امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43867
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدعلی فیاضی، مدیرکل طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، امروز از تالاب پرنده‌نگری(تالاب بهشت معصومه) استان ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، محمدعلی فیاضی، مدیرکل طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، امروز از تالاب پرنده‌نگری(تالاب بهشت معصومه) استان قم بازدید کرد.

تالاب بهشت معصومه یکی از تالاب‌هایی است که برای پرنده‌نگری از جذابیت‌ ویژه‌ای برخوردار است.

این تالاب حدود 20 کیلومتر از شهر قم فاصله دارد.

سازمان گردشگری با همکاری سازمان محیط زیست و همچنین با مشارکت مؤسسه‌های مردم‌نهاد محیط زیست درصدد است. تالابهای کشور را مورد حمایت قرار داده به‌طوری‌که در نهایت موجب می‌شود گردشگران متعددی از داخل و خارج کشور به سمت این جاذبه‌های طبیعی کشیده شوند.

در این‌باره، احمد بحری؛ کارشناس محیط زیست با بیان اینکه در استان قم ۳ تالاب وجود دارد، گفت: تالاب بهشت معصومه از جمله تالابهای دائمی است، اما سایر تالابها فصلی هستند و همین مسئله بر مزیت‌های تالاب بهشت معصومه افزوده است.

این کارشناس محیط زیست بیان داشت: تالاب بهشت معصومه دارای چندگونه ماهی است و همین مسئله موجب می‌شود پرنده‌های مهاجر ماهی‌خوار به این سمت کشیده شوند.

وی یادآور شد: در تالاب و حاشیه آن حدود صد گونه پرنده اعم از آبزی و خشک‌زی در طول سال وجود دارد، به همین لحاظ محل بسیار مناسبی برای پرنده‌نگران و طبیعت‌گران است.

وی ادامه داد: این تالاب نزدیک به شهر قم است و همچنین به اتوبان قم -تهران نیز نزدیک است، بر همین اساس مسافران و طبیعت‌گران با طی مسافت چند کیلومتری می‌توانند به این دسترسی پیدا کنند.

بحری یادآور شد: به دلیل محیط کویری قم، این تالاب آب کمی در فصل تابستان دارد اما در فصل بارندگی آب مناسبی در این مکان جمع می‌شود، مشکل اساسی آن وجود شکارچیان در این منطقه است که البته اداره کل محیط زیست استان قم از طریق نصب تابلوهای هشدار دهنده و همچنین اسقرار محیط بانان در این منطقه از بروز شکار غیرمجاز در این محدوده به طور ویژه جلوگیری کرده است.

رضا علی‌اصل، کارشناس پرنده‌شناسی در ادامه ابراز داشت: تالابها و پرندگان مهاجر اهمیت زیادی دارند.

وی ابراز داشت: در استان قم تالاب‌های متعددی وجود دارد که از جمله می‌توان به تالاب بهشت معصومه اشاره کرد.

وی ادامه داد: در استان قم گونه‌های مختلفی از پرندگان زیست می‌کنند که به طور نمونه می‌توان به گونه‌هایی نظیر عقاب صحرایی، عقاب طلایی، بالابان، کرکسل مصری، خودکا، هدهد، زنبورخوار و ... اشاره کرد.

علی‌اصل با بیان اینکه در ایران 520 گونه پرنده وجود دارد، گفت: در تالاب‌های استان قم در فصل مهاجرت می‌توان یک پنجم پرنده‌های ایران را رصد و مشاهده کرد.

وی یادآور شد: گونه‌هایی نظیر بالان، کرکس مصری و اردک‌ها در معرض خطر هستند که به شدت نیازمند حفاظت‌اند.

وی یکی از مشکلات عمده در محدوده‌های تالابی را وجود شکارچیان عنوان کرد و ادامه داد: شکارچیان معمولاً اردک‌ها را شکار می‌‌کنند و یکی از عواملی که می‌تواند مانع از حضور گردشگر در این منطقه باشد، حضور شکارچیان است.

در ادامه همچنین معصومه عسگری گرجی، مدیر عامل یک سازمان مردم ‌نهاد محیط زیست، ابراز داشت: برای اولین بار در استان قم مؤسسه‌ای دایر شد که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور بود که دوره‌‌های راهنمایان طبیعت‌گردی را برگزار می‌کند.

وی با اعلام اینکه تمدن کشور ما بین‌النهرین است، ادامه داد: تمدن ما برخواسته از طبیعت باشکوهی است که داریم.

وی با اعلام اینکه طبیعت و تاریخ استان قم ناشناخته مانده است، ابراز داشت: طبیعت این استان شگفت‌انگیز است.

عسگری‌گرجی بیان داشت: در این مؤسسه افراد دوره‌هایی را می‌گذرانند و به عنوان راهنمایان طبیعت‌گردی معرفی می‌شوند و در نهایت می‌توانند تورهای طبیعت‌گردی طراحی کنند.

وی ادامه داد: استان قم پتانسیل‌های فراوانی از لحاظ منابع طبیعی دارد و باید به آنها پرداخته شود.

مدیر عامل این مؤسسه مردم نهاد محیط زیست، خاطرنشان کرد: طبیعت نزدیکترین راه برای درک خدا است و خداوند را به راحتی می‌توان در طبیعت مشاهده کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها