کرد که به اصل زمان و مکان اجتهاد که امام بر آن تأکید داشت، توجه بیشتری کنند. چرا که بی‌تردید ما می‌توانستیم شاهد شرایط جدید باشیم.
 
«آیا می‌توانیم بگوییم یک دختر 9 ساله اگر جرمی مرتکب شد باید مجازات شود اما یک پسر 14 ساله نه؟»
 
وی معتقد است که بلوغ فقهی، ‌عبادی، سیاسی،‌ اجتماعی، اقتصادی و کیفری باید مورد بازنگری قرار گیرد که این کار توسط علما و کارشناسان می‌تواند صورت گیرد اما دولت تدبیر و امید در چارچوب فقه با توجه به زمان و مکان این لوایح را تهیه و تقدیم مجلس می‌کند.
 
این کاندید یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری عدالت را نیاز امروز جامعه دانست و خاطرنشان کرد: عدالت به معنای فرصت برابر است، یعنی فرصت علمی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از منطق اسلام برای مردان و زنان در یک سطح باشد.
 
روحانی در پایان سخنان خود را با این جملات به پایان برد که امیدوارم روزی زنان جامعه احساس کنند که با مردان دارای حقوق و فرصت اجتماعی برابر هستند.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها