امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 19
۰۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43876
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، قدرت‌های غربی قصد ندارند در اجلاس آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، قدرت‌های غربی قصد ندارند در اجلاس آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را تحت فشار قرار دهند.

بنابراین گزارش که به نقل از برخی دیپلمات‌های غربی تنظیم شده، این رویکرد با هدف فرصت دادن به رئیس‌جمهور جدید ایران اتخاذ شده تا وی فرصت کاهش دادن تنش‌ها را با غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد.

با این حال دیپلمات‌های غربی می‌گویند که دست‌یابی سریع به پیشرفت‌های ملموس در مناقشه هسته‌ای با ایران ضروری است. گفتگوهای 27 سپتامبر بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان خواهد داد که آیا دولت جدید ایران آن‌گونه که روحانی وعده داده است، شفاف‌تر عمل می‌کند یا نه؟

ایران همواره تاکید کرده که برنامه هسته‌ایش تنها برای تولید برق و دارو است و ادعاهای غرب در خصوص تلاش برای تولید سلاح هسته‌ای را رد می‌کند.

به نوشته رویترز، انتخاب روحانی در ماه ژوئن امیدها در خصوص دست‌یابی به راه‌حل صلح‌آمیز برای چالش هسته‌ای 10 ساله با ایران را افزایش داده است. وی که خواستار کاهش تحریم‌هاست، آمادگی خود را برای انعطاف بیشتر در خصوص برنامه هسته‌ای کشور در مقابل به‌رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی اورانیوم برای مقاصد صلح‌آمیز نشان داده است.

در 8 سال گذشته، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران را به‌خاطر سرکشی در برنامه هسته‌ایش با 6 قطعنامه مورد سرزنش قرار داده و خواستار قطع فوری غنی‌سازی اورانیوم و همکاری فوری با آژانس شده است.

یکی از دیپلمات‌های غربی در این خصوص می‌گوید: «در لحن ایران تغییراتی مشاهده می‌شود که ما از آن استقبال می‌کنیم. ما باید به ایران فرصت دهیم که سخنانش را به عمل ترجمه کند.»

این در حالی است که تاکنون اثری از کند شدن برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نشده و گزارش اخیر آژانس هم نشان می‌دهد که ایران آماده تست 1000 سانتریفیوژ پیشرفته است که به این کشور اجازه می‌دهند به‌سرعت به سوختی هسته‌ای دست یابد که هم در مصارف صلح‌آمیز و هم در مصارف نظامی می‌تواند کاربرد داشته باشد.

این دیپلمات غربی تاکید کرده که غرب انتظار دارد ایران از مرحله سخن گفتن فراتر رود. این در شرایطی است که ایالات متحده خود را برای اقدام نظامی علیه نزدیک‌ترین متحد ایران در منطقه یعنی سوریه آماده می‌کند. چنین حمله‌ای می‌تواند به نیروهای رادیکال در ایران فرصت دهد که دیپلماسی روحانی را به چالش کشند.

با این حال، دیپلمات‌های غربی توضیحی در خصوص تضعیف روحانی در صورت حمله به سوریه در داخل ایران به رویترز نداده‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار