امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43846
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجید قاسمی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برداشت 3 هزار میلیارد ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجید قاسمی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برداشت 3 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی جمهوری اسلامی اظهارداشت: بانک مرکزی در یک روز تعطیل از حساب بانک‌ها پول برداشت کرد و همه بانک‌ها شوکه شدند.

وی افزود: این کار غیر قانونی بوده و برای پرداخت هزینه‌های یارانه‌ نقدی بود که با دستور دولت از حساب بانک‌ها برداشت شد که آن مصوبه دولت هم خلاف قانون و به نوعی برداشت از جیب مردم بود.

مدیر عامل بانک پاسارگاد در پاسخ به این سوال که آیا اقدام بانک مرکزی را پیگیری حقوقی خواهید کرد، گفت: ما تاکنون به احترام بانک مرکزی شکایت نکردیم، ولی سهامداران بانک‌ها فشار می‌آورند که چرا اقدام قانونی انجام نمی‌دهیم و ما هم تا جایی می‌توانیم این فشارها را تحمل کنیم.

*رئیس کل جدید بانک مرکزی به ماجرای برداشت 3 هزار میلیارد تومانی اشراف دارد

وی با بیان اینکه خوشبختانه با توجه به اینکه آقای سیف در جریان موضوع بوده‌اند و به مساله اشراف دارند، گفت: انشاالله این موضوع را پیگیری خواهند کرد؛ البته می‌دانیم که بودجه سال جاری دولت با محدودیت روبرو است، اما امیدواریم در تعامل با دولت این مساله را به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: دولت جدید به انضباط مالی توجه دارد و اینکه تلاش می‌کند، بودجه 210 هزار میلیارد تومانی را به دلیل عدم امکان تحقق منابع آن به 150 هزار میلیارد تومان کاهش دهد، یکی از نشانه‌های این توجه است.

قاسمی با بیان اینکه در هر بانکی میلیون‌ها نفر ذی‌نفع وجود دارد، افزود: این پول به عنوان طلب از بانک مرکزی در حساب بانک‌ها منظور شده و در این رابطه بررسی‌ لازم انجام شده است؛ البته 90 درصد منابع برداشت شده از بانک پاسارگاد، برگشت داده شد، اما در روزهای آخر بانک مرکزی دوباره برداشت کرد.

*مرز بانک مرکزی با دولت قانون است

رئیس کل اسبق بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که مرز همکاری بانک مرکزی با دولت چگونه است، اظهار داشت: این مرز را قانون تعیین می‌کند و برداشت از منابع بانک مرکزی قانون می‌خواهد؛ اگر دولت قانونی تدوین می‌کرد و به تصویب مجلس می‌رسید که براساس آن برای مسکن مهر منابعی را دریافت کند و آثار تورمی آن هم در نظر گرفته می‌شد، اقدامی قانونی و مورد وفاق همه بود و هزینه آن هم پرداخت می‌شد.

*نمی‌توان برای آباد کردن یک بخش همه کشور را با مشکل مواجه کرد

وی تصریح کرد: زمانی که بنده در دولت بودم یک بار گفتم مجوز شرعی که ما از مردم مالیات تورمی بگیریم، چیست؟ چاپ پول توسط بانک مرکزی یعنی مالیات تورمی و کاهش ارزش پول در دست مردم؛ به یاد دارم که در دولت آقای هاشمی برای مسکن‌دار کردن مردم بحث مطرح شد می‌توانیم مسکن زیادی برای مردم بسازیم، اما منابع فراوانی می‌خواهد و این میزان منابع را جایی غیر از بانک مرکزی ندارد و به همین دلیل این اقدام منتفی شد.

قاسمی افزود: واقعا معنی ندارد که برای آباد کردن یک بخش، همه کشور را با مشکل مواجه کنیم.

وی با اشاره به مواضع تیم اقتصادی دولت درخصوص سیاست‌های پولی و مالی برای مهار تورم، گفت: منتظرم هستیم، تا اقدامات عملی دولت در این زمینه را ببنیم که البته شرایط رکود تورمی فعلی بسیار پیچیده است و در این شرایط یا باید برای از بین بردن رکود، یا برای مهار تورم اقدام کرد.

قاسمی با بیان اینکه برای حل هر یک از این دو مشکل اقدام شود، مشکل دیگر به طور همزمان قابل حل نیست، تصریح کرد: هم‌اکنون برای مهار تورم، باید رشد نقدینگی را کنترل شود، رکود تشدید خواهد شد و از طرف دیگر اگر اوراق مشارکت فروخته شود، نتیجه آن تشدید رکود خواهد بود.

*لزوم کنترل رشد نقدینگی در سطح 15 درصد

وی ادامه داد: در حال حاضر به جای کنترل شدید تورم، ابتدا باید با یک روند ملایم این متغیر کنترل شود که البته این به معنای لزوم رشد نقدینگی 30 درصد همانند سال گذشته نیست؛ رشد نقدینگی تا پایان سال جاری حداکثر کمتر از 20 درصد باید باشد و اگر دولت بتواند در سطح 15 درصد رشد این متغیر را حفظ کند، بسیار بهتر است.

*دولت در سال اول سیاست های تثبیت اقتصادی را اجرا کند

مدیرعامل بانک پاسارگاد با بیان اینکه در شرایط فعلی به دلیل کسری بودجه، نمی‌دانیم که راه حل دولت چیست، گفت: از طرف دیگر دولت می‌تواند برای کاهش قیمت تمام شده کالا برنامه‌ریزی کند و به همین دلیل لازم است در کوتاه مدت برنامه‌ دولت تثبیت اقتصادی باشد، تا هم تورم کنترل شده و هم رکود تشدید نشود.

وی افزود: اگر این کار انجام شود، کنترل نقدینگی به کاهش نرخ تورم منجر خواهد شد؛ به عنوان مثال باید نرخ ارز تثبیت شود و در حال حاضر امکان حرکت به سمت ارز تک نرخی نیست.

*نقدینه‌خواهی 20 برابر شده است

مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به صحبت‌های رئیس کل سابق بانک مرکزی مبنی بر اینکه نقدینه‌خواهی 100 درصد افزایش یافته، گفت: نقدینه‌خواهی 20 برابر شده نه دو برابر؛ نرخ ارز در ابتدا 1050 تومان بود و بعد در مدت کوتاه 1226 تومان شد و مدتی بعد نرخ ارز به 2500 تومان رسید.

قاسمی ادامه داد: علاوه بر این ضرایب، 10 درصدی را که واردکننده باید برای خرید کالا در ابتدا پرداخت می‌کرد هم‌اکنون به 100 درصد رسیده است؛ بانک مرکزی بخشنامه زده که یک دلار ارز نمی‌فروشند، اگر فردی 100 درصد پول را به حساب واریز نکند.

وی تصریح کرد: در نتیجه گشایش ال سی (خط اعتبار اسنادی)که بهترین ابزار واردات بود، هم‌اکنون فعالان اقتصادی را با مشکل مواجه کرده است؛‌ می‌گویند طرف‌های خارجی ال سی را قبول نمی‌کند، در حالی که اصلا چنین چیزی نیست.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها