امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 43905
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 192
«علی لاریجانی» که برای انجام سفری 3 روزه در عشق آباد ترکمنستان بسر می‌برد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در عشق‌آباد، در مورد نگاه ...

«علی لاریجانی» که برای انجام سفری 3 روزه در عشق آباد ترکمنستان بسر می‌برد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در عشق‌آباد، در مورد نگاه دولت جدید و رویکرد مجلس به کشورهای آسیای مرکزی و بخصوص ترکمنستان گفت: فکر می‏‌کنم روابط ایران و ترکمنستان خیلی بهتر خواهد شد، نگاه دولت و مجلس در ایران به گسترش روابط با ترکمنستان خیلی خوب است و زمینه‏‌های خوبی مطرح است و قصد داریم در این فرصت ساختار توسعه آنرا فراهم آوریم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که کشور ترکمنستان از جمله کشورهایی است که با ایران روابط عمیقی دارد.

وی افزود: ترکمنستان همسایه‏‌ای که حدود 1200 کیولمتر مرز آبی و خشکی با ایران دارد، اکنون روابط بسیار خوبی با ایران داشته و در همه زمینه‌ها رایزنی‌هایی میان 2 کشور انجام پذیرفته است.

وی افزود: در سطح بین‏‌المللی نگاه ایران و ترکمنستان به یکدیگر نزدیک است، در مجامع بین‏‌المللی از یکدیگر حمایت می‏‌کنیم و مخصوصا نگاه صلح‌‏آمیز رئیس جمهوری محترم ترکمنستان در مسائل بین‏المللی قابل تقدیر است.

 لاریجانی همچنین گفت، روابط تجاری ایران و ترکمنستان در بین سایر کشورها از جایگاه خیلی خوبی برخوردار بوده و تراز تجاری ما حدود 4 میلیارد دلار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان با تاکید بر تلاش برای بالا بردن سطح همکاری‌های 2 جانبه در این سفر تاکید کرد: با توجه به قالبیت‏‌های هر دو کشور، توسعه پایدار در محور همکاری‌های 2 کشور قرار دارد که این مسئله به نفع منافع ملی این 2 همسایه خواهد بود.

لاریجانی همچنین با اشاره به نوع روابط ایران و ترکمنستان تصریح کرد، ایران خدمات مهندسی خوبی به ترکمنستان ارائه می‏‌دهد و تاکنون نیز امکانات و فرصت‌های خوبی از طریق این کشور به ایران وارد شده است.

وی با تشریح محورهای اصلی سفر سه روزه خود به ترکمنستان گفت: مذاکرات در زمینه گسترش روابط تجاری محور سفر بنده به عشق اباد است و پس از سفر رئیس محترم مجلس ترکمنستان به ایران، این سفر به دعوت ایشان انجام تا بتوانیم گام های دیگری در راه توسعه روابط همه جانبه سیاسی، اقتصادی، و فرهنگی برداریم.

ملاقات با رئیس جهوری، رئیس مجلس، وزیر خارجه ترکمنستان و نیز سخنرانی در مجلس (پارلمان) ترکمنستان، سخنرانی در دانشگاه «مختومقلی»، ملاقات با خانواده‌های ایرانی مقیم عشق‌آباد، بازدید از موزه ملی قالی ترکمن و سفر به مرو قدیم واقع در استان «ماری» از دیگر برنامه‌های سفر رئیس مجلس ایران و هیئت همراه وی به ترکمنستان است.


انتهای پیام/.
 
   
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها